Acum este Vin Iul 25, 2014 10:34 pm
Text

Discuţii hardware

Curent Electric: diferentele intre alternativ si continuu ?

Referitor la domeniul hardware in general, preţuri, informaţii de ultimă oră.

Curent Electric: diferentele intre alternativ si continuu ?

Mesajde eracereracer » Joi Mai 18, 2006 10:18 am

sa nu radeti, dar m-a aburit profa de fizica la scoala si acum chiar nu mai inteleg nimic...

1. care sunt diferentele intre curent alternativ si curent continuu?
2. de ce la prize (alternativ) am 220V si ~11A si nu am 12V si 200A ?
3. pana la urma cum e mai bine? mai multi V si mai putini A sau invers?
4. de ce se foloseste si alternativ si continuu si nu doar unul dintre ele?

din cate am inteles eu, ala alternativ isi schimba polaritatea periodic, iar ala continuu o mentine... dar profa de fizica a explicat ceva acolo, si nu am inteles nimic...
mai auzisem de o chestie ca daca am 12V si 200A la prize (alternativ) trebuiau cabluri prea groase... asa e?
eracereracer

Mesajde Max Inc » Joi Mai 18, 2006 10:33 am

Cred ca cel mai bine e sa citeshti atent manulul de fizica. Imi este teama ca daca manulul nu te poate lamuri... nimeni nu o poate face mai bine.
Hmmm ...
Max Inc

Mesajde FATHER » Joi Mai 18, 2006 10:38 am

Stai sa apara Muad'Dib online...
”În viață trebuie să știi când să pierzi, că de câștigat știe orice prost” (Marian Vanghelie)
FATHER

Mesajde ShakirEL » Joi Mai 18, 2006 10:51 am

Poate te lamureste pe moment Wikipedia:Aici si aici
Eu sunt născut in Timişoara/Şi sunt suporter Ultras Viola/Tu Poli pentru mine eşti unica iubire/Şi sunt convins că azi vei câştiga
ShakirEL

Mesajde Toranagah » Joi Mai 18, 2006 2:57 pm

eracereracer scrie:1. care sunt diferentele intre curent alternativ si curent continuu?
2. de ce la prize (alternativ) am 220V si ~11A si nu am 12V si 200A ?
3. pana la urma cum e mai bine? mai multi V si mai putini A sau invers?
4. de ce se foloseste si alternativ si continuu si nu doar unul dintre ele?

1. A se citi manualul, sau a se vedea link-urile spre Wikipedia.
2. Tensiunile de la consumatorii casnici au fost stabilite tinand cont de siguranta utilizatorilor. Tensiune mai mare inseamna pierderi mai mici pe liniile de alimentare, dar pericol de electrocutare mai mare.
3. Depinde de destinatie.
4. Se foloseste tensiune alternativa, pentru ca un motor de curent alternativ are o constructie mai simpla, si implicit este mai fiabil, decat un motor de curent continu.

Muad'Dib, ai microfonul. :d
Toranagah
RIP

Mesajde sorin » Joi Mai 18, 2006 3:09 pm

despre tipurile de curent/tensiune e mai bine să citeşti în manual/internet. ce pot să fac eu pentru tine e să te trimit la legea lui ohm, nu aia cu sunt om cu tine dacă eşti om cu mine ci aia cu impedanţa, curentul şi tensiunea. gândeşte bine o astfel de relaţie, trebuie să priveşti tensiunea şi impedanţa ca pe două constante, iar curentul ca un efect în urma celor două de mai sus. se va lumina totul.
îţi dau un exemplu: ai o sursă de tensiune de 12 V curent continuu care fie ce-o fi poate da fix 12V fără alte comentarii. ai un bec auto de 10Watti pe care îl alimentezi. se formează un curent prin circuit de 1,2 Amperi. de ce? citeşte mai sus. cam aşa depind unele de altele...
corolar 1: imposibil de explicat într-un post pe forum noţiuni şi fenomene tratate în jdemii de manuale fără ca adminul să nu îţi dea iptables ban pentru flood.
corolar 2: nu sunt autoritate tutelară prin zonă. sunt alţii pe-aici care spre ruşinea mea şi spre mândria lor ştiu mult mai multe decât mine.
101 lucruri despre mine:
74. conduc Logan. cine zice că în Logan nu este spaţiu? Atâta vreme cât la 120kg pot conduce mereu, liniştit, dintre scaune!
sorin

Mesajde DarthVader » Joi Mai 18, 2006 3:22 pm

1Ai avut dreptate cu faza ca cel alternativ schimba polaritatea si cel continuu o mentine. Cel alternativ o schimba cu 50-60Hz adica de 50-60 de ori pe secunda.
2Eu stiu ca la priza sunt 220V si 1A nu 11A. Daca ar fi 11A ai muri doar atingand pt mai putin de 1 sec bornele. Eu asa stiu ca valoarea minima mortala pt corpul uman e cam 85mA. Acuma o tensiune de 12V si 85mA normal ca nu o simti, nici curentul de pe molex nu il simti chiar daca are 20A (tot 12V). Ii o chestie de invers proportionalitate intre tensiune si amperaj astfel incat sa nu simti. De exemplu ca sa vezi ce influenta are amperajul: un curent de 1000V si 0,01mA te-ar rani dar nu te-ar omora pt ca intensitatea est efoarte mica.
3Depinde de consumator daca ii trebuie mai multi A sau V. Practic curentul electric e o deplasare ordonata de electroni in cnoductor de la un punct cu potential electric mai mare la un potential electric mai mic. Adica un corp este incarcat pozitiv altul negativ, mai exact unul are surplus de electroni celalalt deficit, si curentul electric este o deplasare pt a de echilibra aceasta diferenta de potential. Acest curent explicat aici dureaza o fractiune de secunda doar. Pt a mentine curentul constant avem nevoie de o sursa, care de fapt in principiu, odata ce au ajuns electronii pe corpul cu deficit de electroni, ii ia si ii duce inapoi pe celalalt si astfel mentine curentul in circuit.
Probabil ma intebi de ce tot te iau cu astea pt ca nu ai intrebat aşa ceva? Ei bine uite: tensiunea reprezita cat de mare este diferenta de potential intre cele doua corpuri, sau daca se refera la tensiunea electromotoare a unei surse de curent, asta inseamna cat de mare diferenta de potential poate crea acea sursa.
Intensitatea reprezinta cati purtatori de sarcina (electroni) trec prin sectiunea transversala a unui conductor intr-o unitate de timp. 1A (amper) repreazinta x electroni prin sectiune in y secunde (nu mai stiu valorile dar sper ca ai inteles care e faza).
Daca ai amperi multi, prin urmare foarte multi purtatori de sarcina trec prin sectiunea transversala a unui conductor, normal ca ai nevoie de un conductor cu o sectinue cat mai mare (adica cat mai gros) ca sa nu se "inghesuie" purtatorii de sarcina. Daca e prea subtire si se inghesuie atunci creste foarte mult frecarea dintre ei adica se incalzeste conductorul. Rezistenta unui conductor inseamna cat de mult se opune el la trecerea curentului adica spus altfel cat de mare este "frecarea" intre purtatori de sarcina si "peretii" conductorului.
4 se foloseste mai mult curentul alternativ deoarece un curent alternativ este mai putin periculos decat unul continuu la aceleasi valori. De exemplu daca atingi borna + la un curent continuu mare sunt sanse mari sa ti se "lipeasca" degetul acolo datorita atractiei dintre sarcini, nu-l poti lua jos si mori. La unul alternativ cum acea borna+ tot se schimba din - in + acea forta de "lipire" a degetului este intrerupta => mai slaba si poti lua degetul mai ushor.
Scuze pt lungimea postului dar sper ca te-am lamurit cat de cat. Daca ma uitat ceva nu ezita sa intrebi, doar de-aia e forum sa discute lumea :thumbleft:
I'll stand by you/Take me in into your darkest hour/ And I'll never desert you/I'll stand by you.
DarthVader

Mesajde Predator864 » Joi Mai 18, 2006 4:05 pm

DarthVader scrie:2.Eu stiu ca la priza sunt 220V si 1A nu 11A.

Sa mai inveti legea lui Ohm.
Totul depinde de rezistenta aparatului care il conectezi la priza.
Daca are 100 ohmi =>

R=U/I

I= 230/100 = 2,3A

si exemplele pot continua.
Predator864

Mesajde DarthVader » Joi Mai 18, 2006 4:11 pm

mda am uitat de legea lui ohm
I'll stand by you/Take me in into your darkest hour/ And I'll never desert you/I'll stand by you.
DarthVader

Mesajde Predator864 » Joi Mai 18, 2006 4:17 pm

DarthVader scrie:doar de-aia e forum sa discute lumea :thumbleft:

[smilie=Respect.gif]
Predator864

Mesajde pegas » Joi Mai 18, 2006 7:45 pm

daca mai tin eu bine minte, ai la priza curent alternativ si din considerente de eficienta a transmisiei pe linii electrice.
la mijloc intre .asm si .c
pegas

Mesajde calin186 » Joi Mai 18, 2006 7:56 pm

DarthVader, pe Discovery la Mith Busters in urma unui experiment(au intrebat ei pe cei in masura ) au mentionat ca 6 sau 7 miliamperi sunt deajuns sa iti opreasca inima...(sau era 60-70,) nu mai stiu exact desi cred in proportie de 80% ca era primul:))
Multi stiu ce trebuie facut, dar numai cei priceputi o duc la indeplinire.
calin186

Mesajde Trickster » Joi Mai 18, 2006 8:17 pm

Daca e problema din ce cauza se foloseste curent alternativ si nu continuu, pai aici a fost si toata disputa dintre Edison si Tesla, castigata pana la urma de cel din urma, pentu ca curentul continuu se poate transmite mult mai usor pe distante mari. Nu?
Dum zomfies...
Trickster
Radioactiv

Mesajde DarthVader » Joi Mai 18, 2006 8:34 pm

La mythbusters m-am gandit si eu da nu mai stiu valoarea, stiu ca era experimentul ala cu aparate electrice care cad in cada plina cu apa cand faci baie, si au aruncat uscatorul de par care deoarece avea pamantare inca mai pompa apa desi era scurtcircuitat tot. Stiu ca era o valoare f mica a intensitatii care era mortala dar sincer chiar nu mai tin minte valoarea, ce stiu sigur ii ca ii de ordinul zecilor sau chiar unitatilor de miliAmperi.
Daca curent continuu se transmite pe dist mare nu stiu, dar stiu faza cu aşa numitele bobine Tesla cu care poti transmite curent prin aer sub forma unui fulger continuu si de putere mai slaba decat cel adevarat evident.
DarthVader

Mesajde Bobby » Joi Mai 18, 2006 8:58 pm

Atat curentul continu cat si cel alternativ au avantajele si dezavantajele sale daca pot spune asa. Cu toate ca toate aparatele electronice de pe lumea asta folsesc pentru alimentare curentul continu, curentul tuturor retelelor electrice este alternativ. Explicatia cred eu este curentul alternativ e mai usor de transportat prin retele iar cu ajutorul transformatoarelor poate fii adus la orce valoare este necesar. Si curentul continu poate fi modificat dar sunt necesare montaje care il transforma in curent alternativ dar de frecventa mare (frecventa curentului alternativ starndard este de 50Hz) iar apoi cu ajutorul unui transformator este adus la valoarea necesara. In cazul curentului alternativ nu sunt necesare alte dispozitive electronice pentru modificare tensiuni nu sunt necesare decat transformatoare. Conversia curentului alternativ in curent continu e mult mai usoara decat invers. Curentul alternativ e mai usor de transporta pe distante mari dpa cum spuneam mai sus. Pentru transport de la centralele electrice la noi de exemplu este ridicat la valoarea de 110.000 v adica 110 kv (de la 6kv - parca asta este tensiune obtinuta de geberatoare in centrale). Daca nu ar fii ridicat la aceasta vaolare (cred ca o valoare standard pt transport) reteaua de transport ar fii foarte greu daca nu imposibi de construit datorita faptului ca grosimea conductorului electric (cupru sau aluminiu) ar fii foarte mare pentru a preveni pierderile de tensiune pe traseul electric, a data cu crestrea diametrului conductorilor creste si gabaritul retelei necesare pt a sustine greutatea cablurilor... ar fii si neeconomic de realizat...
PS: Hai ca ajunge deocamdata ca le-am c-am zapacit, am incercat macar sa fiu cat mai explicit :laughing6:
Daca n-am avea atatea defecte, nu ne-ar face atata placere sa le observam pe ale celorlalti....
Bobby

Mesajde Max Inc » Joi Mai 18, 2006 10:06 pm

DarthVader scrie:2.Eu stiu ca la priza sunt 220V si 1A nu 11A.

Curentul electric in apartament este limitat doar de sigurantza din tablul electric al apartamentului (16A de obicei pentru circuitele de prize), apoi din tabloul general al blocului apoi de cele ale postului de transformare etc.
Hmmm ...
Max Inc

Mesajde sorin » Vin Mai 19, 2006 6:18 am

şi apoi de Cernavodă. :D o vorbă de-a mea zice cam aşa: dacă bagi [insert consumer here] în priză le pâlpâie ălora din cernavodă becurile prin casă
101 lucruri despre mine:
74. conduc Logan. cine zice că în Logan nu este spaţiu? Atâta vreme cât la 120kg pot conduce mereu, liniştit, dintre scaune!
sorin

Mesajde DarthVader » Vin Mai 19, 2006 7:57 am

Curentul electric in apartament este limitat doar de sigurantza din tablul electric al apartamentului (16A de obicei pentru circuitele de prize), apoi din tabloul general al blocului apoi de cele ale postului de transformare etc.

De-aia daca bagi in priza un consumator care cere sa zicem 50A si siguranta duce doar 20A pica siguranta. Practic scurt circuit asta inseamna, un curent foarte mare prin circuit, si formula intensitatii la scurt circuit denota faptul ca are valoare mare I=E/r.
DarthVader

Mesajde Moose » Vin Mai 19, 2006 8:53 am

vezi k s-a trecut la un standard nou (european) si acum ai 230V la priza.
Moose

Mesajde razvanescu » Vin Mai 19, 2006 9:03 am

DarthVader scrie:2Eu stiu ca la priza sunt 220V si 1A nu 11A. Daca ar fi 11A ai muri doar atingand pt mai putin de 1 sec bornele. Eu asa stiu ca valoarea minima mortala pt corpul uman e cam 85mA. Acuma o tensiune de 12V si 85mA normal ca nu o simti, nici curentul de pe molex nu il simti chiar daca are 20A (tot 12V). Ii o chestie de invers proportionalitate intre tensiune si amperaj astfel incat sa nu simti. De exemplu ca sa vezi ce influenta are amperajul: un curent de 1000V si 0,01mA te-ar rani dar nu te-ar omora pt ca intensitatea est efoarte mica.
Ai scris o mare aberatie DarthVader si mai sunt si "profesori " pe aici care ma mir cum de nu au observat. Poti sa ai si 100 de Amperi la 220 ca tu la fel de rau te vei electrocuta ca si in cazul unei tensiuni de 220V si 1 Amper. Curentul care va trece prn corpul tau va fi dat de rezistenta corpului tau. Cu alte cuvinte cand vei atinge faza si nulul sau impamantarea de la 220V va trece acelasi curent prin corpul tau indiferent de amperajul dat .
razvanescu

Mesajde Toranagah » Vin Mai 19, 2006 1:06 pm

S-a mai spus de cateva ori, dar hai sa mai repet si eu o data. O priza nu are amperaj, doar tensiune. Intensitatea curentului in cazul unei prize de curent alternativ este determinata de tensiune, respectiv rezistenta unui conductor, care este conectat intre faza-nul, faza-impamantare, sau faza si pamantul propriu-zis (cand faci p*** in priza). Ceea ce limiteaza intensitatea curentului din circuit este siguranta din tabloul electric, care in mod obisnuit este de 6, 10 sau 16A pentru consumatorii casnici.

Numai ca siguranta nu declanseaza la valori mici ale intensitatii curentului, care in schimb poate ucide instantaneu un om. Din aceasta cauza mai nou sunt recomandate dispozitivele de protectie diferentiale, care sunt tot un fel de sigurante automate, dar care declanseaza daca exista o diferenta prestabilita dintre intensitatile curentilor masurate pe faza, respectiv nul (care la o functionare normala ar trebui sa fie egale). Astfel poti baga linistit un cui in priza, protectia diferentiala (care este btw cu declansare rapida) decupleaza circuitul, si tu scapi cu max. o sperietura. :)
Toranagah
RIP

Mesajde sorin » Vin Mai 19, 2006 1:19 pm

o priză are atât de mult amperaj încât nici nu-ţi vine să crezi. mă refer la ăla maxim admisibil, care e dat de multe alte chestii, într-un circuit: dimensiunile conductorilor, natura suprafeţelor de contact, natura conductorilor şi forma lor, pierderi în bobinaje, linii etc. funcţie de inductanţe, capacitanţe, impedanţe, reactanţe blah... v-am spus, e aşa multă teorie că ne luăm ban pentru flood.
101 lucruri despre mine:
sorin

Mesajde Toranagah » Vin Mai 19, 2006 1:29 pm

Muad'Dib scrie:... v-am spus, e aşa multă teorie că ne luăm ban pentru flood.

OK, eu am terminat. eracereracer, mai esti prin zona? Spune si tu ceva... :d
Toranagah
RIP

Mesajde lazarus » Vin Mai 19, 2006 4:01 pm

Ok,ma bag si eu...(sper sa nu iau ban!) [smilie=maniac.gif]
dar care declanseaza daca exista o diferenta prestabilita dintre intensitatile curentilor masurate pe faza, respectiv nul

Inexact:reactioneaza la diferenta de potential aparuta intre nulul de servici si cel de protectie,la un curent maxim de 40 mA.Daca nu are o pamantare buna(max.4 ohmi) un astfel de disjunctor cu diferential nu-si are rostul.In rest,ai zis bine.

PS: Hai ca ajunge deocamdata ca le-am c-am zapacit, am incercat macar sa fiu cat mai explicit

Nu le-ai zapacit,ai explicat f.bine.O singura adaugire:pe liniile de transport tensiunile standard sunt 220 Kv,400 Kv,660 Kv si 800 Kv.De la 110 Kv in jos sunt tensiuni pt. liniile de distributie.

pentu ca curentul continuu se poate transmite mult mai usor pe distante mari. Nu?

Cred ca te-ai convins ca este exact invers(vezi postul lui bobby4)Ca fapt divers,daca in casa ai avea c.c. de la furnizorul de electricitate,conductoarele ar trebui sa aiba sectiuni ca ale conductelor de apa si sa fie si de cupru,plus ca ar trebui ca la fiecare stada sa existe un generator de c.c. de mare putere.

Din ciclul"Sueta intre electricienii de duminica" citim:
DarthVader wrote:

2.Eu stiu ca la priza sunt 220V si 1A nu 11A.

Sa mai inveti legea lui Ohm.
Totul depinde de rezistenta aparatului care il conectezi la priza.
Daca are 100 ohmi =>

R=U/I

I= 230/100 = 2,3A

si exemplele pot continua.

Mai lasati-l pe batranul Ohm in pace.Relatia din care puteti calcula aproximativ cam ce curent ia un receptor de la priza voastra de acasa se deduce din urmatoarea formula:Pc=Un X Ic X cos.phi, unde Pc=putere ceruta,Un=tensiune nominala,Ic=curent cerut,cos.phi=factor de putere(dat in tabele pe categorii de receptoare).Cum unii de pe aici si-au luat "contoare portabile"nu mai au nevoie sa se chinuie cu calculele :tongue3:

@eracereracer:
Asculta de sfaturile lui Muad'Dib si Max Inc si invata cum trebuie manualul de fizica.Daca vrei sa stii mai multe,prin librarii se mai gasesc carti de specialitate,care sunt si f.scumpe.
A propos,profesoara ta a avut dreptate in ce v-a povestit.Pacat ca n-a putut(sau n-a stiut) sa va si lamureasca.

doar de-aia e forum sa discute lumea

Spor la discutii,mai departe! :laughing6:
lazarus

Mesajde sorin » Vin Mai 19, 2006 4:20 pm

lazarus, pe fugă îţi spun că faci confuzie între protecţii. sunt 2 tipuri de "diferenţiale" , una bazată doar pe comparare în mA între L şi N (aka Vigi) şi una care ia în calcul şi PE (protecţia).
101 lucruri despre mine:
sorin

Mesajde lazarus » Vin Mai 19, 2006 4:51 pm

Tot pe fuga iti raspund:
Disjunctoare aka Merlin Gerine,Gewiss,Gardy s.a. se fabrica in mai multe variante de protectie:la suprasarcina,supratensiune,diferentiala(la atingere).In functie de cate tipuri de protectii gasesti intr-un astfel de disjunctor,este si modelul.Protectia diferentiala numita si "la atingere" detecteaza dupa cum ii spune si numele orice diferenta intre potentialul nulului de servici si al pamantului.Mai exact pamantarea este folosita ca punct de referinta in comparatie cu nulul de servici.De aceea disjunctorul declanseaza fara sa patesti nimic.Daca ar fi numai protectie la scurtcircuit,nu cred ca mi-ar pica prea bine daca m-as electrocuta,desi protectia ar sesiza diferenta de potential(inclusiv curent anormal de mare) aparuta intre faza de data asta si nul
lazarus

Mesajde sorin » Vin Mai 19, 2006 6:24 pm

Imagine

ok, se discută despre aşa ceva, ceea ce e mai sus.
spre ruşinea mea am spus şi eu o prostie, nu se face referinţă la PE în nici un model de diferenţială. nulul de lucru e cel care interesează.
referinţa care foloseşte drept trigger este curentul rezidual (nu potenţialul de atingere), iar specimenele de disjunctoare sunt disponibile la diferite valori.
The DPN Vigi self-contained residual current
device carries out complete protection of
final circuits (overcurrents and insulation
faults).
b
protection of persons against indirect
contact (30 or 300 mA)
b
protection of installations against fire
hazards (300 mA)
b
additional protection of persons against
direct contact (30 mA).
The 30 mA version is selective with the ID or
Vigi 300 mA selective residual current
devices installed upstream.
It is immune to nuisance tripping due to
transient overvoltages (lightning, switchgear
switching on the network, etc.) q
.

se poate observa că e vorba de un toroid care testează curenţii din L şi N, diferenţa dintre aceştia doi dacă e mai mare de xx mA, disjunctorul declanşează. acest toroid este exact ceea ce are diferenţiala în plus faţă de un disjunctor (siguranţă) simplă. în rest, caracteristicile de declanşare (ex. scurtcircuit) precum şi detecţia lor sunt absolut similare.
101 lucruri despre mine:
sorin

Mesajde nixon » Vin Mai 19, 2006 7:59 pm

1. care sunt diferentele intre curent alternativ si curent continu?

ei bine diferenta ar fi urmatoare(cat mai simplu explicat, pe scurt):

curentul alternativ are grafic sinusoidal => ex: un amplificator audio alimentat direct cu curent alternativ s-ar auzi cu intreruperi constate ca interval de timp (atunci cand sinusoida sub 0).

curentul continu (in cazul de fatza este redresare mono alternanta) pur shi simplu este primul grafic dar fara partea de sub axa X-ului; ce e desenat cu rosu este curentul ce se doreshte a fi obtzinut, adica sa semene cu o "dreapta"(exagerat vb, NU va vi niciodata o dreapta) shi se realizeaza cu ajutorul unor condensatoare; => sunetul auzit nu va avea intreruperi;

http://img109.imageshack.us/my.php?image=23ic.jpg
Fişiere ataşate
2.jpg
2.jpg (9.65 KiB) Vizualizat de 5532 ori
nixon

Mesajde lazarus » Vin Mai 19, 2006 10:29 pm

@Muad'Dib
Spunem cam aceleasi lucruri,dar vorbim limbi diferite :laughing6:
Da-mi voie sa-ti arat un model de disjunctor diferential cu circuit separat pt nulul de serviciu si cel de protectie.Si,nu,nu este trifazic!
Fişiere ataşate
Disjunctor.jpg
Disjunctor
lazarus

Mesajde eracereracer » Vin Mai 19, 2006 10:34 pm

multumesc pentru raspunsuri, acum vreau sa vad daca am inteles corect

1. nu voltajul mare, ci intensitatea mare te omoara? nu conteaza amandoua? daca pun mainile pe bateria la masina "mor"? am vazut ca tazerele au 20k/50k volti si un apmeraj foarte mic doar pentru a te imobiliza ceva timp (10-15min)

2. exista vre-un motoras, sau ceva electronice care sa functioneze cu curent alternativ? sau toate functioneaza cu curent continuu? spre exeplu fhoen-ul, care are un motoras pe curent continuu si o rezistenta(pentru incalzirea aerului), rezistenta aia nu poate merge si pe alternativ si pe continuu?

3. este preferat curentul alternativ pentru ca este mai eficient de transmis pe distante si tensiuni mari? dar toate "aparatele" functioneaza cu continuu?

4. la sursa calculatorului meu am o linie de 12V cu 15A, si conectez la ea un cooler de 12V si 0.5A, acum, cooleru trage cat are nevoie din sursa sau cum? ca imi imaginez ca nu are el de unde sa stie daca pe aia 12V vin 5A sau 100A...?

5. pentru a converti din curent alternativ in curent continuu este folosit un condensator? din cate am inteles eu are proprietatea de a inmagazina energie o perioada de timp, si nu permite trecerea decat cu o polaritate(ex: negru -, rosu + si invers nu lasa curentul sa treaca) asa e? asta ar explica de ce la oricare sursa de pc vad cel putin un condensator...

6. am observat si eu ca daca am multe chestii care folosesc curent destul (12becuri de 100W + 1neon , 3 TV-uri, PC, aere conditionate, masina de spalat etc )si mai bag si o bormasina mai puternica, cand "turez" bormasina se cam sting becurile, dar nu sar sigurantele... doar odata am patit ca sa lege un prieten o priza direct in scurt (din neatentie) si cand a dat drumul la curent de la panou a sarit panou din apartament, panoul de pe scara si panoul jos... asta e...

7. am inteles pana la urma de ce se foloseste curent alternativ si nu continuu, fire prea groase ar fi chiar nasol

8. pana la urma Amperii determina cati purtatori de sarcina liberi trec printr-o sectiune de conductor? atunci Voltii ce determina?

@ nixon: multumesc pentru desen, acu am o imagine mai buna asupra
curentului alternativ si continuu

@Toranagah:
<<<4. Se foloseste tensiune alternativa, pentru ca un motor de curent alternativ are o constructie mai simpla, si implicit este mai fiabil, decat un motor de curent continu.>>>
exista motorase d-alea(nu mai stiu cum le zice dar sunt d-alea simple folosite si la masinute teleghidate) care merg si la curent alternativ?

@Muad'Dib: multumesc, parca incep sa mai inteleg si eu ceva.

inca mai am nelamuriri... asta e, sper sa le edific... multumesc pentru sfaturi si idei, revin luni sau marti, pana atunci sunt plecat.
eracereracer

Mesajde Toranagah » Vin Mai 19, 2006 11:34 pm

1. Conteaza amandoua, plus mai conteaza si frecventa, daca este vorba despre tensiune alternativa. Fenomenul este destul de complex, daca reusesti sa pui mana pe cartea lui Mauriciu Sufrim - Cum sa ne pazim contra electrocutarilor, acolo este explicat in detaliu. Si fazerele alea te imobilizeaza prin efectul socului asupra sistemului nervos, electrocutarea, asa cum folosim termenul in mod obisnuit, este oarecum diferit.

2. Exista, motorasele din uscatoarele de par tot cu curent alternativ functioneaza (majoritatea). La unele tipuri motorul este legat in serie cu rezistenta, care reduce tensiunea, de obicei la 9 sau 12V, dar care tot tensiune alternativa ramane. Sunt si tipuri, la care sunt folosite si diode, alea intr-adevar sunt motorase de CC.

3. Curentul alternativ este de preferat, pentru ca este mai usor de produs, si este mai usor de transportat, in sensul ca i-se poate ridica/cobora voltajul cu ajutorul transformatoarelor, care nu au parti in miscare.

4. Acele 12V si 0.5A sunt tensiunea nominala si curentul nominal al cooler-ului. Adica tensiunea, la care este proiectat sa functioneze (il pui la tensiune mai mare, si probabil se va praji, pentru ca undeva in interior vreo izolatie va fi strapunsa), iar curentul nominal rezulta tot din Legea lui Ohm. Cooler-ul nu "stie" nimic, daca-l pui de exemplu pe 7V, prin el nu va mai trece un curent de 0.5A, ci un curent de intensitate mai mica.

5. Nuuu, ai confundat dioda cu condensatorul. Pentru redresarea curentului se folosesc diode, unul sau mai multe (punte redresoare). Pentru stabilizarea curentului (adica pentru ca linia rosie din postul lui nixon sa fie cat mai dreapta) se folosesc diverse montaje, formate din condensatori, rezistente, diode Zenner, etc.

6. Acest lucru se intampla de obicei la instalatii vechi, sau prost executate. Creste consumul, si implicit cresc si pierderile pe conductoare.

7. Motivul principal este cel de la punctul 3, nu firele groase.

8. Invers. Intensitatea curentului este egala cu cantitatea de sarcina electrica, care trece prin sectiunea conductorului, in unitatea de timp. In cazul curentului continu, un amper este intensitatea curentului electric care transporta, printr-o sectiune transversala a unui conductor, o sarcina de 1 Coulomb in timp de 1 secunda.

Tensiunea inseamna diferenta de potential, si prin conventie s-a considerat potentialul Pamantului ca fiind de 0V.

9. Hai, ca am obosit. Altul la rand. :d
Toranagah
RIP

Mesajde nixon » Sâm Mai 20, 2006 8:20 am

4. la sursa calculatorului meu am o linie de 12V cu 15A, si conectez la ea un cooler de 12V si 0.5A, acum, cooleru trage cat are nevoie din sursa sau cum? ca imi imaginez ca nu are el de unde sa stie daca pe aia 12V vin 5A sau 100A...?

Sursa calculatorului NU produce amperi, "nu ii are nicaieri". Valoarea de 15A este data de intensitatea curentului maxim ce poate sa treaca pin toate componentele sursei tale shi sa ajunga la consumatorii finali din calculator.
Daca conectezi la sursa 1 ventilator de 0.5A prin toata sursa ta vor trece numai 0.5A, daca mai pui un ventilator va trece 1A.

Cel mai sensibil la amperaj este de obicei transformatorul(care face din 230V=>12V)care ori e pe tole ori e toroidal, e alcatuit din multe infasurari de sarma de grosime constanta( daca sarma e subtire nu va suporta prea multi amperi, daca sarma e groasa va suporta, numai ca va fi enorm de mare);

In primul grafic este reprezentat curentul continu cu diferenta fata de curentul alternativ(partea punctata).Din curent alternativ obti curent continuu cu ajutorul a 4 diode sau mai simplu "punte de diode";
In graficul 2, cu rosu este reprezentat curentul continuu stabilizat cu condensatoare;
Fişiere ataşate
3.JPG
3.JPG (9.79 KiB) Vizualizat de 5456 ori
nixon

Mesajde Toranagah » Sâm Mai 20, 2006 10:07 am

O mica rectificare: ceea ce ai desenat tu, este valabil pentru cea mai simpla schema redresoare, adica o dioda si un condensator. Se poate vedea, ca jumatate din curent se pierde (nu trece prin dioda). Pentru schema cu patru diode (punte redresoare) si un condensator, graficele ar arata asa:

Imagine
Toranagah
RIP

Mesajde nixon » Sâm Mai 20, 2006 10:35 am

F bine ca mi-ai atras atentia: in cazul desenului meu se utilizeaza o dioda shi nu 4.
nixon

Mesajde DarthVader » Sâm Mai 20, 2006 11:50 am

Atunci va rog sa-mi explicati si mie o chestie: Daca la mine dintr-o singura priza se alimenteaza urmatoarele: calculatorul, boxele,monitorul,televizorul,video-ul,combina,scanner-ul,si cateodata celularul ii vre-ul pericol sa pateasca ceva priza? mentionez ca e priza veche, clasica, fara impamantare.
DarthVader

Mesajde sorin » Sâm Mai 20, 2006 12:16 pm

dacă priza e de calitate şi legăturile sunt făcute ferm, firele strânse în clemă şi cu o suprafaţă de contact suficientă, n-are nimic. dacă priza arată rău... schimb-o. prodax, inteea, legrand de la orion de mai jos de semilună.
consumatori dintr-o priză de la mine (aluminiu de 4mmp, cred):

-sistem principal + monitor
-server
-ups, switch, modem
-televizor
-telefon cordless
-încărcătoare celulare
-lampă birou
-combină audio
101 lucruri despre mine:
sorin

Înapoi la Discuţii hardware

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită