Acum este Joi Oct 23, 2014 9:55 am
Text

Programare / Web Design

Cat costa un program cu baze de date facut in c#

Despre PHP, MySQL, HTML, C++, VB, JAVA etc.

Cat costa un program cu baze de date facut in c#

Mesajde aurelh » Vin Dec 19, 2008 4:33 pm

Salut! Sunt in clasa XI-a, la inceput de drum in programul C#. Totusi am reusit in scurta vreme sa invat C# la un nivel destul de bun. …Am avut noroc ca stiam foarte bine c++ (la nivelul de olimpiada judeteana). Am facut un program in C# cu baze de date pentru cineva si nu stiu cu cat sa il vand.
Programul are urmatoarea structura :
• Meniul- Operatii
Submeniuri:
1. Persoana noua - adauga o persoana in baza de date ( nume, prenume,adresa, …. ) .
2. Donatine noua- se alege o persoana se scrie data si suma donata, iar datele se pastreaza daca se apasa butonul ‘Donatie’.
3. Contributia- anumite persoane sunt obligate sa dea o anumita suma pe an ( se alege persoana care are obligatia si se fac anumite operatii)
4. Modificare date persoana-modifica datele unei persoane alese( nume, prenume,adresa, …. ) .

• Meniul- Statistici
Submeniuri :
1. Persoana - se scrie numele unei persoane si se afiseaza toate donatiile pe care lea facut.
2. Data- se selecteaza un interval de timp si se afiseaza donatiile facute in intervalul respectiv. Fiecare persoana, care a facut vreo donatie in intervalul respectiv , se afiseaza o singura data, si alaturi suma donata in intervalul acela.
3. Contributia-arata cine a platit si cine mai are de platit contributia respectiva.

• Meniul- Ajutor – descrie modul cum se foloseste programul.
Cine stie cat ar costa, il rog frumos sa-mi spuna si mie.
Astept un raspuns de la o pesoana profesionista care se ocupa cu asa ceva.
Multimesc!
aurelh

Re: Cat costa un program cu baze de date facut in c#

Mesajde boboS » Sâm Dec 20, 2008 9:34 pm

Pare cam simplist programu.

Nu stiu cat ar costa dar ar fi util sa mai adaugi:
- o optiune de a exporta in documente Excel sau Word (cred ca ar fi vital mai ales daca se fac rapoarte ce poate se trimit digital)
- sa poti sa printezi lista in functie de ce date vrei tu (sa zicem nu vrei sa imprimi si suma donata)..si alte functii de printare avansata (spre exemplu sa fie un text definit pe care sa-l scrie firma iar la anumite variabile sa inlocuiasca cu datele din program).
- programul sa se conecteze la un server sa salveze si sa incarce date.. (si asta ar fi foarte important oricat de mica ar fi firma)
boboS

Mesajde aurelh » Mie Dec 24, 2008 10:21 pm

Mesi mult! Mai astept pareri. Daca nu stiti, nu va mai obositi sa scrieti!
aurelh

Mesajde Yeti » Mie Dec 24, 2008 11:17 pm

Pai depinde. Cel mai mult de cat ar da partea celalalta, si cam cat de mult are nevoie de el, adica cat ar scoate el din program.

Asa in statusul actual eu as zice undeva intre 50-100-150 RON....Totusi poti cere si 200+ daca e de la cine.... si iti poti vinde produsul.

PS: Eu personal as da cel mult 75 RON (si asta ca acum e craciun), dar asta sunt doar eu.

LE: Cred ca in 6-10 ore fac de la zero programul pana in statusul in care-l ai tu. Baza de date presupun e MySQL.
Yeti
Fly by Hilary Duff - "In a moment anything can change Feel the wind on your shoulders For a minute all the world can wait Let go of your yesterday"
Yeti

Mesajde aurelh » Joi Dec 25, 2008 4:53 pm

Baza de date ii in Acces.
aurelh

Mesajde aurelh » Joi Dec 25, 2008 5:03 pm

Conectarea la baza de date (Acces)

..................................
lcodn = 0;
string cs = @"Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Data Source=" + cale + @"\Data\baza.mdb";
string qs = "select * from persoane where nume like '" + txtNumeCautare.Text + "%' and prenume like '"+txtPrenumeCautare.Text+"%'";

using (OleDbConnection con = new OleDbConnection(cs))
{

OleDbCommand com = new OleDbCommand(qs, con);
con.Open();
OleDbDataReader r = com.ExecuteReader();
while (r.Read())
{
nume[lcodn] = r["nume"].ToString();
prenume[lcodn] = r["prenume"].ToString();
codn[lcodn] = r["codn"].ToString();
telefon[lcodn] = r["telefon"].ToString();
adresa[lcodn] = r["adresa"].ToString();
obligat[lcodn] = r["obligat"].ToString();
sector[lcodn] = r["sector"].ToString();
numar[lcodn] = r["numar"].ToString();
lcodn++;
}
con.Close();
r.Close();

if (lcodn == 0)
{
MessageBox.Show("Nu s-a gasit nici o persoana cu numela acesta!", "Informatie",
MessageBoxButtons.OK, MessageBoxIcon.Exclamation);
return;
}

}
.........................................
aurelh

Mesajde daron » Joi Dec 25, 2008 9:40 pm

Nu stiu daca vei putea vinde asa ceva.

Uitand-ma la codul care l-ai postat ai niste greseli mari dintre care o sa mentionez "sql injection". Codul tau nu face nici o validare pentru acest gen de exploit.

O alta greseala nu chiar asa mare dar daca te inveti asa e destul de trist este folosirea constantelor direct in cod:
Gresit: MessageBox.Show("Mesaj");

Corect:
const string mesajPtMessageBox = "Mesaj";
MessageBox.Show "Mesaj";

Si cel mai corect: folosesti fisiere de resurse.

Tot dpdv al practiciilor pt cod: nu folosi nume de genul "r", "x" decat daca au sens. Incearca sa dai nume ceva mai sugestive.

nume[lcodn], prenume[lcodn], codn[lcodn], ... ; Tu folosesti cumva niste array-uri in care ti fiecare informatie?? :| Incerca sa adopti o solutie ceva mai obiect orientata. Faci o clasa Persoana care are campurile alea private si le expui prin proprietati.

Si ultima chestie, ca fapt divers, e mai bine sa inchizi prima data reader-ul si dupa conexiunea.

Si inca o chestie de care o aplicatie comerciala sigur are nevoie: tratare de exceptii. As baga mana in foc ca acolo nu tratezi situatiile exceptionale de genu baza de date inexistenta, inaccesibila sau fara drepturi de scriere/citire.

Astea fiind zise, sper sa nu le iei ca pe o jignire sau insulta. Sunt doar niste sfaturi de care ar trebui sa ti cont daca vrei sa iti continui cariera in software development.

Numai bine

LE: incearca sa adaugi niste optiuni pt rapoarte de tot felul. Eventual vezi Crystal Reports.
daron

Mesajde aurelh » Vin Dec 26, 2008 3:35 pm

daron stii c#? Da-mi si mie un id, in caz afirmativ. ....poate mai invat de la tine....
aurelh

Mesajde zxp » Vin Dec 26, 2008 11:14 pm

parerea mea e ca programul tau nu valoreaza nimic, in bani. Presupun ca ar fi cel mai indicat sa iti apara numele la copyright in schimb, ori in about, si o modaltiate de contact. practic un site de portofoliu (unul nu prea grozav, ce-i drept, insa in viitor cine stie).
“I believe in everything until it's disproved. So I believe in fairies, the myths, dragons. It all exists, even if it's in your mind. Who's to say that dreams and nightmares aren't as real as the here and now?”
zxp

Mesajde daron » Sâm Dec 27, 2008 5:06 pm

Zeus_XP scrie:parerea mea e ca programul tau nu valoreaza nimic, in bani. Presupun ca ar fi cel mai indicat sa iti apara numele la copyright in schimb, ori in about, si o modaltiate de contact. practic un site de portofoliu (unul nu prea grozav, ce-i drept, insa in viitor cine stie).

Nu e site. E aplicatie desktop.

Pt autorul topic-ului: ai cautat pe Internet solutii asemanatoare? O intrebare de baraj: de ce ar cumpara cineva solutia ta si nu alta?
daron

Mesajde whiskey » Sâm Dec 27, 2008 8:25 pm

Am tot evitat sa-mi bag nasul, pentru ca nu sunt expert si pentru ca aurelh mi-a parut destul de hotarat cand a spus sa nu ne obosim sa scriem, dar...

Zeus_XP, cred ca ar trebui sa-ti revizuiesti parerile sau macar sa le tii pentru tine.

aurelh, tu ai scris un soft inflexibil, deci specific, prin urmare satisface o nevoie specifica. Care e aia si cine o are? intreb eu. Daca tu esti capabil sa raspunzi la intrebarea asta, atunci o sa fii in stare sa gasesti si un raspuns la intrebarea din titlu.

PS: programul tau costa 1000000000$ daca gasesti clientul potrivit :wink:
whiskey

Mesajde aurelh » Sâm Dec 27, 2008 8:30 pm

Mi-a cerut o persoana sa-i fac programul acesta. Deci am la cine sa il vand. Si nu vreau sa il vand pre scump sau prea ieftin. Vroiam sa stiu cat costa pe piata un astfel de program. ( Sa-ti comanzi o masina unicata numai pentru tine ii mai scump decat, sa-ti iei una gata facuta de firma respectiva). Creca asa ii si in programare. Daca programul X, este facut pt. piata toata ii mult mai ieftin decat daca ii facut doar numai pt o persoana. Sa va dau un exempu: Jocul FIFA 200X costa 100$, sa zicem, in magazin. 100$ X 10000... de exemplare, firma respectiva castiga miliarde... Daca o persoana face comanda de un joc....sa fie asa si asa, cum vre ea...., atunci acea persoana trebuie sa plateasca o tona de bani la firma respectiva, pentru ca numa acea persoana o sa-l cumpere. Intelegeti! Daca credeti ca programu ii cam saracacios....va inselati. Asa mi-o cerut sa il fac. De ce sa-i fac avion daca el mi-o cerut caruta :iconbiggrin: .
aurelh

Mesajde aurelh » Sâm Dec 27, 2008 8:34 pm

'Care e aia si cine o are?' - adica, scuze da nu am inteles intrebare...cine ce sa aiba?
aurelh

Mesajde boboS » Sâm Dec 27, 2008 8:41 pm

Pai trebuia sa specifici asta de la inceput. Ca nu stia nimeni ca tu ai facut un program la cerere pentru cineva. :d
boboS

Mesajde whiskey » Sâm Dec 27, 2008 8:44 pm

Daca e facut la comanda, cel mai simplu e sa taxezi la ora. Cauta pe net, vezi cam cat se cere pe ora, mai scade ceva ca n-ai ani de experienta in spate, si inmulteste cu numarul de ore in care ai lucrat la el.

Foloseste functia edit, nu mai posta consecutiv. Intrebam ce probleme rezolva aplicatia si cine are problemele respective. Altfel spus te intrebam care-i piata...
whiskey

Mesajde aurelh » Sâm Dec 27, 2008 9:18 pm

....................................
Am facut un program in C# cu baze de date pentru cineva si nu stiu cu cat sa il vand.
Programul are urmatoarea structura :
• Meniul- Operatii
.....................................
Deci cineva m-a rugat sa-i fac programul acesta.
Apropo unde sa caut sa vad cum se taxeaza lucrurile astea...euro/ora, in programare. Acuma stiu ca zicati ca.... pe google, dar va rog sa-mi dati o adresa exacta unde sa explice chestile acestea, daca stiti bineinteles...
aurelh

Mesajde daron » Dum Dec 28, 2008 11:11 am

Daca as fi fost in locul tau (m-ar fi angajat careva sa-i fac aplicatia aia) as fi facut-o cu LINQ, WPF si MSSQL in 1-2 zile si as fi cerut $100 pe ea.

Acum tariful pe ora depinde de client. Daca e in Ro se taxeaza mai putin, daca e in alte tari (US sau tari EU) atunci mai mult. Desigur depinde si de complexitatea, dimensiunea si timpul necesar proiectului: un proiect care dureaza 2 sapt se va taxa cu o suma mai mare/ora decat un proiect care dureaza 2 ani.

Depinde si de experienta programatorului. O aplicatie poate fi facuta de cineva cu experienta in 1 sapt sau de cineva fara in 1 luna.

Mai depinde si de client, de bugetul pe care il are etc.

Intrebare: tu nu ai negociat o suma cand ti s-a cerut sa faci aplicatia aia?
daron

Mesajde zxp » Dum Dec 28, 2008 1:00 pm

boboS scrie:Pai trebuia sa specifici asta de la inceput. Ca nu stia nimeni ca tu ai facut un program la cerere pentru cineva. :d

corect. asta schimba totul.

eu zic sa ia omul asa: sa estimeze un numar de ore ( in afara documentatiei, sa zicem), sa inmulteasca cu 5 euro (cred ca e okay, ca doar nu plateste taxe, si licenta de VS probabil nu-i..u know), si sa ii zica celui care cumpara programul. oricum mai intai se negociaza pretul ,apoi se face programul, de regula.
“I believe in everything until it's disproved. So I believe in fairies, the myths, dragons. It all exists, even if it's in your mind. Who's to say that dreams and nightmares aren't as real as the here and now?”
zxp

Înapoi la Programare / Web Design

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită