Acum este Mar Iul 29, 2014 4:45 pm
Text

Internet / Reţelistică

port forwarding(redirectare port)

Discuţii privind conexiuni Internet, provideri şi reţelistică.

port forwarding(redirectare port)

Mesajde gtasys » Mar Dec 12, 2006 10:51 am

va salut..sper sa ma puteti ajuta..trebuie sa redirectez portul 80 (http) de pe un pc. cu ip. 192..ca sa poata fi vazut din exterior...reteaua e formata dintr-un modem cu router incorporat de la romtelecom, un switch si sisteme..este ip real pe acel modem/router..
si e windows acolo...:) mentionez ca inca nu am vazut routerul. trebuie sa ma duc acolo si sa rezolv, dar inca n-am mai facut asa ceva..totusi nu cred ca e greu...
va multumesc..
gtasys

Mesajde nightmare » Mar Dec 12, 2006 11:50 am

Intri in configuratia modemului(192.168.1.254 sau 10.0.0.138) mergi la Toolbox-> Game&Application Sharing si apoi dai create new game or application si dai Manual Entry of Port Maps.
nightmare

port forwarding

Mesajde gtasys » Mie Dec 13, 2006 8:23 am

..merci..am reusit sa intru insa n-am avut cum specifica si porturile...era doar ip routing in meniu si add new entry..a mers asa dar cu toate porturile..este ceva firewall prin care s-ar putea restrictiona accesul in sensul ca numai anumite ip-uri sa poata accesa masina? sau vreo alta solutie inafara de linux? (..poate un alt router mai smart..)
thanks
va multumesc..
gtasys

Mesajde nightmare » Mie Dec 13, 2006 11:48 am

Poti specifica si porturile. Ti-am facut niste poze sa vezi cum:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
nightmare

Mesajde omul_maimutza » Mie Dec 13, 2006 12:18 pm

http://www.portforward.com/default.htm
Recomand tuturor, foarte bine explicat. =D>
picz or it didn't happen
omul_maimutza

p.fwd

Mesajde gtasys » Sâm Dec 16, 2006 11:11 am

va multumesc. insa daca aveam si eu interfata aceasta nu cred ca aveam neaparat nevoie de poze .:) intr-adevar e la 10.0.0.138. eu l-am accesat dintr-o retea locala si am vazut o alta interfata decat cea prezentata in poze. acum nu sunt acolo si nu am cum sa accesez speedtouchul ala. vad ca nu mai tine figura cu admin admin...as fi pus o poza cu ce interfata am vazut eu..pana la urma m-am descurcat..era ceva NAPT...acolo trebuia sa intru din prima..insa eu prima data am intrat la IP Routing...as putea accesa cumva 10.0.0.138 din afara retelei respective? imi cere user si parola si nu merg cele pe care le scriu din reteaua locala.
dupa ce am rezolvat cu porturile a mers insa dupa 2 zile cand m-am dus acolo si am verificat nu mai era la NAPT nimic..am pus porturile din nou si iar a mers. nu stiu cat va tine..am pus un ip static pt o statie de genul 10.0.0. si desigur ip-ul real...ar trebui sa fie ip dinamic? de aceea s-au sters prima data? va multumesc si apreciez ca ati raspuns..
va multumesc..
gtasys

Mesajde Darth Vader » Lun Dec 18, 2006 11:54 pm

gtasys, nu ai port triggering?

Eu asta folosesc pe NETGEAR-ul meu Rangemax N. Explicatii in helpfile-ul router-ului.

Port Triggering is an advanced feature that can be used for gaming and other internet applications. Port Forwarding can typically be used to enable similar functionality, but it is static and has some limitations.

Port Triggering opens an incoming port temporarily and can does not require the server on the internet to track your IP address if it is changed by DHCP, for example.

Port Triggering monitors outbound traffic. When the router detects traffic on the specified outbound port, it remembers the IP address of the computer that sent the data and "triggers" the incoming port. Incoming traffic on the triggered port is then forwarded to the triggering computer.Using the Port Forwarding / Port Triggering page, you can make local computers or servers available to the Internet for different services (for example, FTP or HTTP), to play Internet games (like Quake III), or to use Internet applications (like CUseeMe).
1. Alpha-100, DT 18-70mm F/3.5-5.6; DT 75-300mm F/3.5-5.6 ; Tamron SP AF90mm F/2.8; Manfrotto 190XPROB; RC322
2. Nikon D300, Nikon Nikkor 50mm f 1.4, AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED , Tokina ATXProDX 12-24mm F/4.
3. Sony DSC -H5
Darth Vader

Mesajde crater » Mar Dec 19, 2006 12:44 am

Darth Vader scrie:gtasys, nu ai port triggering?

Eu asta folosesc pe NETGEAR-ul meu Rangemax N. Explicatii in helpfile-ul router-ului.

Port Triggering is an advanced feature that can be used for gaming and other internet applications. Port Forwarding can typically be used to enable similar functionality, but it is static and has some limitations.

Port Triggering opens an incoming port temporarily and can does not require the server on the internet to track your IP address if it is changed by DHCP, for example.

Port Triggering monitors outbound traffic. When the router detects traffic on the specified outbound port, it remembers the IP address of the computer that sent the data and "triggers" the incoming port. Incoming traffic on the triggered port is then forwarded to the triggering computer.Using the Port Forwarding / Port Triggering page, you can make local computers or servers available to the Internet for different services (for example, FTP or HTTP), to play Internet games (like Quake III), or to use Internet applications (like CUseeMe).

Port triggering te face mai vulnerabil la spyware/trojan/virii.
Nu ma mai vedeti pe forumul asta.Succes tuturor cu care am colaborat!
crater

Mesajde Darth Vader » Mar Dec 19, 2006 2:10 am

crater scrie:
Darth Vader scrie:gtasys, nu ai port triggering?

Port triggering te face mai vulnerabil la spyware/trojan/virii.

In timp ce ma joc jocuri online? Doar atunci e deschis portul. Nu folosesc aplicatia care necesita port triggering nu am nici un port deschis, se inchide singur ;).
1. Alpha-100, DT 18-70mm F/3.5-5.6; DT 75-300mm F/3.5-5.6 ; Tamron SP AF90mm F/2.8; Manfrotto 190XPROB; RC322
2. Nikon D300, Nikon Nikkor 50mm f 1.4, AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED , Tokina ATXProDX 12-24mm F/4.
3. Sony DSC -H5
Darth Vader

Mesajde crater » Mar Dec 19, 2006 8:44 am

si daca iei un trojan sau ceva de genul de pe net,isi deschide singur port.Routerul tau nu stie daca e joc sau virus.El vede ca o aplicatie si deschide singur portul si vei fi vulnerabil de pe net.
Nu ma mai vedeti pe forumul asta.Succes tuturor cu care am colaborat!
crater

port forwarding

Mesajde gtasys » Mie Dec 20, 2006 5:27 pm

...nu stiu sigur dar nu cred ca este...eu nu sunt in orasul unde e routerul respectiv...am fost acolo si am facut port forwarding si a fost ok..insa se pare ca dupa un timp(cateva ore) routerul sterge setarile...cum dinafara nu pot accesa routerul nu stiu daca are sau nu port triggering..nu-mi mai amintesc..daca nu are port triggering se poate face ceva? multumesc
va multumesc..
gtasys

Înapoi la Internet / Reţelistică

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită