Acum este Vin Noi 28, 2014 10:15 am
Text

Discuţii hardware

surse in comutatzie

Referitor la domeniul hardware in general, preţuri, informaţii de ultimă oră.

surse in comutatzie

Mesajde cretzunm » Joi Mar 09, 2006 8:17 am

cine poate sa imi spuna si mie ca la prosti ce e o sursa in comutazie si ce face ea sau daca aveti o schema ?????
cretzunm

Mesajde IL Dotore » Joi Mar 09, 2006 9:58 am

Bine ai venit pe forum, dar inainte de a deschide un topic inutil poti cauta pe: http://www.wikipedia.org .
Macar de google tot cred ca ai auzit... [smilie=maniac.gif]
Daca cumperi de la PcGarage folosind codul: GN24WM10. ai un discount de 1%.
IL Dotore

Mesajde sorin » Joi Mar 09, 2006 12:34 pm

http://computer.howstuffworks.com/power-supply.htm
ceva băbeşte care trasează liniile mari. merită citit chiar dacă unele informaţii nu mai sunt de actualitate.
101 lucruri despre mine:
74. conduc Logan. cine zice că în Logan nu este spaţiu? Atâta vreme cât la 120kg pot conduce mereu, liniştit, dintre scaune!
sorin

Mesajde Dorio » Joi Mar 09, 2006 5:45 pm

Hai sa-ti spun eu cate ceva despre Switch Mode Power Supplies...
Sunt mai multe tipuri de surse in comutatie in functie de destinatia lor. Se folosesc de obicei acolo unde este necesara o putere si randament mai mari decat s-ar fi obtinut prin surse conventionale si asta pentru ca sunt si mai scumpe. Principiul este cam acelasi la toate anume ca se redreseaza si se filtreaza tensiunea de retea se aplica unui comutator (unul sau mai multe tranzitoare, de obicei pana la 4) comandat de un circuit care ii aplica impulsuri variabile ca frecventa sau ca factor de umplere astfel obtinandu-se si stabilizarea tensiunii de iesire. Urmeaza un transformator de impulsuri cu miez de ferita cu o infasurare primar, una sau mai multe infasurari secundare (functie de tipul convertorului), si alte infasurari (de feedback, de autooscilatie, etc). Pe infasurarile de iesire se adauga cate un redresor de inalta frecventa si filtre pentru atenuarea riplului. Functie de tipul convertorului acestea sunt mai mici sau mai mari.
Avantaje: Dimensiuni si greutate mici, randament mare, posibilitatea izolarii galvanice la anumite tipuri, se pot obtine tensiuni mai mari decat cele de intrare, se pot obtine puteri mari, de pana la 2500W.
Dezavantaje: Costuri mai mari decat la sursele normale (necesita componente de frecventa si tensiune ridicate), complexitate mai mare.

Tipuri uzuale dupa care poti cauta informatii mai detaliate: Buck (Step-Down), Boost (Step-up), Buck-Boost (Flyback neizolat, Flyback cu acumulare, Forward, Push-Pull (contratimp), Half-Bridge (in semipunte), Full-Bridge (in punte)

Daca vrei sa construiesti sau sa depanezi o astfel de sursa te sfatuiesc sa te informezi serios inainte de a te apuca. Spor!
Asus A8N-SLI Deluxe, AMD A64 3000+ Winchester Box@2,4GHz, 2GBDDR Kit G.Skill, 2xWD200GB SATA2, Gainward Bliss 7900GT PCX256DDT, DVD-ROM Plextor, DVD+/-RW DL NEC, Case: Chieftec LBX-02B-B-SL-450, PS: Chieftec GPS-450AA 101 A, Samsung SyncMaster 710N, Mouse: Raptor Gaming M2, Keyboard Logitech G15, Casti Technics RP-F290
Dorio

Mesajde lazarus » Joi Mar 09, 2006 9:13 pm

Dorio

Avantaje: Dimensiuni si greutate mici, randament mare, posibilitatea izolarii galvanice la anumite tipuri, se pot obtine tensiuni mai mari decat cele de intrare, se pot obtine puteri mari, de pana la 2500W.

Am o rugaminte:ne explici te rog ce intelegi prin "izolare galavanica la anumite tipuri" si cum se obtine o tensiune mai mare dupa iesirea din mutator?
lazarus

Mesajde h3x0r » Joi Mar 09, 2006 11:05 pm

Surse in comutatie..caz particular surse VDIMM:
Abit An8 ultra vs DFi ultra-D.....
Sau...cum sa nu prajesti ramii de mare voltaj!!DFI CF-DR,expert,venus au tot comutatie!
Avantajul.....dc sursa e liniara si alimentata din 5V sa zicem..e moarte curata pt un VIMM de 3.3V sa-l tii asa tot timpul,datorita supraincalzirii circuitului....randament impus scazut==>putere didipata mare===>cablaj scrum in max 1 an de 27/7 folosinta !
Asta din auzite....
Venice 3200+ | DFI lanparty Ultra-D AD0
ATI x1950 pro 256Mb +Zalman VF700 CU
2Gb transcend DDR500
Enermax 370W Noisetaker (13A+14A dual rail)
h3x0r

Mesajde Dorio » Joi Mar 09, 2006 11:07 pm

lazarus scrie:
Dorio

Am o rugaminte:ne explici te rog ce intelegi prin "izolare galavanica la anumite tipuri" si cum se obtine o tensiune mai mare dupa iesirea din mutator?

Am scris mai sus care sunt tipurile de surse in comutatie. Termenul de izolare galvanica reprezinta separarea fazei retelei de 220V AC intre intrarea si iesirea sursei. Tipurile de convertoare (surse) fara izolare galvanica sunt si cele mai simple (primele 3 din lista), neincluzand un transformator. Astfel intrarea si iesirea au un fir comun.

Tensiunea mai ridicata se obtine dupa transformator si nu dupa comutator (tranzistor), si se obtine foarte simplu printr-o infasurare secundara care are numarul de spire mai mare decat al infasurarii primare. Daca ai desfacut vreodata un transformator de linii dintr-u TV alb negru poate ai observat ca are o bobina mai mare cu multe spire foarte subtiri. Asta e un exemplu de o sursa de tensiune de felul asta care are la iesire o tensiune de 11 - 18 KV la TV AN.

Sper ca te-am lamurit
Asus A8N-SLI Deluxe, AMD A64 3000+ Winchester Box@2,4GHz, 2GBDDR Kit G.Skill, 2xWD200GB SATA2, Gainward Bliss 7900GT PCX256DDT, DVD-ROM Plextor, DVD+/-RW DL NEC, Case: Chieftec LBX-02B-B-SL-450, PS: Chieftec GPS-450AA 101 A, Samsung SyncMaster 710N, Mouse: Raptor Gaming M2, Keyboard Logitech G15, Casti Technics RP-F290
Dorio

Mesajde Bobby » Vin Mar 10, 2006 12:56 am

O schema de sursa de alimentare in comutatie folosita intr-un receiver pt satelit. Atata timp cat consumul nu depaseste 35W se poate utiliza si in alte scopuri :tongue3:. Multe informati poti gasi folosind google. :d
Fişiere ataşate
Sursa in comutatie cu Top234y.jpg
Bobby

Mesajde lazarus » Vin Mar 10, 2006 2:03 am

Dorio

Sper ca te-am lamurit

Multumesc pt osteneala... :)
Niste precizari:
Toate sursele din PC-uri,TV-uri,aparatura audio-video,sunt surse de comutatie sau"switching power supplies", in engleza.Surse liniare nu se mai folosesc cam de multisor...Separarea galvanica(intreruperea fizica a legaturii intre doua puncte,componente,etc.)este realizata din start in toate cazurile deoarece tensiunea de comanda pe grila a mutatorului(chopper,tiristor,triac,optocuplor si nu tranzistor)este independenta de tensiunea de comutatie.Si te asigur ca nici infasurarile primar si secundar din transfomatoarele de tensiune nu au legatura fizica intre ele,ma refer la cele din sursele PC-urilor pt ca in electrotehnica,exista destul de uzual.
Stiam ca in cazul TV-urilor,monitoarelor,exista "Trafo de inalta"dar au un scop bine definit in alimentarea tuburilor cinescop.Ori la sursele PC-urilor nu este cazul,valoarea tensiunii pe linii fiind data de valoarea tensiunii pe grila aplicata componentelor de putere(mutatoarelor)iar stabilitatea,esentiala a se pastra la consumuri cat mai mari,este data de stabilizatoare(diode Zenner,etc)
Sper ca unii au mai prins cate ceva,daca am gresit rog sa fiu corectat.
lazarus

Mesajde madman » Vin Mar 10, 2006 8:52 am

o sursa de tensiune clasica presupune un transformator (care de regula furnizeaza una sau mai multe tensiuni mai mici decat tensiunea retelei 220 Vca), un redresor, un bloc stabilizator si anumite circuite de protectie. Deoarece randamentul si gabaritul unei surse este puternic dependent de frecventa tensiunii primare (reteaua de 220Vca are frecventa de 50Hz) pentru a creste randamentul si a scadea gabaritul in sursele in comutatie tensiunea de la retea intra intr-un bloc redresor apoi intr-un circuit de comutatie care are rolul de a transforma curentul continuu intr-un curent de inalta frecventa (de ordinul kHz-ilor). Acest curent (tensiune) de inalta frecventa este apoi adus la valorile dorite de un transformator, redresat si apoi - uneori - stabilizat. Avantajul major - datorita fracventelor de lucru mari transformatorul si circuitele de filtrare (condensatori, bobine) au gabarite mici. In cazul PC-ului, daca pentru a obtine tensiunile si curentii necesari PC-urilor actuale s-ar folosi surse clasice acestea ar fi cel putin la fel de mari ca intreaga carcasa a PC-ului.
madman

Mesajde Dorio » Sâm Mar 11, 2006 5:33 pm

Separarea galvanica(intreruperea fizica a legaturii intre doua puncte,componente,etc.)este realizata din start in toate cazurile deoarece tensiunea de comanda pe grila a mutatorului(chopper,tiristor,triac,optocuplor si nu tranzistor)este independenta de tensiunea de comutatie.Si te asigur ca nici infasurarile primar si secundar din transfomatoarele de tensiune nu au legatura fizica intre ele,ma refer la cele din sursele PC-urilor pt ca in electrotehnica,exista destul de uzual.

N-am inteles ce vroiai sa zici despre separarea galvanica. Intradevar se pot folosi si tiristoare, dar mai rar. Triace nu am vazut in surse in comutatie, poate in scheme de comanda pentru motoare electrice. Optocuploare in nici un caz, in scema de mai sus poti vedea un optocuplor LTV 817 care face separare galvanica pe circuitul de comanda al comutatorului care este, culmea, un tranzistor MOS cu circuite de control integrate (TOP233Y)...
Despre infasurarile transformatorului nu am spus ca ar avea un cuplaj electric intre ele (fizic), insa au un cuplaj magnetic.

Stiam ca in cazul TV-urilor,monitoarelor,exista "Trafo de inalta"dar au un scop bine definit in alimentarea tuburilor cinescop.Ori la sursele PC-urilor nu este cazul,valoarea tensiunii pe linii fiind data de valoarea tensiunii pe grila aplicata componentelor de putere(mutatoarelor)iar stabilitatea,esentiala a se pastra la consumuri cat mai mari,este data de stabilizatoare(diode Zenner,etc)

Exemplul cu "Trafo de inalta" l-am, dat ca sa-ti arat ca sunt surse in comutatie cu iesire de tensiune mai mare decat intrarea. Oricum in topic era vorba despre surse in comutatie nu exclusiv de sursele de PC.

Citeste postul lui madman, foarte bine realizat, pentru a te lamuri.

PM in future please.
Dorio

Înapoi la Discuţii hardware

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită