Acum este Lun Dec 22, 2014 9:42 am
Text

Discuţii software

Cum recuperez datele de pe un HDD al unui notebook?

Fie că sunt sisteme de operare sau aplicaţii, le puteţi comenta aici.

Cum recuperez datele de pe un HDD al unui notebook?

Mesajde m1ster72 » Vin Ian 08, 2010 3:29 pm

Nu mi se mai deschide XP-ul in nici un mod, nici in safe mode, nici start windows normally si nici in last knowngood configuration. Singura solutie ar fi sa-i dau reinstalare sistem insa asta presupune sa pierd datele de pe HDD. Mentionez ca problema o am la un notebook lenovo S10e. Intrebarea mea este cum as putea recupera anumite date de pe HDD, cum as putea sa conectez HHD ul acestuia la PC ul de birou inainte de a-l formata.
m1ster72

Re: Cum recuperez datele de pe un HDD al unui notebook?

Mesajde burebista » Vin Ian 08, 2010 3:39 pm

Daca-i dai un Repair nu vrea? La butare de pe CD nu-i da instalare ci Repair. Nu prima optiune de repair ci a doua.
...un fleac...m-au ciuruit...
...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...
burebista
Moderator

Mesajde m1ster72 » Vin Ian 08, 2010 3:42 pm

notebook-urile nu au unitate optica :D are un fel de restore... de aceea nici nu l-am putut partitiona..

daca era partitionat... chiar nu-mi pasa, putea sa mi se buseasca de o mie de ori XP ul. Insa oriat am incercat sa-i partitionez HDD-ul cu partition magic si alte programe similare, n-am reusit, mi-a dat eroare. de aceea... intrebarea mea e daca ma pot conecta cumva la acel HDD de la PC ul celalat. Cumva prin cablul de net s-ar putea? adica ceva gen retea... insa ma indoiesc ca va vedea ceva fara ca XP-ul sa-mi functioneze pe notebook...
m1ster72

Mesajde Infractor Periculos » Vin Ian 08, 2010 8:19 pm

m1ster72 scrie:notebook-urile nu au unitate optica :D

Notebook-urile au unitate optica, tu ai netbook :d , si de aia nu are. Daca ai acces la hard, il desfaci si conectezi hardul la un desktop, daca nu, incearca cu un xp deja instalat pe un stick/hard extern.
Infractor Periculos

Mesajde Merced » Sâm Ian 09, 2010 11:40 pm

Ai un HDD de 160Gb daca tin bine minte modelu', da' sunt curios, tu nu l-ai partitionat? Ca in general bunul simt obliga pastrarea datelor importante pe o partitie distincta de cea cu OS-ul.
Merced
nu v-aţi plictisit de mine?

Mesajde pigulici » Mar Ian 12, 2010 11:51 am

daca nu ai unitate optica, pune un Hiren's boot cd pe un stick, buteaza de pe el si vezi ca ai un windows minimal pe stick de pe care poti boota
pigulici

Mesajde ralucamateas » Sâm Ian 16, 2010 5:21 am

Complicata problema asta. Singura solutie ar fi sa faci ce au zis si ceialalti, sa bootezi un windows xp de pe un stick si sa-ti manevrezi informatia intr-un fel. Ciudat ca nu ai putut sa-l partitionezi...De regula mergea fara probleme, conditia de baza fiind sa nu strici zona de restore.
ralucamateas

Mesajde madwh » Sâm Ian 16, 2010 5:32 am

Eu as folosi un cd ubutnu live sau orice OS live si de acolo pune pe un stick usb, cd/dvd sau uploada undeva pe net dar cum nu ai unitate optica si daca nu poti pune mana pe o unutate optica externa, cea mai sigura metoda ar fi sa pur si simplu reinstalezi windows fara format si salvezi pe ceva datele si apoi format si ce vrei mai departe, windows 7 sau ceva, daca erai pe windows 7 numa bagai dvd-ul dadeai repair si repara aproape orice sa faca windows sa booteze.

edit: ai putea pune ubuntu pe un flash drive dar nu stiu cat de usor sau greu ii ca n-am mai incercat, probabil ii mai usor cu una din metodele ce am zis mai sus.
Think whatever™!
madwh

Înapoi la Discuţii software

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită