Acum este Mar Sep 02, 2014 6:14 am
Text

Discuţii aproape generale

Alcoolemie maxima acceptata la volan

Discuţii generale însă nu în general. Orice depaşeşte limitele interesantului va fi imediat şters.

Alcoolemie maxima acceptata la volan

Mesajde karnak » Lun Iul 02, 2007 3:59 am

Dupa cum spune titlu topicului, vreau sa aflu care e alcoolemia maxim acceptata la volan in Romania... busted cu 0.11/L ... am cerut sa mi se ia sangele, sperand ca o sa mai scada intre timp... pana scriu toate amenzile, si declaratiile + ca am mai mancat ceva... stie careva care este limita? Caut de 2 ore pe google si nu gasesc nimic concludent
1."It is impossible to make anything foolproof because fools are so ingenious"
2."When all else fails, follow instructions"
karnak

Re: Alcoolemie maxima acceptata la volan

Mesajde gamihai » Lun Iul 02, 2007 4:12 am

Parca era 0.1 ...dar e nu mai stiu sigur 8-[
Nick vechi : strikerr
Imagine
Spoiler: show
Humanity is afraid of me .... I have seen its true face.
gamihai

Mesajde omul_maimutza » Lun Iul 02, 2007 5:12 am

Peste 0.8 eşti pedepsit penal, minimul dreaq ştie. Durează până la 12 ore până dispare alcolul din sânge. :-k
picz or it didn't happen
omul_maimutza

Mesajde RaptoR921 » Lun Iul 02, 2007 8:52 am

Ordonanta Guvernului 195/2002

Art. 79. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge ori o concentratie ce depaseste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat sau care se afla sub influenta unor substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.

Art. 89. - Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda de la 2.000.000 lei la 8.000.000 lei urmatoarele fapte:
a) conducerea vehiculului sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie infractiune;
||Gigabyte GA-P35-DS3L || Intel E6750@3.12ghz || 4 Gb Ram Kingmax @ 936 MHZ || MSI GTX560 OC 1 GB Ram ||
RaptoR921

Mesajde vică » Lun Iul 02, 2007 10:23 am

Alcolemia maxima acceptata la volan in Romania e 0. Citatul din legea de mai sus se refera la ceea ce e considerat infractiune.
So, don't drink and drive!
vică

Mesajde omul_maimutza » Lun Iul 02, 2007 10:32 am

vică scrie:So, don't drink and drive!

Just smoke and fly. [smilie=Nice-try.gif]
picz or it didn't happen
omul_maimutza

Mesajde karnak » Lun Iul 02, 2007 11:31 am

Alcolemia maxima acceptata la volan in Romania e 0

cred ca... nu am gasit nici o lege care sa spuna minimul..., iar cu 0.80/L ajungi la penal, nu e limita de "normal"... politistul care mi-a tras-o mi-a spus ca sunt omul cu cea mai mica alcoolemie caruia i-a luat carnetu in 17 ani de munca... imi venea sa-l pocnesc...
karnak

Mesajde vică » Lun Iul 02, 2007 11:38 am

Mda. Pai legea nu stipuleaza clar decat limita de la care e infractiune, ce e sub...amenda; deci implicit nu se accepta nimic. Bine, aici esti si la mana lui garcea...deh, legi romanesti.
vică

Mesajde korggis » Lun Iul 02, 2007 11:41 am

Exista doar un prag la care face diferenta intre penal sau nu. Pragul ala ar fi 0,10 mg/L sau cam asa ceva (referitor la Unitatea de Masura).
La 85 kg ale mele plus o bere si oprit la cca 30 de min mi-a iesit 0,06. A fos de treaba si m-a lasat in pace, mai ales ca i-am spus ce am facut si nu am facut scandal. (ai consumat bauturi alcoolice ? Da, o bere. Bine haideti sa vedem. etc etc Mi-a facut testul sa vada daca chiar o bere am baut.)

Carnetul se ia oricum. Depinde ce fel de amenda si urmarile acestia urmeaza. Aici e partea nasoala.
Join us on #xpc ! NEW : #xtrempc
If you are going through hell, keep going. - W Churchill
korggis

Mesajde karnak » Lun Iul 02, 2007 11:55 am

Intradevar, amenda, ca amenda, bani se mai gasesc ( btw am luat "amenda minima" politistul spunea 351 , jumate in 48 de ore - si in lege scrie 315 , amenda e deja platita adica 175,5 pe jumatate) dar carnetul ? sa raman exact vara fara el ? nu exista ceva o contestatie care pot sa o bag? care sa o mai rezolv cu o pila ceva ? a mai trecut careva prin asta?
karnak

Mesajde Merced » Lun Iul 02, 2007 2:10 pm

Pe unchi-meu l-a luat destul de matol, si a negociat pana la urma cu militianul sa-i ia carnetu' lu matusa-mea, care era langa el in masina, ca el mai avea nevoie sa mearga. Pe moment puteai sa faci ceva similar. :d
Merced
nu v-aţi plictisit de mine?

Mesajde Heavy_D » Lun Iul 02, 2007 2:59 pm

Ma ii logic ca minim ii 0 ce vrei sa stai la volan dupa ce ai baut??

Unchiu meu a fost lovit de o masina si nu el a fost vinovatul si s-a facut test de alcohol si a avut in el si a fost carnetu luat ptr 60 de zile si femeia a primit numa puncte (era blobda =)) ):|
Heavy_D

Mesajde Conrad_QS » Lun Iul 02, 2007 5:48 pm

Heavy_D scrie:Ma ii logic ca minim ii 0 ce vrei sa stai la volan dupa ce ai baut?
... (era blobda =))

:d Minim îi 0, deci e musai să beau, nu? Parcă maxim era vorba... :iconbiggrin:
Blobda... [smilie=Funny-Post.gif]
***** Tutunul ucide. Încet.*****
Un miliard de oameni vor muri până în 2100 din cauza fumatului = 1 din 2 fumători.
Câte un om la fiecare 6 secunde... 5. 4. 3. 2. 1.

Imagine
Conrad_QS

Mesajde Max Inc » Lun Iul 02, 2007 6:04 pm

karnak scrie: sa raman exact vara fara el ? nu exista ceva o contestatie care pot sa o bag? care sa o mai rezolv cu o pila ceva ? a mai trecut careva prin asta?

Cate o data e nevoie sa suferi nitzel pentur a renuntza la proastele obiceiuri. aşa m-am linishtit de viteza in orash dupa ce am primit o amenda de 470 de lire sterline pentru ca m-a gadilat talpa shi am depashit viteza legala cu 20 mile pe unde nu trebuie. De atunci parca mashina nu mai shtie sa mearga deasupra limitei legale ](*,)

Regulile de circulatzie au un rost shi ar trebui sa invatzam sa le respectam in loc sa incercam sa le fentam. O viatza de om poate fi la mijloc. Think! Don't drink and drive!
Hmmm ...
Max Inc

Mesajde Dr.LED » Lun Iul 02, 2007 6:20 pm

Max Inc scrie:O viatza de om poate fi la mijloc.

Si, mai rau, de multe ori nu a soferului. Sa omori un om nevinovat doar pentru ca te doare coorul sa te deplasezi cu taxi (sau in caz extrem, autobuz) cand iesi la bauta cu prietenii...

Bineinteles, nu e cazul lui karnak, dar se poate extrapola. E pe merit, asa ca lacrimile sunt tardive.
Dr.LED

Mesajde Christian » Lun Iul 02, 2007 6:39 pm

si totusi, parca sa iti ia carnetul dupa juma' de bere bauta cu 2-3 ore in urma nu mi se pare neaparat necesar... 8-[
Christian

Mesajde korggis » Lun Iul 02, 2007 6:56 pm

Ba da e foarte necesar. Eu am scapat, insa am fost norocos si daca mi-l lua nu ziceam decit ca are dreptate. Si sincer acum, daca eu beau jumatate de bere zilele astea ma ia de cap si nu sint sigur cit de stapin as fi pe mine. Totusi am vaga impresie ca trebuie sa te duca si la analize de singe pentru confirmare. :P Bata-l mama de cod rutier. ](*,)
Join us on #xpc ! NEW : #xtrempc
If you are going through hell, keep going. - W Churchill
korggis

Mesajde Merced » Lun Iul 02, 2007 7:32 pm

De curiozitate karnak, ce consumasei mai exact si in ce cantitate?
Merced

Mesajde karnak » Lun Iul 02, 2007 7:48 pm

pai cam aproape 2 beri, cu 2-3 ore ianinte... dar la 60kg care le am... s-a pastrat alcoolul, treaba era ca ultimul lucru la care ma gandeam cand am urcat in masina este ca am consumat alcool, ma simteam perfect... politistii s-au luat de mine mai mult din cauza ca am vazut un olcit cu o portiera scoasa.. si am oprit sa fac poze... darar naiba in el de olcit...
@korggis da, mi-au luat si sange, dar asta pt ca am cerut eu... am scris in primul post cam ce s-a intamplat
oricum cel mai mult mor de ciuda e ca in f multe tari este limita maxima de 0.10/L
Fişiere ataşate
02-07-07_0151.jpg
02-07-07_0154.jpg
karnak

Mesajde Merced » Lun Iul 02, 2007 7:56 pm

Eu din cate stiu o bere bauta nu mai poate fi depistata de alcooltest decat dupa vreo 8 ore trecute. Si ce mai stiu ca limita este cam o bere de 0.33 L. Nasol moment ca ramai fara carnet, desi intr-o luna jumate cred ca-l poti recupera daca faci cursuri de legislatie(sau pentru ca traim in Romania, faci rost de adeverinta ca ai facut acele cursuri).
De condus baut m-am ferit intotdeauna, doar doua drumuri le-am facut mahmur dupa o noapte de bautura si 5-6 ore de somn. Dar atunci, in afara de un pic de ameteala cand ma aplecam n-aveam nimic. Desi sunt convins ca un alcooltest dupa Revelionul trecut ar fi spus contrariul. Eu conduc atata timp cat stiu ca nu-s afecatat in niciun fel, niciodata dupa ce beau fara sa dorm in prealabil macar 5 ore.
Sa-ti fie invatare de minte. [smilie=maniac.gif]
Merced

Mesajde vică » Lun Iul 02, 2007 8:29 pm

Merced scrie:Eu din cate stiu o bere bauta nu mai poate fi depistata de alcooltest decat dupa vreo 8 ore trecute. Si ce mai stiu ca limita este cam o bere de 0.33 L.

Bre, asta depinde de metabolismul fiecaruia si cumva si de greutate. La unii depinde si de experienta la bautura [smilie=maniac.gif] , io intru in categoria lui korggis, spun bancuri dupa o bere :tongue3: si nici nu vreau sa ma imaginez la volan. Stiu altii care abia si-au potolit setea cu una, prin urmare "sucul" nici nu va fi depistat.
Bine, deja o dam in folclor, desi e o samanta de adevar pe acilea. :wink:

[Merced] lasa tuica de Pitesti in pace :tongue3: , nu te mai juca.
Ultima oară modificat de vică pe Lun Iul 02, 2007 8:46 pm, modificat 1 dată în total.
vică

Mesajde Max Inc » Lun Iul 02, 2007 8:36 pm

Testul e efectuat pe baza masuratorii alcoolului din sange shi nu pe baza numarului de beri baute.
PS Haios Olcit-ul :))
Hmmm ...
Max Inc

Mesajde Merced » Lun Iul 02, 2007 8:37 pm

Doamne fereste, nu ma joc. Dupa Revelion era necesar sa conduca cineva masina ca sa ajungem acasa, si cum eu bausem mai putin decat frate-meu in acea noapte, am fost eu. Oricum dupa cum spuneam, nu eram beat, dormisem cateva ore, ma trezisem, bausem o cafea, un energizant, mancasem o ciorba acra :D , eram pe jumatate dres. Alta data, acum vreun an am condus decat vreo 5 kilometri tot un pic mahmur. Si e diferenta intre mahmur si beat, cu siguranta. In afara de o durere de cap si o mica senzatie de ameteala cand imi legam sireturile nu aveam. Eu nu ma urc la volan nici cand nu ma simt bine din alte motive si stiu ca poate o sa intampin probleme in ceea ce priveste condusul, d-apai beat. Plus ca momentan nu prea am o masina a mea ca sa zic ca merg prea mult, cred ca in doi ani am facut vreo 15.000 de kilometri, majoritatea prin oras.
Nu ma intelegeti gresit, va rog. :wink:
Si da, n-are legatura cate beri ai baut, ci alcoolul din sange, dar o peroana adulta normala cica ar cam trebui sa metabolizeze alcoolul dintr-o bere de 0.33 L intr-o ora, asa ne invatau la scoala. :D
Merced

Mesajde MustangSVT » Lun Iul 02, 2007 8:47 pm

La noi in Canada limita legala este 0.08/1L de alcool in singe. 0.10/1L este chiar mai mare. Sunt surprins ca ai avut peste cu doar 2 beri. Sunt beri de 0.5L? La noi stiu ca ajungi la limita de 0.08 cu cam vreo 3 beri (la noi berile sunt 330mL, nu 500mL).
Core 2 Duo E6400 @ 3.2, Gigabyte P965-DS3, Powercolor Radeon HD-4890, 4GB Mushkin PC-8000, Audigy 2 ZS, Logitech Z5500 5.1, Technics RPDJ1200A (casti), Logitech G7, Logitech G15, Logitech G25, Dell 2407FPW (24" LCD)
MustangSVT

Mesajde karnak » Lun Iul 02, 2007 9:03 pm

desi intr-o luna jumate cred ca-l poti recupera daca faci cursuri de legislatie(sau pentru ca traim in Romania, faci rost de adeverinta ca ai facut acele cursuri).

poti s-ami spui mai multe desprea asta daca stii ? unde fac acele cursuri ? la o scoala de soferi? sau organizeaza politia asa ceva? in cazul alcoolului se poate face asa ceva?
karnak

Mesajde Heavy_D » Lun Iul 02, 2007 9:03 pm

Scuzati am gresti la noi max ii 0 admis din fericire :d
mai bine fara alcool decat cu!
Heavy_D

Mesajde gamihai » Lun Iul 02, 2007 10:41 pm

vică scrie:Mda. Pai legea nu stipuleaza clar decat limita de la care e infractiune, ce e sub...amenda; deci implicit nu se accepta nimic. Bine, aici esti si la mana lui garcea...deh, legi romanesti.

Insemana ca limita de 0,1/L e din alte tari...stiu ca atunci cand circul in Germania la granita imi dau politistii o carticica cu cateva reguli de baza.Cred ca de acolo o tineam minte.
Imagine
gamihai

Mesajde PreaBeat » Mie Noi 11, 2009 3:53 pm

Bai fratilor... m-ati facut sa imi fac cont aici doar ca sa va lamuresc...

pana mea, voi cum v-ati luat permisul sau de ce nu cititi atent?

Virgula face diferenta ( 0.08 sau 0,80) si respectiv 0.40 sau 0.16

de fapt sunt 2 valori care ar trebui luate in seama si 2 limite.

Contraventie: 0.08 alcool pur in aer expirat
0.16 alcool pur in sange (la spital)
*in cazul asta se ia permisul
Infractiune : 0.40 alcool pur in aer expirat
0.80 alcool pur in sange (la spital)
*in cazul asta se merge la tribunal si eventual la puscarie (nu va doresc)
[smilie=Read-FAQ.gif]
P.S.: Nu exista in lege nimic care sa specifice toleranta 0 la alcool si din cate stiu eu ... asta in nici o tara.
Bafta!
PreaBeat

Mesajde Conrad_QS » Mie Noi 11, 2009 4:17 pm

pana mea, voi cum v-ati luat permisul sau de ce nu cititi atent?

PreaBeat, citeşte şi tu atent, topicul era de prin 2007. Între timp sigur s-a mai lămurit lumea. Dacă nu, nu-i bai oricum, că unii oricum se vor urca la volan fără să ţină cont de virgule. :iconbiggrin:
***** Tutunul ucide. Încet.*****
Un miliard de oameni vor muri până în 2100 din cauza fumatului = 1 din 2 fumători.
Câte un om la fiecare 6 secunde... 5. 4. 3. 2. 1.

Imagine
Conrad_QS

Mesajde gamihai » Mie Noi 11, 2009 5:17 pm

daca to se mai discuta pe tema asta : cred ca limita aia de contraventie o fac si daca mananc o bomboana cu lichior [smilie=maniac.gif]
Imagine
gamihai

Înapoi la Discuţii aproape generale

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită