Acum este Mie Oct 01, 2014 2:13 pm
Text

Grafică & 3D Design

Program pentru marirea pozelor

Despre grafică, imagine si tool-urile dedicate acestui domeniu

Program pentru marirea pozelor

Mesajde DeathBringer » Joi Oct 28, 2004 12:55 pm

Era acum vreo doua luni un topic despre un preogram care poate mari pozele fara sa se piarda mult din calitate. Am incercat sa-l caut dar nu-l gasesc nici cum.
Poate sa-mi spune cineva un astfel de program?
DeathBringer

Mesajde jcdenton_ » Joi Oct 28, 2004 1:01 pm

Nu exista nici un program care sa iti poata mari o poza semnificativ fara pierderi mari de calitate ... Ce ai vazut tu prin filme se intampla din pacate numai in filme :wink:
jcdenton_

...

Mesajde DeathBringer » Joi Oct 28, 2004 7:01 pm

Na vezi ca nu sti ce vorbesti.
Aplicand diferite algoritmi poza poate fi modificat considerabil, cu relativ putine pierderi. Despre ce vorbesti tu este un simplu stretch, care nu face altceva decat mareste fiecare pixel.

Daca asi avea timp si nervi pentru astea as face eu un astfel de program, problema e ca este extrem de greu sa creezi un algoritm de acest gen.
DeathBringer

Mesajde paradox » Joi Oct 28, 2004 10:20 pm

Photoshop, cu optiunea transform. Selectezi layerul sau regiunea pe care o vrei si dai ctrl+t. Se pastreza o calitate foarte buna.
Imagine
paradox

Mesajde andrei » Vin Oct 29, 2004 12:00 am

Nu este ce a cerut el, stai liniştit că nici Photoshop nu poate mări rezoluţia unei imagini de la sine.
jcdenton are dreptate, nu cred că s-a inventat încă programul respectiv.
DeathBringer scrie:Aplicand diferite algoritmi poza poate fi modificat considerabil, cu relativ putine pierderi. ...

Pierderi vor fi întotdeauna. Practic tu vrei ca atunci când măreşti imaginea, să crească şi rezoluţia automat ceea ce este imposibil, încă nu s-a inventat rezoluţia dinamică.
Fii mai specific cu algoritmul respectiv, dacă ai vreo idee concretă despre cum s-ar putea face asta.

Agent Scully: Mulder, toads just fell from the sky!
Agent Mulder: Maybe their parachutes didn't open.
andrei
Project Mayhem

Mesajde pixelmonster » Vin Oct 29, 2004 1:03 am

orice acdsee are functzie de marit rezolutzia unei poze... te joci cu filtrele de acolo(optziunile de marire) pana reusheshti sa o faci cat mai clara ...
daca vrei algoritmi sf care sa puna pixeli din cer nu ai decat sa cautzi...
pixelmonster

Mesajde andrei » Vin Oct 29, 2004 9:38 am

redpixel scrie:...
daca vrei algoritmi sf care sa puna pixeli din cer nu ai decat sa cautzi...

corect :D

Agent Scully: Mulder, toads just fell from the sky!
Agent Mulder: Maybe their parachutes didn't open.
andrei
Project Mayhem

Mesajde Gabizu » Vin Oct 29, 2004 10:23 am

Cred ca solutia ar fi o vectorizare a fiecarui pixel din poza.
Ceva asemanator are Corel, dar daca dai prea multe detalii astepti o vesnicie sa calculeze.[teoretic e posibil practic nu prea ai timp]
In principiu merge la sigle si logouri mici.. [cu 2-3 zone de culoare si delimitari exacte], dar la poze gen "carare prin padure toamna" nu prea.
Gabizu

...

Mesajde DeathBringer » Lun Noi 01, 2004 2:45 am

Cum am zis si inainte am vazut pe ACEST forum un topic despre acesta tema, pe care nu-l mai pot gasi. Am si avut programul parca era ceva Demon, nu stiu exact. Dar cand mi sa stricat hardul s-au dus toate programele.

Gabizu scrie:Cred ca solutia ar fi o vectorizare a fiecarui pixel din poza.
Ceva asemanator are Corel, dar daca dai prea multe detalii astepti o vesnicie sa calculeze.

Si eu vorbesc despre un asemenea program dar care era foarte bine optimizat, reducand drastic timpul necesar procesari unei poze.
DeathBringer

Re: ...

Mesajde ice01 » Lun Noi 01, 2004 7:01 am

Un soft bun , pe care eu il folosesc si care isi face treaba destul de bine si cu care poti sa prelucrezi foarte bine fotografiile , este ULEAD PHOTO IMPACT ! Incearca-l si vezi daca te multumeste , eu am marit cu el poze , si rezultatele au fost destul de bune !
Ultima oară modificat de ice01 pe Mar Noi 02, 2004 9:20 pm, modificat 1 dată în total.
ice01

Mesajde pixelmonster » Lun Noi 01, 2004 3:06 pm

Am dat din intamplare de o kestie care s-ar putea sa te satisfaca... Genuine Fractals se numeshte programul care este de fapt un plugin pt adobe photoshop...
Am auzit ca ar avea rezultate foarte bune in ceea ce priveshte calitatea imaginilor marite...
Uite shi un site pt mai multe informatzii...
pixelmonster

Mesajde DeathBringer » Mar Noi 02, 2004 8:50 pm

Misto descriere. Mersi mult. Acum nu mai am altceva de facut, decat sa caut un photoshop.... Cine ma ajuta?
DeathBringer

Mesajde ale » Joi Noi 04, 2004 9:46 am

s-spline e ceea ce cauti probabil. oricum, cred ca magia programului e o pacaleala. sau ceva ce se poate obtine cu scamatorii dintr-o marire "normala". oricum, am avut demult o versiune demo, Google spune ca aici
http://www.trulyphotomagic.com/shortcut ... ontent.php - redirect de la s-spline.com

poti mari o poza in Photoshop sau Gimp (PS CS au adus optiuni noi de marire pentru bicubic - sharp). Lanczos e un algoritm de marire bun.

dar ce povestesc, uite am gasit ceva:
http://thepluginsite.com/reviews/enlargingplugins/
uite-te atent la oaia marita sa vezi diferenta. :)
ale

Mesajde ale » Joi Noi 04, 2004 9:51 am

am gasit: Imagemagick. si culmea ca era instalat! e o colectie de scule pt manipulat imagini, nu costa bani http://www.imagemagick.org/
aici e ghid pentru marit imagini cu diferite algoritme:
http://www.cit.gu.edu.au/~anthony/graph ... e/#filters

pt convertit din poze in vector, Potrace si Autotrace sunt ambele super si OpenSource. Delineate e un front-end care fuctioneaza pentru amandoua.
Fişiere ataşate
resize.png
ale

Înapoi la Grafică & 3D Design

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită