Acum este Joi Aug 28, 2014 1:05 pm
Text

Internet / Reţelistică

Retea wireless WinXP-Win7 - Pas cu pas

Discuţii privind conexiuni Internet, provideri şi reţelistică.

Retea wireless WinXP-Win7 - Pas cu pas

Mesajde Shwan » Lun Dec 20, 2010 11:55 pm

Va salut cu respect. Desi subiectul s-a tot dezbatut de-a lungul timpului pe mai toate forumurile, eu citind destul de mult pe aceasta tema, inca de dinainte de a avea mai mult de un singur computer in casa, se pare ca nu sunt in stare sa realizez o retea wireless in apartament. Se dau urmatoarele date:

Internet: PPPoE de la RDS prin fibra optica (IP dinamic)
Router: D-Link DIR-615 rev D3
Desktop 1 - Windows XP SP3
Desktop 2 - Windows XP SP3
Laptop 1 - Windows XP SP3
Laptop 2 - Windows 7 Home Premium

Se intelege care sa fie prin cablu si care wireless.

Deocamdata am reusit sa ma conectez la internet prin router, atat wired cat si wireless, la laptopul cu Windows 7. =D>

Pasul unu: ce trebuie sa fac mai departe pentru a avea internet si pe celelalte 3 calculatoare?
Pasul doi: cum fac un Home Network, prin care sa-mi pot accesa fara restrictii toate computerele intre ele (problema numarul 1 fiind relatia de "prietenie" dintre XP-Win7).

Toate cele bune!
Shwan

Re: Retea wireless WinXP-Win7 - Pas cu pas

Mesajde pegas » Mar Dec 21, 2010 8:26 am

na, in primul rand ce te-a oprit in a te conecta la net si cu celelalte calculatoare? nu inteleg cum adica te-ai conectat doar cu laptopul cu w7 la net? celelalte calculatoare ce mesaje de eroare dau, sau cum se manifesta?

ca sa o luam metodic: routerul are o o parte cu care se conecteaza la RDS (ia netul) si o parte cu care se conecteaza in casa la tine (da netul).
primul pas ar fi sa intri in proprietatile placii de retea de la calculatorul initial care avea net de la RDS si sa notezi ce apare acolo la "DNS", "Gateway", pentru ca aceste adrese va trebui sa le folosesti la pasul 2.

al doilea pas ar fi sa clonezi in router macul calculatorului care primea net inainte de a instala routerul si sa treci in optiunile lui "DNS" si "Gateway" pe care le-ai luat la pasul 1.

al treilea pas: pe calculatoarele tale de prin casa (indiferent ca sunt desktop sau laptop) ar trebui sa pui de la optiunile placilor de retea "Obtain IP automatically" si sa treci la "Gateway" IP-ul routerului.

cam atat... a, e bine sa lucrezi doar la un calculator o data, nu la toate 5 simultan, pentru ca te vei pierde.

fa mai intai sa functioneze net-ul si pe urma mai rafinezi gen, parole, IP-uri, filtrari, altele.

iar pentru retea "home", daca vei scrie pur si simplu IP-ul unui calculator in IE, il vei vedea. iti va cere un user si o parola si gata.
la mijloc intre .asm si .c
pegas

Mesajde KAKAROT » Mie Ian 12, 2011 12:24 pm

Ca o precizare, Windows XP mi se pare absolut praf la capitolul wireless.
Din experienta, am vazut o gramada de retele ba prin firme ba pe la oameni pe acasa unde daca aveai Windows sub Vista, nici nu vedea reteaua, se deconecta des sau vedea semnalul ca fiind slab.
Walking on water and software development after specifications are easy if both are frozen.
KAKAROT

Mesajde catacc » Joi Ian 13, 2011 5:00 pm

RDS foloseste conectarea pe baza de user si parola. Nu sunt necesare clonari de macuri sau notari de gateway. Nu-i intereseaza cate computere se conecteaza de la acelasi client.
Pui toate computerele pe IP automat si DNS automat.

Te duci in router, la capitorul WAN si introduci la PPPoE dinamic userul si parola primite de la RDS. La Service Name nu scrii nimic.

Te duci la capitoul wireless si selectezi modul (b sau g, sau n sau combinat, dupa cum stii ca suporta computerele sau vrei performanta. de preferinta combinat, ca fiecare computer sa se conecteze la router in limba lui) care trebuie.
Activezi SSID si pui ce nume vrei la retea.
Activezi criptare WPA2 si pui o parola. Lasi channel asa cum a venit el.

Salvezi si resetezi routerul.

Incepi sa cauti cu computerele reteaua. Dai conectare pe ea. introduci parola pe care ai pus-o la retea in router. Bifezi unde e cazul si retinerea parolei. Asta daca iti cere la inceput sau dupa ce umbli la setarile conexiunilor de retea din control panel.

Acum, teoretic, routerul a primit conexiune dupa restart si ar trebui sa ai net la toate computerele.

Mai tarziu, dupa ce te-ai conectat cu toate computerele, mai intrii o data in router si dezactivezi SSID. ATENTIE, nu dezactivezi reteaua, ci ascunzi SSID-ul, adica emiterea numelui retelei.
Computerele care s-au conectat deja o data la retea, se vor conecta in continuare. Smecheria asta e facuta ca sa nu iti vada bagabontii reteaua. Ma rog, usor.

Dupa ce ai net la toate, vom discuta de filtrarea conexiunilor dupa MAC-urile placilor.
Si mai tarziu despre conexiunile intre computere in retea.
catacc

Mesajde Shwan » Sâm Ian 15, 2011 2:47 pm

Am revenit. Vreau sa va multumesc mult de tot pentru ajutor si raspunsurile voastre detaliate si la obiect! Multumita voua, am reusit tot ce mi-am propus: am net la toate computerele, iar la laptopuri netul merge cu si fara fir (depinde de viteza de care am nevoie). Si in plus am si "retea de apartament"! [smilie=Victory.gif]

Acum am acces la fisierele de la toate calculatoarele in ambele directii. Chiar imi trebuie accesul direct pentru cazurile cand am nevoie de ceva si este in alt calculator, ca sincer m-am saturat pana peste cap de metoda stickului USB...

In ceea ce priveste securitatea, am facut si eu atat cat m-a dus capul: am creat o regula in firewalluri, in care am permis acces total la IP 192.168.1.10x - 192.168.1.1xx. Am verificat si, daca debifez regula, functioneaza zidul.

La ceea ce inca nu ma pricep este cum sa setez eficient routerul. Asa cum zicea catacc, o sa incep prin a ascunde reteaua de ochii curiosilor. Cum stiu daca trage cineva net de la mine? De la o vreme netul are momente in care merge foarte greu, ceea ce ma duce cu gandul la asa ceva. Oricum, firewallul routerului este activ, am parola WPA2 (din aia complicata :iconbiggrin: , am lasat default Block WAN request (ping etc.) si probabil si altele, nu m-am bagat.

Toate merg bine, inclusiv uTorrent, insa eMule nu prea mai vrea sa se conecteze la nici un server, decat foarte greu si nu inteleg de ce. In caz ca reuseste sa se conecteze, de upload nici nu poate fi vorba! Daca ii bag direct firul de la internet, cum era initial, merge fara probleme. E clar ca la router trebuie setat ceva, pe undeva.
Shwan

Mesajde pegas » Dum Ian 16, 2011 1:06 pm

cred ca trebuie facut forward la portul care e folosit de emule, in router.
la mijloc intre .asm si .c
pegas

Înapoi la Internet / Reţelistică

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită