Acum este Joi Oct 23, 2014 4:25 pm
Text

Discuţii aproape generale

Ochelari

Discuţii generale însă nu în general. Orice depaşeşte limitele interesantului va fi imediat şters.

Ochelari

Mesajde madwh » Vin Apr 13, 2007 1:48 am

N-am crezut ca voi avea nevoie vreodata sau cel putin pana ajung la o varsta respectabila dar mi-am luat ochelari si trecand peste partea cu WOOOOOW OMG!! AM FOST ORB!!! trec direct la intrebare. Tocmai am fost fraierit sau exista alta modalitate sa folosesc aceasi pereche de ochelari si pentru distanta si pentru apropiere? Eu vad perfect aproape dar in departare vad in ceata. Nu vad nimic cu ochelarii sa citesc sau la mai putin de 2 metri. Am platit in plus vreo $10-$15 pentru nu stiu ce strat sau nu stiu ce sa faca la ochelari (pe langa ala ca sa nu luceasca si inca nu stiu ce) sa nu ma doara ochii de la monitor dar banuiesc ca e numai pentru ochelari de apropiere deci cred ca am fost fraierit. [smilie=Nice-try.gif] Oricum LCD-ul care il am acuma nu cred ca ma afecteaza prea tare. Am avut un gunoi (putin zis) de monitor in Romania de la o firma Pronet sau asaceva care mi-a adus ochii in ultimul hal. Mi-au adus un monitor pe care nu se putea citit nici scrisul si l-am trimis inapoi apoi mi-au adus altul pe care se vedeau culorile ciudat si era si ala putin in ceata. Atunci i-am zis la ala ca mai bine sa-mi dea unu fara OSD numa sa se vada bine. El imi promisese ca imi da unu cu OSD ca il cunoaste pe tata si al treilea monitor care mi l-au trimis era cu OSD si se vedea bine dar mi-a stricat ochii. Dupa ce fac 18 ani (ca numa dupa 18 ani se face operatie dinaia) o sa fac ce pot si strang acei aproximativ $3000 pentru operatie la ochi... a, si chiar, stie cineva cam costa in Romania?
Think whatever™!
madwh

Mesajde Edge » Vin Apr 13, 2007 2:18 am

Nu stiu exact pe ce principiu se construiesc dar am auzit intr-adevar de lentilele bifocale care sunt bune si pentru miopi dar si pentru hipermitropi. Si da, lentila se poate trata cu un strat antireflex care are o tenta albastra-mov cand te uiti pe lentila si este in special adresata celor care stau cu ochii in monitor perioade multe de timp. Pe langa asta, daca ai sensibilitate mai mare decat normal la lumina si te deranjeaza dupa o perioada de timp luminozitatea de la monitor, sau daca "mijesti" ochii in timpul zilei, exista lentile heliomate, care se coloreaza in functie de intensitatea luminii, protejand retina de lumina puternica. Ca sa-ti faci o parere despre pretul de la noi, o pereche de ochelari cu o rama decenta+lentile bifocale+heliomat+antireflex=320ron.(~130$) Despre operatiile de corectare a defectelor de vedere din Romania chiar nu mai sunt la curent, daca nu ma insel, pretul era undeva la 1000-1500 de euro parca, dar nu bag mana in foc. #-o
P.S. Si eu port ochelari, intr-un fel suntem privilegiati pentru ca in anumite grupuri suntem priviti ca oameni culti, peste medie ([smilie=Victory.gif]), si pe langa asta, feţele unor persoane pot arata mult mai bine cu ochelari decat fara, eu fiind una dintre ele, asa ca n-am nici o problema cu purtarea lor :wink: Daca esti si tu una dintre ele, gasesc neavenit sa cheltui 3000 (trei mii!!!) de dolari pe acea operatie cand le poti gasi o alta intrebuintare mai potrivita (ia-ti o masina sau un Alienware ceva) :d
.:. Just passing by...don't mind me. .:.
Edge

Mesajde madwh » Vin Apr 13, 2007 2:47 am

In mod sigur nu-mi iau masina de $3000 cand is pe salariul meu. :tongue3: Probabil doar la inceput o sa am asa ceva, poate nici atunci (adica la vara). Mda... pentru mine lentile bifocale ar fi fost bune dar eu vad bine aproape, doar pentru protectie de la monitor mi-ar fi trebuit plus ca, cum am mai zis, nu cred ca LCD-ul ma afecteaza prea tare, defapt nu cred ca ma afecteaza nici 5% din cat m-a afectat porcaria aia de monitor. Eu nu is sensibil la lumina prea puternica deci nu am nevoie de strat heliomat si ochelarii + rama + cutie dinaia sa-i tin + chestie de sters + stratul pentru calculator si ca sa nu luceasca plus inca unu care nu-mi aduc aminte ce era a fost vreo $70 de la Costco. Eu nu cred ca arat mai bine cu ochelari ca inca is putin chubby deci ma dezavantajeaza foarte mult la aspect. Daca eram tras la fata atunci is sigur ca aratam geek 100% cu ochelari. Tot mai bine platesc pentru operatie pentru ca atunci nu mai trebuie sa cumpar ochelari cu lentile bifocale si pur si simplu nu-mi mai trebuie ochelari si arat mai bine. Vad ca aici costa cam tot atata ca in ro daca bine zici.
Cand mi-am pus prima data ochelarii am ramas cu gura cascata cat de clar si cat detaliu vedeam inainte si in ce hal am ajuns. Vad cu blur x100 probabil. E ca un upgrade de la 286 la un calculator NASA. Printre primele reactii in mintea mea stiu ca a fost si: WOOW CE PLACA VIDEO II ASTAA??!!!

edit: una din primele intrebari care mi le-am pus cand am descoperit cat de rau stau cu ochii a fost: ochelarii imi corecteaza vederea in vre-un fel? De unde mi-am luat ochelarii mi s-a zis ca nu prea... dar vreau sa va intreb, a observat cineva ca vede mai bine din cauza ochelarilor? (dupa ce ati luat jos ochelarii bineinteles)
Ultima oară modificat de madwh pe Vin Apr 13, 2007 4:51 am, modificat 1 dată în total.
Think whatever™!
madwh

Mesajde MAXKOOL999 » Vin Apr 13, 2007 8:45 am

In primul rand nu inteleg de ce vrei lentile bifocale avand in vedere ca zici ca la apropiere nu ai nici o problema. Ce dioptrii ai?
Eu am ochelari pt departare (-3) si ii folosesc aproape constant in afara de perioadele cand citesc o perioada mai mare de timp.
Rule 37: There is no Overkill, only 'Open fire' and 'Time to reload'
MAXKOOL999

Mesajde madwh » Vin Apr 13, 2007 8:51 am

Pentru ca mi-s distrusi ochii si vreau sa port ochelarii si la calculator pentru ca au un fel protectie dar nu vad nimic cu ei la distante asa mici, vad bine la distante mici fara ochelari.
Think whatever™!
madwh

Mesajde Calin Banc » Vin Apr 13, 2007 9:05 am

Edge, tocmai mi-am facut ochelari si pe acolo pe unde zici tu sunt preturile, insa daca vrei lentile de plastic sunt mai scumpi. De exemplu daca le faceam heliomate ma costa vreo 1 700 000 in plus/lentila. deci vreo 5-6 milioane. Apoi mai conteaza la pretul final si ramele, iar daca ai pretentii (sau nu gasesti ceva care sa iti vina bine :( ) ajungi la preturi destul de mari. Ah, la mine antireflexul de la ochelarii acestia e verzui, fata de albastrul de la ceilalti e mai misto :d .

BTW madmax, te-ai interesat de operatie, nu pentru toate bolile se poate face. In plus doctorii recomanda un + 0.5 mi se pare, pentru cei care stau mult in fata PC-ului.

P.S.: De ce iti trebuie bifocale? Fa-ti doar pentru ce ai nevoie, eventual doua randuri de ochelari daca e strict necesar. Eu am doar unul, all around use si nu ma deranjeaza deloc. Vezi si pe la ce cabinet mergi si acolo sunt mesteri si mesteri .
De ce a murit melcul? S-a uitat in priză.
Calin Banc

Mesajde energy » Vin Apr 13, 2007 9:40 am

Am şi eu câteva observaţii de făcut: la mine miopia e genetică, nici taicămeo nu vedea perfect la distanţă nici maicămea, faptul că nu vedeam perfectam observat prin clasa a 7 ea.. dar fiind la un singur ochi şi valoare mică -0.50 am ignorato.. prin clasa a XII ochiul bolnav îmi afectase şi celălalt ochi.. deja aveam -0,5 la cel care era sănătos şi -1.00 la cel bolnav (combinat şi cu astigmatism adică cilindru la lentilă).. m-am apucat să port ochelari, în 2 ani de zile de purtat non stop mi s-au dublat dioptriile.. mi s-a spus că muşchiul ochiului s-a relaxat şi se va stabiliza... eu nu prea suport ochelarii, fac tot felul de sporturi şi mi i-am spart de n ori aşa că la sugestia unei colege am trecut pe lentile de contact.. de 4 ani port lentile şi nu sunt decât avantaje, de la unghiul de vedere, comoditate, uşor de întreţinut.. ca şi mici dezavantaje: preţul care e mai mare decât la o pereche de ochelari, soluţia de lentile relativ sumpă şi faptul că nu le poţi purta f multe ore pe zi pt că apar mici iritaţii.. eu le pun dimineaţa la 7 şi le dau jos seara la 11 deci practic le port exact dublu decât se recomandă adică 16h pe zi.. mai apar mici complicaţii gen conjunctivită dar asta se poate trata uşor.. mi-a trecut prin cap şi operaţia de corectare care ar fi în jur de 1000 de euro în ţară şi ceva mai ieftin în ungaria dar mi s-a spus că la miopia mea care nu e nici măcar medie de -2 respectiv -2,25 nu merită operată şi riscuri există chiar dacă sunt destul de mici
I5 2500k@4.5ghz, Asus A8Z68-V, Veno X+ SWIF2 120P,8GB Kingston HB DDR3, Asus Xonar D1, MSI GTX750 Ti, Samsung 250 G 840 EVO + Samsung HD502HJ, LG GSA H22L, SIRTEC 700W HPC-700-B12S, HAF 932, S 223BW
energy

Mesajde Sadwick » Vin Apr 13, 2007 11:26 am

Eu port ochelari de foarte multi ani, pentru apropiere. Se pare ca e ceva transmis genetic, din partea bunicilor (ca trebuia sa imi dea si ei ceva...). Nu m-au deranjat niciodata si nici nu-mi trece prin minte sa fac vreo operatie. De-a lungul timpului, vederea si-a mai revenit. Fac cate un control, maxim doua pe an (la Optinova), iar de schimbat, cam la doi, trei ani. Cumparand lentile de calitate, heliomate, tratate anti-reflex (am inteles ca acest strat se duce cu timpul), o rama buna si frumoasa, in fine, cu de toate, bate pretul usor spre 7 milioane. Totusi, considerand ca ii port 99% din timp si ca e vorba de vederea mea, dau banul pe ceva de calitate.
Sadwick

Mesajde Edge » Vin Apr 13, 2007 12:35 pm

5-7 milioane? #-o Eu am fost cu un prieten saptamana trecuta si la o dioptrie de 0,25 pentru apropiere+heliomat+antireflex a dat 280 de roni. Cu o rama de 70 de lei. Oricum, pretul e in functie de lentila...cu cat e ma groasa cu atat e mai mult de muncit la sculptat, deci mai multi bani de manopera.
Edge

Mesajde lazarus » Vin Apr 13, 2007 12:54 pm

Confirm pretul spus de Edge:3 milioane,doua lentile plastic Zeiss,+1,strat protectie(albastrui :tongue3: ),rame aveam.Asta ,la Resita.
Recomandarea la lentilele cu strat de protectie este sa nu se stearga,ci sa se spele cu apa si putin spirt;astfel se prelungeste durata de viata a stratului care,fiind aplicat,dispare cu timpul.
lazarus

Mesajde Sabina » Vin Apr 13, 2007 1:07 pm

Edge scrie:5-7 milioane? #-o Eu am fost cu un prieten saptamana trecuta si la o dioptrie de 0,25 pentru apropiere+heliomat+antireflex a dat 280 de roni. Cu o rama de 70 de lei. Oricum, pretul e in functie de lentila...cu cat e ma groasa cu atat e mai mult de muncit la sculptat, deci mai multi bani de manopera.

Acum nu ştiu. La manopera în general dau în jur de 400, şi lentila nu-i chiar groasă dar nici foaie de hârtie (i wish tho`). De cele mai multe ori preţul depinde şi de producătorul lentilei, numărul de straturi antireflex, dioptrie, alte prostii (cilindrii de ex) aplicate, sau alte tratamente (heliomat, etc).

Apropo de lentile for both aproape şi depărtare - sunt utile, da, te scutesc de cărat două perechi de ochelari, dar te forţează să ai nişte lentile câât juma de faţă - că altfel nu prea îşi au rostul, devenind uşor inutile, şi altfel mai sunt de foarte multe ori relativ incomozi din numeroare motive.

Madmax, ochi distruşi sunt în momentul în care abia vezi fără ochelari, abia conduci fără ochelari, cand nu vezi clanţa de la uşă fără ochelari, când vezi ca prin gaussian blur la distanţe rezonabile, nu când ei sunt relativ dispensabili :P

LE: preţul e umflat uneori mai tare de rame uneori. încă n-am înţeles de ce ramele pe şurub sunt >150ron :D
1 1 was 1 racehorse. 2 2 was 1 2. 1 1 1 1 race 2 day. 2 2 1 1 2.
Locul de joacă
Sabina
Moderator

Mesajde whiskey » Vin Apr 13, 2007 1:39 pm

Edge scrie:5-7 milioane? #-o
Nu vad care e problema, eu am dat 200 € in urma cu un an. Un prieten de-al meu a dat 100 € numai pe rame [smilie=maniac.gif]
whiskey

Mesajde Calin Banc » Vin Apr 13, 2007 1:42 pm

Nyana scrie: LE: preţul e umflat uneori mai tare de rame uneori. încă n-am înţeles de ce ramele pe şurub sunt >150ron :D

Cam asa este. La optinova aveau niste rame Adidas pe la 500 si ceva RON, dealtfel destul de simplute. Pana la urma merg si de la ochelari de soare :laughing6:
Nyana, de ce ochelarii pentru all situations, sunt cat fata? Te referi la cei cu diferite zone pe lentila? Caci ai mei sunt normali, dar ii folosesc in toate situatile, nu e nevoie de ochelari diferiti.

lazarus scrie: Recomandarea la lentilele cu strat de protectie este sa nu se stearga,ci sa se spele cu apa si putin spirt;astfel se prelungeste durata de viata a stratului care,fiind aplicat,dispare cu timpul.

Pai ... dupa ce le spal cu apa si putin spirt, nu tot trebuie sterse si nu raman urme? Iar dupa ce se duce stratul respectiv, nu se poate pune din nou?
De ce a murit melcul? S-a uitat in priză.
Calin Banc

Mesajde Sabina » Vin Apr 13, 2007 1:46 pm

calin_banc scrie:
Nyana scrie: LE: preţul e umflat uneori mai tare de rame uneori. încă n-am înţeles de ce ramele pe şurub sunt >150ron :D

Cam asa este. La optinova aveau niste rame Adidas pe la 500 si ceva RON, dealtfel destul de simplute. Pana la urma merg si de la ochelari de soare :laughing6:
Nyana, de ce ochelarii pentru all situations, sunt cat fata? Te referi la cei cu diferite zone pe lentila? Caci ai mei sunt normali, dar ii folosesc in toate situatile, nu e nevoie de ochelari diferiti.

Ma refer la cele duble. Cu lentile pentru aproape, şi pentru depărtare pe acelaşi ochelar. Practic, în cazul respectiv, e logic ca suprafeţele, egale ca şi suprafaţă să aibă o mărime rezonabilă ca să aibă o oarecare utilitate. Şi aici mă refer la cei care au neaparată nevoie de aşa ceva.

Şi apropo de ramele pe şurub, alea au doar nişte braţe, lol. (stiu că atunci când le-am ales eu, am rămas puţin gen /raised eyebrow "uai ?" )
Locul de joacă
Sabina
Moderator

Mesajde Edge » Vin Apr 13, 2007 2:48 pm

Ca tot suntem la capitolul "defecte de vedere" pune cineva niste preturi si pentru lentilele de contact si ce le trebuie pentru intretinere? [smilie=maniac.gif]
Edge

Mesajde john » Vin Apr 13, 2007 2:54 pm

La ce preţuri se vehiculează se pare ca "cea mai bună pereche de ochelari" ar fi operaţia cu laser. Am auzit de cel puţin două persoane care au facut operaţia cu 3-400 de Euro şi sunt f. mulţumite de rezultat. Pentru miopi cu dioptrii mai mari de -3 sau -4 cred ca se justifică şi e soluţia cea mai bună. Nu mai zic că e şi indicată în cazul celor cu -9 -11 pentru a preveni dezlipirea de retină (nu sunt însă f. sigur aici - sper să nu vb. prostii).
john
admin

Mesajde XSamSung » Vin Apr 13, 2007 3:35 pm

Depinde de problema John - pretul difera de la un caz la altul, pe un Nas la costat 3400 Ron o operatie "la un ochi" si pe Nasa doar 1200, dar aveau probleme diferite, cea mai scumpa interventie am inteles ca ar fi vreo 6200 Ron - asta la noi in tara, de ceva vreme avem si noi aparatura, inainte erau mult mai scumpe facute dincolo si asta fara sa luam in calcul transportul (de la 3000$ in sus sau asa ceva).

Si eu trebuia sa poer de copil mic, tot ereditara problema - dar fiind copil eram destul de incapatanat si nu i-am purtat, acum parca imi pare rau - desi doar un ochi imi este afectat (stangul) cu celalalt nu am probleme sunt nevoit sa port ochelari, eu am facut prostia sa ma bag la lentile de contact la inceput si nu m-am putut obisnui cu ele sa nu mai zic de pret, acum ma orientez spre o pereche de ochelari, din cate am inteles costa intre 200 - 300 Ron o perche dupa nevoile mele. :)
XSamSung

Re: Ochelari

Mesajde Dr.LED » Vin Apr 13, 2007 3:47 pm

madmax scrie:Atunci i-am zis la ala ca mai bine sa-mi dea unu fara OSD numa sa se vada bine. El imi promisese ca imi da unu cu OSD ca il cunoaste pe tata si al treilea monitor care mi l-au trimis era cu OSD si se vedea bine dar mi-a stricat ochii.

Offtopic:
Scuze, dar OSD nu mai inseamna ce stiu eu? Acum e legat de calitatea imaginii? Vreo tehnologie malefica de stricat vederea copiilor care petrec prea mult timp cu nasul in computador?
Dr.LED

Mesajde lazarus » Vin Apr 13, 2007 4:13 pm

Pai ... dupa ce le spal cu apa si putin spirt, nu tot trebuie sterse si nu raman urme? Iar dupa ce se duce stratul respectiv, nu se poate pune din nou?

...asta era recomandarea medicului oftalmolog si a tehnicianului;rezultatele tehnicii de uscare:fiecare dupa cum il duce mintea [smilie=maniac.gif]
lazarus

Mesajde m4v3rick » Vin Apr 13, 2007 5:52 pm

1st thing 1st: depinde 100% de diagnosticul oftalmologului daca ai nevoie de lentile bifocale (hipermetropie + miopie, ceea ce e foarte rar intalnita la tineri); be. multe dintre straturile si super protectiile "oferite" de diferitele lentile sunt pure chestiuni de marketing, sau daca vreti nu fac rau dar nici nu vindeca. 3. Lentilele heliomate (cele care se inchid la culoare automat in functie de intensitatea luminii) sunt recomandate tot la sfatul oftalmologului, pentru cei care au diferite grade de fotosensibilitate a ochiului. acum din experienta personala, sunt "lunetist" de ceva vreme, am astigmatism miopic pe ambii ochi, o chestie destul de urata, nu vad la distanta + ca am un efect de blur, datorita celor 2 imagini care se formeaza diferit si individual pe cei 2 ochi. Pana anu trecut am purtat ochelari, apoi am trecut pe lentile de contact. Prima impresie dupa ce mi-am pus lentilele a fost UAUUU, I CAN SEE!!! (fara ochelari), e o senzatie incredibila (in trecut am schimbat tot felul de rame de ochelari din tot felul de aliaje, care mai de care mai usoare, dar cu toate era senzatia foarte reala ca ai ceva pe nas); despre acomodarea cu ele nu stiu ce sa zic, difera de la om la om, la mine a durat 10-20 de secunde cu cele de proba, iar dupa ce am inceput sa le port zilnic, doar in prima luna "le simteam in ochi", apoi a trebuit sa am grija sa nu le "uit" cand dormeam sau cand fac dush (singura data cand tre' sa ai grija sa nu le pierzi). Singurul dezavantaj e pretul, care pentru unii poate parea mare, ale mele cel putin sunt cu schimbare la 10-12 ore, o bucata o port 30 zile, apoi o arunc; peste noapte le bag in solutie de curatare/degresare/hidratare. Un set ma tine +/- 6 luni si ma costa aprox 4 mil. Un flacon de solutie de curatare costa 400mii si tine aprox 2 luni. Pentru cei care le suporta yo sunt de parere ca merita 100%, iar daca vi le puteti permite si aveti dubii yo zic sa faceti o proba.
Despre chirurgie nu stiu ce sa zic, la gradul meu de miopie nu mi-a fost recomandat, iar acum dupa ce mi-am pus lentilele nici nu mai vad de ce as face-o. Dar voi stiti mai bine ce tre sa faceti cu ochii vostrii, vorba aia, "scump ca ochii din cap". [smilie=Victory.gif]
Imagine
m4v3rick

Mesajde madwh » Vin Apr 13, 2007 7:31 pm

Dr.LED scrie:
madmax scrie:Atunci i-am zis la ala ca mai bine sa-mi dea unu fara OSD numa sa se vada bine. El imi promisese ca imi da unu cu OSD ca il cunoaste pe tata si al treilea monitor care mi l-au trimis era cu OSD si se vedea bine dar mi-a stricat ochii.

Offtopic:
Scuze, dar OSD nu mai inseamna ce stiu eu? Acum e legat de calitatea imaginii? Vreo tehnologie malefica de stricat vederea copiilor care petrec prea mult timp cu nasul in computador?

OSD e meniul monitorului, pe atunci nu aveau chiar toate monitoarele asaceva. Pe mine ma intereseaza sa port aceasi pereche de ochelari si cand stau la calculator dar si cand ma uit in distanta desi vad bine in aproapiere fara ochelari. De ce imi trebuie atunci sa ii port si la monitor? Pentru ca ochelarii au protectie si vreau sa nu mai fiu afectat in nici un fel de monitor. Puteam sa-mi iau si eu lentile direct pe ochi dar nu mi-am luat pentru ca am inteles de la altii ca ii multa bataie de cap cu ele si is si periculoase si ma pot imbolnavi. Banuiesc ca is bifocale dar atunci trebuie sa fie groase? Cum stau pe ochi daca is groase? Ca doar nu iei jos lentilele de fiecare data cand citesti si cum se infig in ochi? Nu doare? :-s Am impresia ca pana la urma se infecteaza ochii daca le porti ani la rand. Si tot n-am inteles, purtatul ochelarilor sau a lentilelor influentiaza in mod pozitiv si semnificativ ochii? As putea face ceva sa-mi imbunatatesc vederea inafara de operatie?
Think whatever™!
madwh

Mesajde m4v3rick » Sâm Apr 14, 2007 8:05 am

Daca tie ti-a spus dr. ca ai miopie si ti-a prescris o pereche de ochelari cu care vezi la distanta, nimeni nu te obliga sa NU te uiti prin ei si in timp ce stai la calculator, ochiu (creieru) va vedea foarte bine prin ei la apropiere. Lentila bifocala presupune o afectiune in plus fata de miopie (hipermetorpie), cand nu vezi nici aproape. Yo, pana sa imi pun lentilele de contact purtam ochelarii 24/7 (exceptand somnul). Deci, daca iti faci o pereche de ochelari pe care iti "torni" toate straturile de protectie posibile (antistatic, antireflex, etc) vei putea sa ii porti linistit si in fata pcului si pe strada si unde mai vrei tu.

Aceeas treaba este si cu lentilele de contact, NU sunt bifocale, ma ajuta doar la distanta, viciul de refractie il am la distanta, nu la apropiere. Din aceasta cauza nu trebuie date jos :) cand ma uit aproape.

Intradevar trebuie sa ai grija un pic de igiena (dar daca de asta nu ai grija...) si in special a mainilor cand iti pui lentilele, dimineata, si cand le scoti, seara. Fac o paranteza, exista un tip de lentile de contact care sunt, ca sa zic asa, cu purtare permanenta timp de 30 de zile, adica le pui azi si le lasi pe ochi 30 de zile, inclusiv cand dormi, yo nu am modelul asta. Revenind, daca ai grija la curatenia mainilor, ai grija de lentile (le cureti cu solutie proaspata, etc) nu vei avea nici un fel de problema. Cat despre "montatul" lor, este foarte simplu, nedureros, dar la inceput iti v-a lua ceva mai mult timp sa o faci, pana te obisnuiesti; dupa un timp iti va lua in medie cam 20 sec sa pui o lentila. La fel si sa o scoti. Cat despre grosimea lor, nu trebuie sa iti faci vreo problema, sunt foarte, foarte subtiri si foarte comode, nici nu simti daca le ai sau nu, singura diferenta e ca atunci cand sunt in ochi, poti vedea :laughing6:

Cat despre relatia dintre monitor si ochi, aici e loc de discutie cat cuprinde, important nu e tipul de monitor, sau ce ochelari ai, mai important e timpul petrecut in fata monitorului, "obosirea ochiului" se produce prin privirea indelungata la aceeasi distanta, e foarte bine, recomandat, sa nu petreci foarte mult timp in fata monitorului (nu ma bag in cifre, ca nu-s statistician de meserie) si din cand in cand sa iei o pauza sa faci un pic de miscare (si cu ochiu si cu corpu) - ajuta foarte mult.

Cam atat, sanatate si eventual vorbeste cu oftalmologul, intreaba-l ce si cum, el iti cunoaste ochii cel mai bine si el iti poate recomanda fie ochelari, fie lentile, fie operatia. Succes.
Imagine
m4v3rick

Mesajde Zaoane » Sâm Apr 14, 2007 8:50 am

Apropo de operatia la care te refereai mai sus....si eu sunt in acceasi situatie.
M-am interesat de operatie, in SUA e 3000 usd, in Ro parca ceva mai ieftina. Dar aici intervine un risc. Operatia corecteaza o defectiune la vedere.Dupa operatie vederea poate din nou sa iti scada. Doctorul spunea ca doar o data se poate face operatie cu laser. Asa ca cel mai bun lucru este sa porti ochelarii o perioada de timp sa se stabilizeze problema vederii si apoi sa faci operatia cand consideri (tu sau doctorul) ca dioptriile nu s-au modificat in ultima perioada.La mine o crescut de la -0.5 la 20 ani la -1.25 la 26 si aci au ramas deocamdata.
Sunt pentru lentile de contact si cred ca in viitorul apropiat o sa trec, depinde de buget.
Asa ca....iti sugerez putina rabdare.E greu la inceput sa porti ceva pe nas, in 2-3 luni te obisnuiesti.
Progresive attack
Zaoane

Mesajde madwh » Sâm Apr 14, 2007 9:23 am

m4v3rick, din spusele tale deduc ca am fost fraierit si nu aveam nevoie de stratul acela pentru calculator pentru ca nu vad nimic cu ei pe monitor numa daca stau in celalalt colt al camerei. Ar fi fost super daca puteam sa vad bine cu ei in distanta si in apropiere sa vad cum vad eu cu ochii mei, atunci ii puteam folosi si la calculator si stiam ca nu mi-s mai afectati ochii deloc. Doctorul mi-a zis sa aleg intre ochelari si lentile dar am ales ochelarii pentru ca nu vroiam sa ma complic cu lentile mai ales ca auzisem zilele alea de un profesor care s-a infectat si a avut probleme din cauza lor. Probabil o sa port si eu lentile dupa un timp dar oricum o sa am operatia aia cat de repede, intre 18 si 20 de ani.
Zaoane, n-am stiut ca operatia aia se face doar odata, mersi de info. O sa stau pana s-or stabili dioptriile sau asa ceva. Interesant ca in Romania e mai ieftin decat in SUA. Eu ma obisnuiesc repede cu ochelarii dar nu ma obisnuiesc cu noul meu look de tocilar...
Think whatever™!
madwh

Mesajde Zaoane » Sâm Apr 14, 2007 9:59 am

Zaoane scrie:Asa ca....iti sugerez putina rabdare.E greu la inceput sa porti ceva pe nas, in 2-3 luni te obisnuiesti.

:-~
Progresive attack
Zaoane

Mesajde madwh » Sâm Apr 14, 2007 8:18 pm

Nu-mi trebui 2-3 luni, practic eu m-am obisnuit deja, mai ales ca nu-i port tot timpul.
Think whatever™!
madwh

Mesajde Edge » Sâm Apr 14, 2007 9:04 pm

:laughing6: Pai in ritmul asta o sa-ti creasca in continuare miopia daca nu-i porti. Si, din cate stiu eu, acea operatie nu se poate face dupa 18 ani doar ca esti major atunci, ci pentru ca dupa acea varsta ochiul poate suporta operatia mai bine decat ca atunci cand esti in crestere. Dupa cum s-a spus mai sus, dioptria ochiului trebuie sa fie stabilizata, adica sa porti ochelarii si sa faci controale regulate ca sa verifici modificarea acesteia. Altfel, ai sanse dupa operatie sa revii la ochelari destul de repede.
Edge

Mesajde madwh » Sâm Apr 14, 2007 9:14 pm

NU pot sa-i port la monitor sau cand ma uit la ceva mai aproape de ~1.5 m. pentru ca nu vad numa ceata! Deaceea nu ii port tot timpul.
Think whatever™!
madwh

Mesajde black ice » Sâm Apr 14, 2007 9:21 pm

Oftalmologul ăla nu ţi-a spus şi cum să porţi ochelarii? În caz că nu ţi-a spus, întreabă-l, iar dacă ţi-a spus respectă-i indicaţiile.

Dacă sunt ochelari numai de depărtare, îi porţi doar când ai nevoie să vezi 'la depărtare' (la cinema, la condus, etc.).
black ice

Mesajde madwh » Sâm Apr 14, 2007 9:40 pm

Nu mi-a zis nimic si poate sa zica ce vrea ca eu daca nu vad cu ei la distanta mica nu o sa-i port la distanta mica.
Think whatever™!
madwh

Mesajde black ice » Sâm Apr 14, 2007 9:54 pm

Trebuia să-ţi spună medicul toate detaliile astea, sau trebuia să-l întrebi tu. N-ar strica nici acum să te lămurească un oftalmolog.

Când mi-am făcut ochelari acum 3 ani mi s-a spus şi scris pe o foaie clar următoarele: cât am minus şi/sau plus la fiecare ochi, ce tip de lentile să-mi fac + ce 'brizbriz-uri' antireflexive şi alte asemenea ar fi recomandat sau nu să-mi pun pe lentile, când şi cât să port ochelarii şi când să vin la următorul consult.
black ice

Mesajde Christian » Sâm Apr 14, 2007 10:19 pm

madmax scrie:Zaoane, n-am stiut ca operatia aia se face doar odata, mersi de info

mnu, nu e asa. sunt multe "tipuri" de proceduri, lasik lasek, blabla si inca cateva, gugal te ajuta aici, si se pot face si unele operatii de "corectare" dupa aceea, care de cele mai multe ori sunt acoperite de asigurarea medicala si gratuite(pana si in ro [smilie=maniac.gif] )

Edge scrie:Si, din cate stiu eu, acea operatie nu se poate face dupa 18 ani doar ca esti major atunci, ci pentru ca dupa acea varsta ochiul poate suporta operatia mai bine decat ca atunci cand esti in crestere. Dupa cum s-a spus mai sus, dioptria ochiului trebuie sa fie stabilizata, adica sa porti ochelarii si sa faci controale regulate ca sa verifici modificarea acesteia. Altfel, ai sanse dupa operatie sa revii la ochelari destul de repede.

partial adevarat, mai putin partea cu 18 ani, nu se face ca atunci suporta mai bine ochiul, ci pentru ca majoriatea tinerilor au obiceiul de a inceta sa mai creasca la varsta aia, si implicit modificarile de dimensiuni in ochi/pupila/cornee/retina/etc nu mai apar. :tongue3:

practic poti sa faci linistit la 16 ani, vei scapa de dioptrii, dar s-ar foarte putea sa te trezesti ca peste 6 luni ai nevoie iar de ochelari, deoarece ochiul si-a schimbat constructia. aici intervine ce zicea Edge referitor la stabilizare. :wink:
Christian

Mesajde andrei » Dum Oct 12, 2008 1:29 pm

Right, thread resurrect

Am avut azi noapte o durere cumplita de cap dupa ce am stat cu ochii in LCD-ul de 22 timp de 5 ore, ma si concentram deci nu cred ca am clipit prea des(plus ca brightness si contrast sunt ambele pe zero).
Stiti cumva vreun magazin de ochelari deschis duminica? Am nevoie de niste ochelari anti -reflex urgent

Agent Scully: Mulder, toads just fell from the sky!
Agent Mulder: Maybe their parachutes didn't open.
andrei
Project Mayhem

Mesajde MAXKOOL999 » Dum Oct 12, 2008 3:21 pm

s|lent scrie:Stiti cumva vreun magazin de ochelari deschis duminica? Am nevoie de niste ochelari anti -reflex urgent

Vezi in mall-uri, stiu ca si in ala din vitan si din militari sunt deschise
Rule 37: There is no Overkill, only 'Open fire' and 'Time to reload'
MAXKOOL999

Mesajde andrei » Dum Oct 12, 2008 7:34 pm

Am fost azi la optiplaza in carrefour orhideea.

Am ales pana la urma lentile Hoya Hilux 1.5 "Skylite View Protect Sf + 0.00 Fi 70" whatever that means.
Lentilele au costat 300 ron si singura rama care mi s-a parut decenta a fost 380 ron - o rama Police. M-am gandit ca ochelari iau o data la X ani, deci n-ar trebui sa imi fac griji de pret.

Acum de fapt sunt foarte ingrijorat pt ca am fost bou si nu am intrebat daca au strat antireflex (!!!)
Am tot cautat codul de lentile pe web si n-am gasit info. Daca n-au antireflex m-am fript. Le-am mai lasat si 300 ron avans. I suck at shopping :(

l edit:
am sunat la ei si cica au antireflex in 6 straturi. din cate am citit ar trebui sa aiba o tenta verzuie lentila, pentru acest tratament. sunt foarte curios sa vad rezultatul.

6 days after edit:
mi-am ridicat azi ochelarii, au intr-adevar antireflex 6 straturi. sunt foarte multumit (deocamdata).

andrei
Project Mayhem

Mesajde andrei » Dum Oct 26, 2008 10:38 pm

Small update: sunt extrem de multumit de ochelari. Recomand oricui sa isi ia daca sunt probleme cu dureri de cap de la privit lcd-uri 5+ ore pe zi. :iconbiggrin:

andrei
Project Mayhem

Mesajde Sabina » Lun Oct 27, 2008 1:47 pm

s|lent scrie:Small update: sunt extrem de multumit de ochelari. Recomand oricui sa isi ia daca sunt probleme cu dureri de cap de la privit lcd-uri 5+ ore pe zi. :iconbiggrin:

Ei, e şi nişte placebo pe acolo :tongue3:
Locul de joacă
Sabina
Moderator

Înapoi la Discuţii aproape generale

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită