Acum este Sâm Noi 01, 2014 9:19 am
Text

Discuţii hardware

paralel si serial

Referitor la domeniul hardware in general, preţuri, informaţii de ultimă oră.

paralel si serial

Mesajde cezar grig » Lun Ian 19, 2004 3:05 pm

Buna ziua.Doresc sa ma lamuriti si pe mine in urmatoare problema: Imprimantele sunt pe USB si Paralel.Cele le paralel care se conecteaz la LPT au mufa care intra in calculator cu pini adica tata.Totusi pe cablu scrie seria.Atunci de ce se lai zica ca au potr paralel.Cablul seria este cablul cu mufa mama care primeste mufa cu pini.Ca daca vrea cineva sa traga de pe un calc pe altul cere cablu paralel cu mufa mama nu serial ca acesta se misca mai greu.Atunci de ce se zice port LPT la imprimanta?E diferenta la mufe intre calburile paralele si seriale sau este vb daor de transfer si cablul este acelasi?Va multumesc.
cezar grig

Re: paralel si serial

Mesajde ice01 » Lun Ian 19, 2004 3:12 pm

Cu regrete iti spun ca eu unul nu am inteles mai nimic din intrebarea ta ! Inceraca sa fii si tu mai scurt si la obiect ca m-ai ametit pe mine unul cu mama si tata :drinking:
ice01

Mesajde cezar grig » Lun Ian 19, 2004 3:41 pm

:) Da asa estea acum am vazut si eu ce a iesit dupa ce am scris in graba! Scuze!Cablul paralel are mufe mama si cablul seria are mufe tata.Corect?Asta este diferenta intre cele doua atunci cand privesti mufele.Si transferul este mai mare la paralel dar nu asta conteaza ci cum arata cablul.Ca scrie pe impriamte cablul paralel se referea la ce? Ca mufa care intra in calc este tot tata.Serialul are tata, paralelul are mama adica care primeste.Ca sa trag de pe un calc pe altul e bun si serial si paralel dar paralelul are viteza mai mare.
cezar grig

Mesajde deeJayOg » Lun Ian 19, 2004 4:10 pm

nu sunt de loc la fel. poate doar mufele seamana... dar transferul se realizeaza altfel...
deeJayOg

Mesajde sorin » Lun Ian 19, 2004 4:22 pm

cezar grig scrie::) Da asa estea acum am vazut si eu ce a iesit dupa ce am scris in graba! Scuze!Cablul paralel are mufe mama si cablul seria are mufe tata.Corect?Asta este diferenta intre cele doua atunci cand privesti mufele.Si transferul este mai mare la paralel dar nu asta conteaza ci cum arata cablul.Ca scrie pe impriamte cablul paralel se referea la ce? Ca mufa care intra in calc este tot tata.Serialul are tata, paralelul are mama adica care primeste.Ca sa trag de pe un calc pe altul e bun si serial si paralel dar paralelul are viteza mai mare.

faptul ca mufele sunt fie mama, fie tata tine de standard si nu de protocolul de transmisie. Identificarea protocolului NU tine de "sexul" mufei. De asemenea exista mufa seriala de 25 de pini pe care ai putea s-o confunzi cu usurinta cu cea paralela. Ai grija ce afirmi...caci unii ar putea lua in misto afirmatiile tale. Rasfoieste putin linkurile astea:

http://www.lookrs232.com/serial_port/se ... l_port.htm
http://www.inetdaemon.com/tutorials/the ... serial.htm
http://www.quatech.com/support/comm-over-parallel.php
101 lucruri despre mine:
74. conduc Logan. cine zice că în Logan nu este spaţiu? Atâta vreme cât la 120kg pot conduce mereu, liniştit, dintre scaune!
sorin

Mesajde cezar grig » Lun Ian 19, 2004 5:12 pm

Daca cineva se duce pa un magazin si cere un cablu paralel vanzatorul ce fel ce cablu ii da?Dar daca cere seria? Sa inteleg ca poate sa fie si cablu paralel cu mufe tata in ambele parti?Cine intreaba se referea la cum se transmite informatia sau la cum arata cablul?
Most computers have at least one 9-pin serial port and a 25-pin parallel port asa scrie deci cel cu 25 de pine este paralel entru imprimanta dar pe cablu scrie serial deci cablul transmite seria dar portul transmite paralel, se inteleg numai ca scade viteza de transfer?Mereu m-am incurcat in aceste doua aspecte.
cezar grig

Mesajde Max Inc » Mar Ian 20, 2004 6:52 pm

La spatele computerului potzi gasi

a. 1 port paralel care are un conector DB-25 female (25 de gauri)
b1. 1 sau 2 porturi seriale care au ca shi conector DB-9 male (9 pini)
b2. 1 port serial DB-9 Male shi 1 Port serial DB-25 Male (25 de pini)

Porturile seriale mai vechi obishnuiau sa foloseasca conectori DB-25 male (cu 25 de pini) dar devin din ce in ce mai mult o raritate.

Ca shi regula, la spatele computerului, portul paralel foloseshte conector female (cu 25 gauri) iar porturile seriale conectori male (cu 9 sau 25 de pini).

Nu te potzi inshela deaorece cablurile de imprimanta ai un conector special la capatul ce urmeaza a fi atashat la imprimanta shi anume un conector cu 36 de contacte special cunoscut sub numele de Centronics. Pe scurt un cablu de imprimanta arata aşa:
DB25-Male >>><<< Male Centronics 36

Cablurile seriale au la ambele capete conectori DB fie ei DB-9 sau DB-25 iar capatul care intra in computer va fi intotdeauna Female.

Sper ca te-am lamurit. :D

Ca shi metode de transmisie, portul serial tranmite cate 1 bit pe rand ceea ce il face sa fie un port de viteza mica comparativ cu portul paralel care poate transmite 8 biti (1 Byte) simultan.

Nu exista trasnmisie seriala pe portul paralel sau invers.
Hmmm ...
Max Inc

Mesajde cezar grig » Mie Ian 21, 2004 3:18 pm

:) multumesc mult de tot. Problema mea suna cam asa.Eram cu un prieten in magazin si vine un client.Vorbeam cu prietenul mei despre o imprimanta adusa de cineva care era si el de fata.Clientul cere un cablu paralel.Ii arat un cablu cu 25 de pini deci cu mufa tata in ambele parti.Vroia sa traga de pe un comp pe altul.Pe punga scria cablu serial.Clientul se stramba si zice ca acesta nu este paralel si serial ca el vrea paralel si iese afara din magazin furios si zice ca nu stim nimic de calculatoare.In momentul acela nu am zis nimic am zis ca da avea dreptate ca nu am fost atent la ce a cerut.Dar apoi dupa ceva timp mi-am amintit si am inceput sa sar ca eu aveam dreptate.Dar ceea ce pusese atunci capac fusese faptul ca si pe punga scria serial.Deci cablul cu mufe tata este paralel iar cel cu mufe mama este serial.Normal tinand cont ca mouse-ul este conectat pe serial.Am fost atat de buimacit ca nu mi-am dat seama si i-am dat dreptate clientului atunci.Cam asta a fost si apoi m-am lamurit eu dintr-o carte care este treaba si ca aveam dreptate.Oricum multuemsc.
cezar grig

Înapoi la Discuţii hardware

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită