Acum este Vin Noi 21, 2014 12:31 am
Text

Discuţii hardware

Putin ajutor,va rog.Multumesc.

Referitor la domeniul hardware in general, preţuri, informaţii de ultimă oră.

Putin ajutor,va rog.Multumesc.

Mesajde mss32 » Joi Iul 16, 2009 11:25 pm

Salutare si multam anticipat pentru sugestii/sfaturi.
De ceva vreme,PC-ul intepeneste apoi imi da ecran albastru.La inceput au fost rare fazele astea,dar,in ultima vreme PC-ul mi-a dat mari batai de cap.Cand incerc sa instalez vreun soft,intepeneste si imi da ecran albastru.Plus,nu-mi mai recunoaste audio-onboard si unul din cele dou hdd-uri (seagate).Am pus o alta placa de sunet,dar nici pe asta n-a vrut s-o recunoasca.Driverele la placa video nu mi le ia,le instaleaza dar cand dau restart,ma da pe rezolutie mica si se vede ca dracu'.
Am instalat si reinstalat sistemul de am innebunit.Am desfacut PC-ul bucata cu bucata,am curatat fiecare componenta,am verificat cablurile,mufele...dar degeaba.Cand mi-e lumea mai draga,imi da ecran albastru.
Nu e un PC performant,dar asa cum era,mai jucam ceva pe el,si imi faceam treburile de zi cu zi.
Iata si configuratia:

CPU: AMD Sempron 2600+
Motherboard: Asus K8N-VM
GPU: Palit HD 2600 PRO Sonic
1024 + 512 DDRAM Elixir (400Mhz)
Sursa: No Name (400 W)
Tuner Tv: WinFast DTV 1800 H
DVD-RW: Teac
HDD1: Maxtor Diamond Max 80 GB
HDD2: Seagate Barracuda 250 GB

Ce-i pot face?Update de BIOS?...sau Il duc la remat? :tongue3:
Ultima oară modificat de mss32 pe Mie Iul 22, 2009 3:14 pm, modificat 1 dată în total.
mss32

Re: Putin ajutor,va rog.Multumesc.

Mesajde TONITO » Joi Iul 16, 2009 11:54 pm

sursa pare vinovatul principal, urmat de rami.
Incearca sa dai un test cu orthos macar o ora sa vezi daca iti da eroare sau BSOD.
http://sp2004.fre3.com/beta/orthos_exe_20060420.cab
Gigabyte M61P-S3||AMD Athlon X2 6400+ on Scythe Ninja Plus.B||2GB ADATA VEE|| Leadtek GTS 250 ||WD 250GB||LG GH22NS40||Realtek HD Audio||Altec Lansing 121i||Corsair VX450w||THERMALTAKE WING RS101||Taxan Ergovision 975
TONITO

Mesajde shonny » Vin Iul 17, 2009 12:58 pm

As mai adauga si placa de baza, vezi de condesatori umflati sau scursi.
Daca vrei sa ai ceea ce nu ai acum, trebuie sa faci ceea ce nu faci acum.
H.G.
shonny

Mesajde mss32 » Vin Iul 17, 2009 10:42 pm

M-am gandit si la placa de baza,dar pare a fi in regula.
Am avut un modul de ram de rezerva,am scos pe cei care ii aveam in pc si am introdus modulul de rezerva.Tot asa se manifesta pc-ul.Intepenea des.M-am gandit ca poate (si) memoriile au o vina.
Azi am reusit sa-l pacalesc si am instalat sistemul.Imi vede audio onboard dar numai ca si acum imi mai da blue screen,in special cand instalez vreun soft.
S-ar putea sa fie dvd-rw-ul de vina.Poate a obosit si nu mai citeste bine,ii trebuie ochelari :tongue3: Maine iau de la cineva o alta unitate optica si instalez sistemul.Vad daca varianta asta da roade.
Update de bios n-am putut sa fac.Nu ma lasa cu utilitarul Asus Update.
Nu stiu ce sa mai zic..si ce sa mai fac....Sa vad de unde fac rost de o sursa sa incerc si varianta asta.
Oricum,multam fain de sfaturi.Bem o bere virtuala daca-l fac :occasion14:
mss32

Mesajde TheUgly » Sâm Iul 18, 2009 12:41 am

mss32 scrie:M-am gandit si la placa de baza,dar pare a fi in regula.

Cum ti-ai dat seama?
Faptul ca pare ok la o verificare vizuala nu inseamna ca e ok.

Ca sa vezi care e problema iti trebuie o sursa stiuta OK si trebuie sa faci o configuratie minimala,fara tuner fara nimic suplimentar in sloturi.
Dupa ce ai infipt un singur HDD cunoscut ca bun si un singur modul de RAM precum si dupa ce ai verificat racirea procului (inlocuit pasta ,verificat strangerea coolerului si temperatura) instalezi sistemul de operare de pe o unitate optica stiuta ca buna.Ulterior fara nici un driver instalat rulezi Prime 95 vreo 2-3 ore sa-l vezi daca da rateuri.De asemenea ruleazi si vreo 15-20 de pasuri pe testele 5,7,8 ale Memtest per fiecare modul si in fiecare slot.Abia apoi te apuci de instalat drivere si placi de sunet si astea toate pe rand ca sa observi care e componenta respinsa de sistem.
E o distractie care dureaza ,dar o faci pentru tine.
Daca da rateuri in configuratia minimala mai mult ca sigur placa de baza e obosita.
>MSI HQ USB Flash Tool(update BIOS via USB stick)

"Ovine meat is called NABSTER when from younger animals and SKILLED when from older ones"
TheUgly

Mesajde mss32 » Sâm Iul 18, 2009 1:27 am

Corect TheUgly...una-i ce vede ochiul,alta-i ce simte sistemul.
Multam fain,o sa urmez pasii enuntati de tine.Fara rabdare nu fac nimic.N-am incotro,nu-mi permit acum un alt pc,deci,incerc sa-l salvez pe acesta.Daca se mai poate salva,bineinteles.
O sa va mai deranjez zilele urmatoare cu mici/mari intrebari.Sunt novice in chestii din astea,asa ca,orice sfat e bine venit.

LE Procu e in 32 de grade..Cel putin cu temperatura stau bine.
mss32

Mesajde mss32 » Lun Iul 20, 2009 6:15 pm

Am schimbat unitatea optica si am reinstalat sistemul.Daca cu dvd-rw-ul meu instalam sistemul in cca 2 ore,acum cu o alta unitate optica l-am instalat in cca o ora.La inceput totul parea ca se schimba;instalam driverele repede + alte softuri,nu mai intepenea...dar,a fost doar un foc de paie,fiindca iar a inceput sa intepeneasca si sa-mi dea blue-screen.
Acum merg pe minimum de hardware:am scos tv-tuner,un hdd(seagate,care e cam pe duca,ma duc cu el la garantie),placa video si 1 gb de ram.Merg doar cu placuta de 512 mb ram ce am avut-o de rezerva.Se pare ca seagate-ul si dvd-ul face figuri.Mai vad pe parcurs ce a mai picat.
Am facut si un update de BIOS in speranta ca se schimba ceva.Degeaba,totul e la fel.
Am instalat chiar o distributie de Linux.E vorba de Puppy Linux care merge tzeava....numai ca nu pot configura reteaua + altele.Nu le am deloc cu Linux-ul.Ma gandeam sa merg o perioada cu Linux de pe un stick usb pana rezolv treaba.In Linux nu mi s-a intepenit deloc.Puppy nu papa mai deloc resurse numai ca are destule neajunsuri in comparatie cu windoze.
Maine las cateva ore la stresat pc-ul.Sa verifice procul si rami sa vedem ce zice.Apoi trec la urmatoarea etapa sursa buna + un hdd bun.
Oricum,multam mult de sfaturi si daca mi-a scapat ceva,trageti-ma de urechi :)

PS Mama ma-sii de Seagate.Anu' trecut in vara l-am luat si cand am ajuns acasa nu mi l-a recunoscut.M-am dus la garantie(dc-shop) si l-au verificat.Intr-adevar,nu era operational.Mi l-au schimbat,dar imediat am muscat din voleu 2 bad-uri.Acum caraie si maraie ca un animal ranit.Pardon,ca un hardware ranit.Maine,ma duc cu el la garantie.Nu stiu ce sa zic...dar cred ca am prins un lot de Seagate-uri cam bushite.O fi fost furtuna pe mare cand au venit?
Daca si cu al treilea hdd imi face figuri,imi bag picioarele in dc-shop,in PC si in toate.Ma duc sa ma calugaresc :D
mss32

Mesajde TheUgly » Lun Iul 20, 2009 6:23 pm

Lasa-l dracu' de DC Shop, cumpara un HDD de la un magazin fizic si asigura-te ca e sigilat (ambalajul protector e nedesfacut) si nu e fabricat in Thailanda (adica pe vapor :laughing6: ) :d .

"Ovine meat is called NABSTER when from younger animals and SKILLED when from older ones"
TheUgly

Mesajde mss32 » Lun Iul 20, 2009 6:45 pm

Da unchiule :iconbiggrin: de acord cu tine,da' ce plm,am dat degeaba aproape 2 mil.?!
Ah da,cu toate ca nu prea are legatura cu thread-ul acesta,maine duc si TV-tuner-ul la garantie.Nu-mi mai functioneaza telecomanda.Ia ghici,de unde l-am cumparat? :d Sa-mi bag picioarele,si asta o prins furtuna prin marea Rosie? :d

Revin la durerea mea:maine las la stresat pc-ul cu orthos.Are ceva daca il las vreo 5-6 ore?Iese fum cand vin acasa? :d
Fac haza de necaz,bagami-as picioarele.De n-ar fi fost "praful' asta,il dadeam dracului de pc si imi luam altul.
mss32

Mesajde TheUgly » Lun Iul 20, 2009 7:22 pm

Eu unul n-as lasa nesupravegheat un computer cu probleme sa ruleze Orthos 5-6 ore.

Nu-ti zic sa arunci pe fereastra garantia :laughing6: ,poti foarte simplu sa iei de la garantie lucrusoarele si sa le vinzi (cam asta am facut eu cu niste componente luate de pe la DC).

Si bineinteles esti unul dintre putinii clienti DC care are probleme :d .Adica rar vezi clienti DC care isi inlocuiesc, la fiecare 3 luni componentele cumparate ca fiind noi cu second handuri ce vin ca replacement-uri.
Revino cu informatii dupa testele de CPU si RAM :thumbleft: .

TheUgly

Mesajde mss32 » Mar Iul 21, 2009 12:11 am

Ce mai...campania anti plictiseala a inceput.E bine si asa,ce atita lapte si miere?!
Noa boon,o mers cat o mers sistemul apoi o crapat.Nu mai boota...ramanea intepenit pe black-screen(pfuai!am scapat de blue-screen ..dar am dat de tac-su :D ) care-mi comunica urmatoarele:

NTLDR is missing
Press Ctrl+Alt+Del to restart

Acum nu stiu ce sa zic..ce-o fi acest NTLDR (o fi vreo injuratura :D ) si cu ce s-o manca....???!
Toate acestea se intampla cu Maxtor.Am incercat cu un LiveCD Linux,dar nici asa n-o mers.Buuun.Schimb placa.Bag Seagate-ul si incerc sa instalez pe el.Surpriza!M-o lasat.Am instalat foarte repede sistemul (vreo juma de ora..in 512 mb ram)..bine,foarte repede in comparatie cu ce pateam pana acum,adica,instalam in 2 ore) m-o lasat sa bag drivere,utilitare,ce mai - tot setul.So far,so good!Mai incolo,nu stiu ce-o sa fie.
Aaaa..era sa uit.Cand pleca sistemul,ma anunta ca hdd-ul are ceva erori si trebuie nitzelush luat la puricat.Baga repede cei 4 pasi de verificare,asa ca in armata,apoi minunatul ecran albastru mi se desfasoara in fata ochilor.De data asta nu ecranul ala cu probleme,ci al desktopului.Nu pun niciun wallpaper,ca noa,merg pe 512 ram acum.
Daca ma tine pana maine,o sa rulez oleaca orthos-ul,sa vad ce minunatii imi mai sopteste la ureche.Daca..daca..
Chiar,pana rezolv treaba,merge fara hdd sa rulez un sistem de pe stick usb?
Toate bune tuturor,multi gigei la ram,viteze nesperate la proc,rezolutii invidioase la peve...samd.Iau io stres si pentru voi [smilie=Nice-try.gif]
mss32

Mesajde Bloodred » Mar Iul 21, 2009 1:24 am

NTLDR, adică NT Loader este boot loader-ul pentru Windows XP. Tot ce se poate ca acel HDD să fie sursa problemelor, mai ales dacă instalarea sistemului de operare a fost mult mai rapidă pe alt HDD. Ce scrie în BSOD n-ai citit niciodată?
Overhead the albatross hangs motionless upon the air
And deep beneath the rolling waves
In labyrinths of coral caves
The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine.

Sistem
Bloodred

Mesajde TheUgly » Mar Iul 21, 2009 1:27 am

mss32 scrie:Chiar,pana rezolv treaba,merge fara hdd sa rulez un sistem de pe stick usb?

Da ,poti incerca sa pui diverse distributii Linux Live CD pe stick USB cu softuletul asta.

Eroarea cu NTLDR se datoreaza instalarii corupte (probabil HDD sau/si RAM cu probleme).

Seteaza manual in BIOS voltajul pentru memorii ,conform specificatiilor producatorului (in mod normal 2,5-2,6V si poti merge pana la 2,7V cu memorii cheap, dar numai daca prin cresterea voltajului se obtine si ceva stabilitate).
De asemenea seteaza in BIOS Command Rate-ul la 2T.
Nu uita sa rulezi si Memtest , baga vreo 10 pasuri macar, pe testele 5,7 si 8 din suita.

Dupa ce te asiguri ca RAM-ul (macar placuta de 512M) este ok, pune la lucru si niste softuri pentru testare HDD si fa-le o formatare low level.

TheUgly

Mesajde mss32 » Mar Iul 21, 2009 10:11 pm

Bloodred scrie:Ce scrie în BSOD n-ai citit niciodată?

Ha?!
Mai unchiule,sa-ti aduc aminte ca io mi-s n00b?BESEODEUL ala ce mai e?

Cu diverse treburi,n-am mai pus pc-ul la stres cu orthos sau cu altceva.Totul decurge cat de cat bine,dar din cand in cand imi mai da eroarea asta:
Imagine

Nu intepeneste,nu-mi mai da blue-screen,dar ceva totusi e in neregula daca tot imi da ferestruica asta.
I-am dat un quick scan cu hd tune pe seagate si mi-a gasit un bad.Ciudat,ultima data cand am scanat cu acelasi utilitar,mi-o aratat 2 bad-uri.Ciudat sau nu...
mss32

Mesajde Bloodred » Mar Iul 21, 2009 10:21 pm

BSOD = Blue Screen Of Death [smilie=Thumbs-Up.gif]
Uneori în eroare este indicat și fișierul care cauzează problema, dacă ai știi fișierul despre care este vorba ar fi mai ușor de diagnosticat problema. Eu tot pe HDD pariez dacă are bad-uri. Erorile de genul celor din screenshot nu semnifică neapărat o problemă hardware din câte știu eu.
Overhead the albatross hangs motionless upon the air
And deep beneath the rolling waves
In labyrinths of coral caves
The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine.

Sistem
Bloodred

Mesajde TheUgly » Mie Iul 22, 2009 12:12 am

mss32 ,ce fisier e cel care da eroarea ,nu se vede bine in print (uita-te in Event Viewer in Control Panel ->Administrative Tools).Erorile de genul ala se pot datora unui spyware sau unui page file corupt (probabil datorita faptului ca ai bad-uri pe HDD).Cauta fisierul respectiv (cu functia search sau din interfata GMER)si uplodeaza-l in virustotal pentru verificari.

Instaleaza un firewall si un antivirus sau o suita antivirus care are si firewall (in cazul in care nu ai facut-o deja) :thumbleft: .Ca firewall iti recomand (potrivit skilului cu care te lauzi :laughing6: ) Zone Alarm si Avast 4.8 free RO (link in semnatura mea).

Cred ca ar fi indicat sa faci si niste scanari antivirus,antispyware si antirootkit.
Scaneaza antirootkit cu astea : McAfee Rootkit Detective si GMER
Scaneaza antivirus cu Dr Web Cure IT si antispyware cu Malwarebytes , Spyware Terminator si Spybot Search & Distroy

Oricum ai nevoie de un HDD sanatos pentru sistemul de operare.

TheUgly

Mesajde mss32 » Mie Iul 22, 2009 3:09 pm

Am dat un search pt fr.exe si mi-a gasit asta:
Imagine

L-am urcat in virustotal,si uite rezultatul dupa verificare:
Imagine

Ciudat,prima data cand am cautat fr.exe,mi-o gasit doar un mkv2vfr.exe.La a doua cautare mi-o gasit 2 bucati.La a treia,cate se vede in screen.E normal?
Io mi-s fan avast.Numai cu el am mers de cand am pc-ul asta,adica de vreo 3-4 ani.L-am instalat mai inainte.
M-am enervat si am bagat si modulul de 1 gb ram + ati 2600.Partea buna e ca nu mai am blue-screen-uri si nici erorile cu fr.exe.Pana acum....Oricum,nu ma imbat cu apa rece,si il verific in continuare cu toate armele.Incerc sa vad cum scot bad-ul acela de pe seagate.Nu gasesc sa "cumpar" un hdd regenrator optim :d Sau ar fi mai bine daca m-as duce la garantie cu el?Mi-l schimba daca le zic ca am un bad?
mss32

Mesajde Bogdan_MC » Mie Iul 22, 2009 4:39 pm

pentru un singur bad nu ti'l schimba nimeni.. daca ai mai multe, sunt sanse.
Bogdan_MC

Mesajde bogdan546 » Mie Iul 22, 2009 4:54 pm

Pana la urma ai probat şi sursa sau doreşti şi alte bad-uri la HDD ?
bogdan546

Mesajde mss32 » Mie Iul 22, 2009 5:42 pm

N-am probat sursa deocamdata.
Vreau sa cumpar una de firma in scurt timp.
mss32

Înapoi la Discuţii hardware

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită