Acum este Lun Iul 28, 2014 4:20 pm
Text

Telecomunicaţii

Telefon pe puncte thank-you

Telefonie fixa/mobila, PDA, Palm etc.

Telefon pe puncte thank-you

Mesajde aditza26 » Joi Ian 04, 2007 11:44 am

In curand abonamentul meu face un an, si vreau sa imi iau un telefon pe puncte thank-you. Pentru ca imi este lene sa dau un telefon la relatii cu clientii, va intreb pe voi:
- cat valoreaza un punct (la Vodafone 1 punct = 1 cent)?
- daca telefonul depaseste nr meu de puncte, pot sa dau diferenta in bani?
- daca imi iau telefon, abonamentul mi se prelungeste cu 1 sau 2 ani?
aditza26

Mesajde r4zv4n » Joi Ian 04, 2007 12:16 pm

Si pe orange.ro ti-e lene să intri ?

Am abon de vreo 8 ani la Orange şi mi-am luat o grămadă de tel pe puncte. Da' mi-e lene să scriu răspunsurile.
Sunt foarte misterios. De multe ori nici eu nu ştiu ce fac.
Mood: "I can't help but feeling that love is always dealing me a losing hand" (Deep Dish - "Sacramento")

Imagine
r4zv4n

Mesajde Conrad_QS » Joi Ian 04, 2007 5:36 pm

Punctele valorează mult mai mult la Orange decât la Vodafone. Am abonament la ambele reţele şi după un an mi-am luat deja un telefon la orange şi mi-au rămas puncte, pe când la vodafone cu o valoare echivalentă a facturii ar trebui ca după aproximativ 2 ani şi 9 luni să-mi pot lua acelaşi telefon. Asta ca fapt divers. Pentru Orange, sună la 433 să afli mai multe detalii (cât valorează un punct, ce minute primeşti dacă eşti abonat Thank You etc.). Dacă vrei să vezi câte puncte deţii trimite un mesaj gratuit cu textul 433 la... 433 şi un sms îţi va da răspunsul. Vezi aici ce telefoane ai putea lua cu puncte. Da, se poate plăti diferenţa cu bani şi da, abonamentul tău se va extinde cu minim 1 an în cazul achiziţionării unui telefon la preţ Thank You (dacă vrei, se poate extinde cu 2 şi vei plăti mai puţin pe acel telefon).
***** Tutunul ucide. Încet.*****
Un miliard de oameni vor muri până în 2100 din cauza fumatului = 1 din 2 fumători.
Câte un om la fiecare 6 secunde... 5. 4. 3. 2. 1.

Imagine
Conrad_QS

Mesajde boyarul » Joi Ian 04, 2007 8:51 pm

Conrad_QS scrie:Am abonament la ambele reţele şi după un an mi-am luat deja un telefon la orange şi mi-au rămas puncte

Bai eu chiar nu stiu cum reusiti voi sa adunati puncte pe Orange asa repede.
Uite, de exemplu eu am abonament FREE (7$) de peste 3 ani (in anul asta o sa implinesc 4) si abia am strans 150 de puncte... :( (e drept ca nici nu ma intind la cost suplimentar peste 2-3$/luna)
Imagine

- Ce ai Bulă în sacul ăla? / - Şoareci!
- Şi de ce-l tot scuturi? / - Să nu cumva să se organizeze şi să-mi roadă sacul!
( & don't click here )
boyarul

Mesajde myx4ever » Joi Ian 04, 2007 10:32 pm

la vodafone un punct = 1 $cent.
pretul la telefon e acela fara conectare...se transforma in puncte, se scad cate ai tu si platesti diferenta daca E .
la orange nu stiu
la cosmote insa cu 300 lei iti iei k510i ...care o sa il iau in 3 zile :P (ce-i drept cu abonament de 3 EUR :|)
Do Good by stealth, and blush to find it Fame.
myx4ever

Mesajde DarKSeeD » Vin Ian 05, 2007 12:11 am

1 punct = 10 centi
O chestie rapida de facut puncte: daca ai prieteni cu pre-pay fa reincarcari pentru ei, contra cost normal :)
Rar da' clar!
DarKSeeD

Mesajde Conrad_QS » Vin Ian 05, 2007 12:15 am

boyarul scrie:Bai eu chiar nu stiu cum reusiti voi sa adunati puncte pe Orange asa repede.

Cea mai simplă metodă: încarci cartele la prieteni şi îi pui să-ţi plătească cu tot cu TVA. La mine am tot timpul pe cineva care e în pană şi are nevoie urgentă... La un cost suplimentar de 10-20-30$ se adună punctele binişor... :D Ca şi convorbiri proprii, mă încadrez în general la un cost suplimentar de 3 dolari maxim. La Orange, punctele se calculează cam aşa: valoarea in dolari a facturii inmultita cu 30 la suta. Exemplu: 20 de dolari factura = 6 puncte. Cu 112 puncte mi-am luat un nokia 1112, pe care l-am pasat soţiei, că îi plăcea modelul. Eficient şi fără brizuri. Un telefon aproximativ echivalent la Vodafone (Nokia 1110i, că nu am văzut 1112 la ei) costă 900 de puncte pentru o prelungire pe un an şi 400 pentru 2 ani. Deci la faza asta cam nasol cu Vodafone, ar trebui să vorbesc câţiva ani ca să fac punctele alea.
EDIT DarKSeeD mi-a luat-o înainte.
Un miliard de oameni vor muri până în 2100 din cauza fumatului = 1 din 2 fumători.

Imagine
Conrad_QS

Mesajde aditza26 » Vin Ian 05, 2007 12:05 pm

DarKSeeD scrie:1 punct = 10 centi
O chestie rapida de facut puncte: daca ai prieteni cu pre-pay fa reincarcari pentru ei, contra cost normal :)

Merci, asta ma interesa cel mai mult.

Parintii mei au amandoi abonamente Vodafone, si, nevorbind prea mult si-au luat dupa un an un Nokia 1110i cu prelungire abonament 1 an si un Motorola V360 + 1 milion diferenta cu prelungire pe un an. Deci nu este asa rau la Vodafone.

Nu stiu cum as putea sa fac eu puncte, pentru ca abonamentul meu este de 4 dolari, am facut abonament doar sa imi iau telefonul.

r4zv4n scrie:Si pe orange.ro ti-e lene să intri ?

Poate lasi un link, pentru ca am cautat, ce-i drept nu prea mult, si nu am gasit.
aditza26

Mesajde r4zv4n » Vin Ian 05, 2007 12:46 pm

Muie-ţi-s posmagii ? Maaaare ţi-e lenea..

Link-ul al cincilea din meniu, cel care zice "Orange Thank You", bănuiesc că nu l-ai găsit, că deh.. era ascuns.. şi era nevoie de ceva efort să-l găseşti..

Şi din acea pagină, o fi fost greu să găseşti link-ul relevant, imediat după "află mai multe despre", şi anume "puncte thank you".

Iar dacă ai fi ajuns până acolo.. pfiu.. stai să fac o pauză, că m-a lovit lenea..

Revenind, dc ai fi ajuns până acolo, şi ai fi făcut puţin scroll (asta dc nu ţi-e lene să dai de rotiţă), te-ai fi lovit nas în nas de răspunsurile la întrebările tale, cum ar fi că "10 puncte Thank You valoreazã 1 dolar".

Ba dacă mai rezistai pe scaun să faci click şi pe link-ul "telefoane la preţuri Thank You", ai fi dat de o pagină care are o listă cu oferta lor, cât şi un calculator foarte bun pentru leneşi. Adică alegi telefonul, spui câte puncte ai deja, pe câţi ani vrei să prelungeşti abonamentul.. şi.. tadaaaa !!! afli fix ce-ţi doreai.

Poate ţi se pare că sunt sarcastic, sau chiar răutăcios. Dar mi se pare penibil să pui întrebări la care puteai să afli răspunsul din câteva click-uri sau 2 minute de telefon gratuit, ba chiar să declami că ţi-e lene să cauţi. Adică noi, colegii forumişti, să ne rupem din timpul nostru şi să ne obosim deş'tele pentru tine, e ok. Asta dc nu ţi-e lene să citeşti ce ţi-am răspuns.

Eventual lasă un număr de telefon să te sune careva dintre noi să-ţi explice (dacă nu ţi-e prea greu să ţii telefonul în mână - caz în care mă întreb de ce ai avea nevoie de unul nou..)
Sunt foarte misterios. De multe ori nici eu nu ştiu ce fac.
Mood: "I can't help but feeling that love is always dealing me a losing hand" (Deep Dish - "Sacramento")

Imagine
r4zv4n

Mesajde aditza26 » Vin Ian 05, 2007 12:55 pm

r4zv4n scrie:****-ţi-s posmagii ? Maaaare ţi-e lenea..

Link-ul al cincilea din meniu, cel care zice "Orange Thank You", bănuiesc că nu l-ai găsit, că deh.. era ascuns.. şi era nevoie de ceva efort să-l găseşti..

Şi din acea pagină, o fi fost greu să găseşti link-ul relevant, imediat după "află mai multe despre", şi anume "puncte thank you".

Iar dacă ai fi ajuns până acolo.. pfiu.. stai să fac o pauză, că m-a lovit lenea..

Revenind, dc ai fi ajuns până acolo, şi ai fi făcut puţin scroll (asta dc nu ţi-e lene să dai de rotiţă), te-ai fi lovit nas în nas de răspunsurile la întrebările tale, cum ar fi că "10 puncte Thank You valoreazã 1 dolar".

Ba dacă mai rezistai pe scaun să faci click şi pe link-ul "telefoane la preţuri Thank You", ai fi dat de o pagină care are o listă cu oferta lor, cât şi un calculator foarte bun pentru leneşi. Adică alegi telefonul, spui câte puncte ai deja, pe câţi ani vrei să prelungeşti abonamentul.. şi.. tadaaaa !!! afli fix ce-ţi doreai.

Poate ţi se pare că sunt sarcastic, sau chiar răutăcios. Dar mi se pare penibil să pui întrebări la care puteai să afli răspunsul din câteva click-uri sau 2 minute de telefon gratuit, ba chiar să declami că ţi-e lene să cauţi. Adică noi, colegii forumişti, să ne rupem din timpul nostru şi să ne obosim deş'tele pentru tine, e ok. Asta dc nu ţi-e lene să citeşti ce ţi-am răspuns.

Eventual lasă un număr de telefon să te sune careva dintre noi să-ţi explice (dacă nu ţi-e prea greu să ţii telefonul în mână - caz în care mă întreb de ce ai avea nevoie de unul nou..)

Merci si ... merci. Oricum, eu iti cerusem doar un link. Darnic mai esti.
aditza26

Mesajde aditza26 » Vin Ian 05, 2007 1:59 pm

http://www.vodafone.ro/personal/myvodaf ... itate.html

http://www.orange.ro/thank-you/thx-puncte-ro.html

Am stat si m-am uitat la cum se calculeaza punctele la Orange si la Vodafone, si am ajuns la concluzia ca la Vodafone este mai profitabil.

La Orange primesti puncte in functie de factura. Daca facura este de 10 dolari, de exemplu, se calucleaza 10 x 30% = 3 puncte. Pentru o facura de 50 de dolari punctele sunt 15…
Asa este si la Vodafone, pentru o facura de 10 dolari se face caluclul, 10 x 3 = 30. Pentru 50 USD = 150 puncte.
Cum la Vodafone 1 puncte este un cent iar la Orange 1 puncte este echivalentul a 10 centi, inseamna ca punctele se obtin la fel.
Asta inseamna ca la o facura de 10, 20, 50, 100 dolari la Orange si Vodafone se primesc exact aceeasi valoare in puncte.

Vodafone mai are si avantaje
R4zv4n, daca ai fi fost abonat Vodafone de 8 ani de zile, cum esti la Orange, ai fi primit lunar 70 de puncte, asta fara ceea ce acumulezi pe baza facturii. Deci asta inseamna 840 de puncte pe an, adica 8 dolari.
La Vodafone mai ai bonus daca ai peste 100, 500, 1000 de puncte, pentru care ti se da, la ceea ce acumulezi pe facura, o crestere cu 10%, 20% respectiv 30%.
Pentru plata la termen la facura Vodafone se da in plus 10 puncte. Pentru plata de la ATM-uri de pe card, inca 10 puncte.

Acum sa vedem ce facem cu punctele, care sunt telefoanele:
Nokia 1600 este la Vodafone 2900 de puncte (adica 29 de dolari) cu prelungire pe un an, si 1900 de puncte (adica 19 dolari) cu prelungire pe doi ani. Acelasi telefon la Orange este 430 de puncte (adica 43 de dolari) cu prelungire pe un ani respectiv 190 de puncte (adica 19 dolari) cu prelungire pe doi ani.
Ca sa imi iau telefonul la Vodafone cu prelungire de un an, imi trebuie 97 facturi de 10 dolari. Ca sa il iau la Orange, tot cu prelungire pe un an imi trebuie 143 de facturi de 10 dolari.

Motorola V360: Vodafone: 7400 puncte (74 dolari) prelungire un an / 5900 puncte (59 dolari) prelungire 2 ani * Orange: 930 puncte (93 dolari) prelungire pe un an / 690 puncte (69 dolari) prelungire pe doi ani.

Parerea mea este ca la Vodafone punctele se obtin mai repede, si in plus telefoanele sunt mai ieftine.
aditza26

Mesajde Conrad_QS » Sâm Ian 06, 2007 8:29 pm

Aşa-i când te laşi furat de peisaj (aka marketing). Mai multe puncte însemna la mine mai mult de plată. Doohh.... Am luat şi eu acum la puricat şi calculat să vedem care e treaba. Din păcate la *299 aştept de 20 de minute... nici o şansă să-mi răspundă cineva pentru detalii prea curând. La Orange afli direct pe site răspunsul: bagi parola, nr de telefon şi vezi câte puncte ai. La Vodafone nu am găsit ceva asemănător. Încă. No bun. aditza26, noroc că ai calculat mai bine, că altfel nu vedeam nici eu unde e "şpilul". Un fapt important, poate trecut prea uşor cu vederea: preţurile (inclusiv cele în puncte) NU CONŢIN TVA!

Adică pentru a plăti acel Nokia 1600 doar prin puncte am nevoie nu de 430 de puncte (ţeapă), ci de 512 pentru o prelungire de 1 an şi de 227 de puncte pentru o prelungire de 2 ani (în loc de 190). Mama lui de peisaj...
La Vodafone, same stuff: în loc de 1900 de puncte trebuie "achitat"... 2261 pentru doi ani şi 3451 pentru un an de "prelungiri".

Acum cum aş putea eu să-mi iau acel Nokia 1600, în cât timp? Păi să calculez. Să zicem că am facturi de 15 USD la ambele reţele. Boon. După un an am 54 de puncte la Orange şi 540 la Connex... pardon, Voda. Mi-ar trebui deci... wtf? cam 10 ani la orange. Auci! Şi numai 6 ani la Connex. Pentru prelungiri de abonament pe 2 ani... 4 ani la Orange şi tot 4 ani la Connex. Mai departe nu mai calculez că ajung la bătrâneţe să-mi iau un telefon cu mp3.

Deci: telefoanele sunt mai ieftine la Vodafone. Şi dacă ai şi card Raiffeisen iei automat 500 de puncte plus bonusuri. Mai rentabil la Voda.

Un singur minus: nu ştiu pe nimeni la Connex pe cartelă, toţi sunt pe abonamente. O modalitate în minus pentru mine de a mai scoate ceva puncte, la Orange am "o căruţă de cartelaţi". Şi semnalul, care e mai slab "vodafonistic" pe "la ţară". Dar în rest... să auzim de bine.

Imagine
Conrad_QS

Mesajde aditza26 » Sâm Ian 06, 2007 11:38 pm

Tu nu ai cui sa ii incarci Vodafone, iar eu nu am cui sa ii incarc Orange.
Stiam ca preturile sunt fara TVA, dar am vrut doar sa scot in evidenta doar faptul ca Vodafone sunt mai darnici, si ca nu este asa cum au spus unii, ca se fac puncte mai greu la Vodafone, ba din contra.

Ca fapt divers, azi am luat un telefon pe puncte. Pe factura aveam 815 puncte (cam putine, dar depaseam minimul cu care sa pot sa imi iau telefonul dorit). Telefonul pe care mi l-am luat costa la prelungire pe un an a fost 1,5 milioane (Sony Ericsson K310i). Facusem un calcul si trebuia sa dau cam 1,2 milioane diferenta. Dupa ce mi-a facut toate calculele mi-a spus ca trebuie sa mai dau 900 de mii. Asta pentru ca am primit un discount de 10 dolari pentru ca abonamentul are mai mult de 3 ani.
aditza26

Mesajde myx4ever » Dum Ian 07, 2007 12:10 am

se poate lua la vodafone pe puncte fara prelungire de abonament sau alte astea? Ma gandesc sa iau telefon de la vodafone ca am puncte garla fara sa dau bani la cosmote pe k510i. Faza e ca acum vreo 4 luni am prelungit contractele cu 2 ani sa beneficiez de alta oferta minunata. Acum pot sa iau pe puncte fara prelungire sau conectare?
myx4ever

Mesajde myx4ever » Dum Ian 07, 2007 10:00 am

the bitches... la vodafone nu ma lasa sa iau un telefon pe puncte si diferenta pt ca am luat unu acum 3 luni. Faza e ca am 3 aboanamente !!!! si pe puncte + diferenta se ia cu prelungire de contract si ale mele is prelungite. ZA BITCHES !!!! tot la cosmote ajung sa iau k510i....
myx4ever

Mesajde aditza26 » Dum Ian 07, 2007 10:26 am

Mai astepti 9 luni pana cand un abonament face un an, si apoi iti iei telefon pe puncte. Si oricum, fara prelungire de abonament nu iti poti lua telefon.
aditza26

Mesajde Conrad_QS » Lun Ian 08, 2007 8:43 pm

La Vodafone se pot lua telefoane şi fără prelungirea abonamentului. De exemplu, pentru k610i (510i nu mai au în ofertă pe site, poate la distribuitorii locali) ai nevoie de 26400 de puncte, preţ aşa zis fără conectare. Dar mai multe detalii afli tot de la ei, dacă prinzi legătura, eu m-am săturat să aştept, am încercat de 4 ori până acum.

Imagine
Conrad_QS

Înapoi la Telecomunicaţii

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită