Acum este Joi Iul 24, 2014 4:10 am
Text

Discuţii aproape generale

Perioada de imperechere la caine....

Discuţii generale însă nu în general. Orice depaşeşte limitele interesantului va fi imediat şters.

Perioada de imperechere la caine....

Mesajde Ang3r » Vin Aug 01, 2008 1:04 pm

Salut, am si eu o intrebare va rog frumos. Cand este aceasta perioada? Pun aceasta intrebare din cauza ca nu mai imi gasesc cainele... Asta de ieri......
Cei care au caine de mai bine de 5 ani stiu ceea ce simte un stapan care nu isi mai gaseste cainele...
Iar daca e perioada de mperechere atunci sa imi mai dau sanse sa vina acasa sau nu .....

Multumesc
Ang3r

Re: Perioada de imperechere la caine....

Mesajde fishbone » Vin Aug 01, 2008 6:29 pm

Un stapan responsabil isi castreaza sau sterilizeaza cainele ...
fishbone
Moderator

Mesajde m4v3rick » Vin Aug 01, 2008 9:34 pm

Perioada de imperechere la caine este egala cu perioada de imperechere de la catea, care are ciclu de 2 ori pe ani o data la 6 luni. Caldurile tin in medie circa 21 de zile, femela fiind receptiva la mascul din ziua 9 (aprox, nu la toate e la fel). Daca cainele tau (mascul cred din cate zici) a simtit o donsoara in calduri (poate sa fie si la 5km de casa, depinde de unde bate vantu) s-a dus unde i-a soptit instinctu. Daca nu i se intampla nimic pe parcurs (masini, motociclete, people) care sa-l faca terci poate o sa apara.

p.s. Sa fiu un pic mai explicit, cainele nu intra in calduri, numai cateaua. Mai se intampla sa fuga si catelele de acasa, dar de cele mai multe ori se intorc, partea proasta e ca daca stapanu nu o duce dupa ce vine din plimbare, la vet, pentru pilula de "a 2 zi" in 62-64 zile e foarte posibil sa fie dintr-o data mai multi catei in casa [smilie=maniac.gif] Good luck.
Imagine
m4v3rick

Mesajde whiskey » Vin Aug 01, 2008 9:47 pm

Din cate stiu nu exista o anumita perioada a anului. Dar e usor de aflat cand un caine este in calduri: se freaca de covor sau chiar de piciorul tau. In plus, catelelor li se umfla vulva si sangereaza [smilie=maniac.gif] Perioada asta apare de doua ori pe an si tine vreo 2-3 saptamani, timp in care e de preferat sa fii de doua ori mai atent atunci cand il scoti din casa.

Sa-l castrezi nu stiu daca e ok. Am impresia ca se umfla ca un porc.

Deci un stapan responsabil isi supravegheaza cainele.

LE: intr-adevar, numai cateaua intra in calduri, dar cainele e pregatit tot timpul; doar ca in acele 2-3 saptamani devine foarte excitat din cauza feromonilor
whiskey

Mesajde Calin Banc » Vin Aug 01, 2008 10:10 pm

fishbone scrie:Un stapan responsabil isi castreaza sau sterilizeaza cainele ...

Dacă ţi-e lene şi nu vrei o grijă în plus poţi face şi ce ai zis tu.
De ce a murit melcul? S-a uitat in priză.
Calin Banc

Mesajde fishbone » Vin Aug 01, 2008 10:17 pm

Nu inteleg unde anume intra lenea in ce am scris mai sus. Lene de ce? Sa ai grija de caini?
Cam singura situatie in care o imperechere e premeditata e atunci cand ai un caine de rasa si sti ce faci. In rest, toate sarcinile sunt intamplatoare si un stapan decat sa-si doreasca, mai degraba se descurca cu ce i-a cazut in poala. Deci chiar nu vad de ce nu ai steriliza sau castra animalul. Imi cer scuze daca pare dur ce am scris si ce o sa scriu, dar fix aceste cazuri sunt cauza problemei Romaniei cu cainii vagabonzi. Poate ca m-am si obisnuit in alta societate, dar aici primul lucru care-l faci cand ai un pet e sa-l duci la vaccinat si sterilizat/castrat, daca te presupui "stapan". Daca nu, atunci esti o cunostinta pentru caine, care se tine dupa tine ca-i dai de mancare. Noi avem un West Highland White terrier cu pedigree si gena ce a castigat show-uri de caini. Desi as fi putut face mii de dolari cu aceasta catelusa, ne pregatim totusi sa o sterilizam caci nu avem nici timp deocamdata si nici cunostinte ca sa ne apucam sa facem pe breederii.
Nu spun ca e cazul initiatorul topicului, fata de care imi cer scuze ca fac aceasta paranteza, dar cu totii de aici stim multi stapani de caini care singura responsabilitate ce si-o insusesc este sa le arunce din cand in cand un os. Dar cand vine vorba de plata pentru vaccinuri si sterilizare si deparazitare se fac toti ca ploua.
fishbone
Moderator

Mesajde Calin Banc » Vin Aug 01, 2008 10:39 pm

Ca stăpân trebuie să ai grijă de animal sub toate aspectele, asta presupune şi ceva mai multă atenţie în perioada de "călduri". Câinii comunitari sunt altă mâncare de peşte faţă de cel pe care-l "deţine" un om.
Fiecare cu piticii lui, dar împreună cu tata ne ocupăm de selecţie şi reproducere pe o anumită rasă şi nu prea am întâmpinat probleme cu sarcinile nedorite. Desigur, asta presupune atenţie din partea propietarului (repetare voită).

Oricum, în România şi nu cred că doar aici, unde apare o sarcină nedorită sau prea mulţi pui în cuib, stăpânul scapă uşor de ei omorându-i fără milă. :(

Rămân la părerea că doar câinii fără stâpân trebuie sterilizaţi, restul nu. Dacă nu eşti în stare să te ocupi cum trebuie de el, cumpără-ţi un peşte şi pui punct.

Cât despre iniţiatorul topicului, caută-l prin împreujurimi prin locurile în care ştii că mai sunt căţei (asta dacă nu ţi-a fost furat). Deobicei se întoarce acasă (bănuiesc că e mascul) după ceva timp, însă să nu te sperii prea tare dacă între timp a slăbit bine. [smilie=maniac.gif]. Ah, să nu uiţi să treci şi pe la hingheri şi să laşi afişe cu el pe unde poţi. Desigur, măsura în care acţionezi ţine de relaţia ta faţă de câine (5 ani bănuiesc că eşti destul de ataşat de respctivul :tongue3: ).
De ce a murit melcul? S-a uitat in priză.
Calin Banc

Mesajde MikeMeyers » Vin Aug 01, 2008 10:53 pm

De acord cu vaccinatul numai ca operatia de castrare a cainilor sporeste drastic riscul de a face cancer malign la prostata. Practic 90% din cainii care au cancer de acest gen fac parte din categoria celor castrati. Lumea incearca sa evite cancerul la testicule (care oricum ocupa un procent extrem de redus) prin castrarea cainilor dar, fara sa stie, dau de ce-i mai rau... Singura situatie pentru care ar putea fi castrat un caine mascul (si aici nu vorbim de cei vagabonzi) este aceea in care este prea agresiv sau libertin dar si aici exista solutia dresajului. Tinand cont de faptul ca nu masculii ci femelele fac pui si adaugand cele mentionate anterior nu consider ca exista motive serioase pentru ca masculii sa fie castrati.

Masculii nu au perioade de imperechere... De venit e posibil sa vina inapoi sau, e posibil sa nu vina daca a patit ceva sau daca l-a gasit cineva... Nu ai zis pe unde l-ai pierdut. Pune anunturi...
MikeMeyers

Înapoi la Discuţii aproape generale

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită