Acum este Lun Apr 21, 2014 11:41 am
Text

Plăci video

ATI vs. nVidia vs. console

Plăci video, acceleratoare 3d, acceleratoare grafice ... cum doriţi să le numiţi.

Care pe care?

ATI
69
31%
nVidia
126
57%
Console
25
11%

Voturi totale : 220

Re: ATI vs. nVidia vs. console

Mesajde greywolf » Joi Aug 30, 2007 1:12 pm

review 1 rainbow six vegas http://www.amdzone.com/modules.php?op=m ... 279&page=1
review 2 rainbow six vegas http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2895&p=5
Totusi aici diferentele se mentin in limite "acceptabile" (oarecum) desi tot e clar ca ati are "avantaj" ... Dar in bioshock e penala treaba ...
Dar si aici apare o "anomalie" anume X1650XT care se afla pe la acelasi nivel cu 7900GS ...

Aici http://www.amdzone.com/modules.php?op=m ... 315&page=1 observ asa :
1) inca un link care demonstreaza ca seria 7 e slaba pentru bioshock ... 8600GTS > 7900GT [smilie=maniac.gif]
2) diferentele intre 2 versiuni de 8600 la performanta (GTS resp GT oc) sunt mai evidente aici
greywolf

Mesajde adrian66 » Joi Aug 30, 2007 4:02 pm

greywolf scrie:review 1 rainbow six vegas http://www.amdzone.com/modules.php?op=m ... 279&page=1
review 2 rainbow six vegas http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2895&p=5
Totusi aici diferentele se mentin in limite "acceptabile" (oarecum) desi tot e clar ca ati are "avantaj" ... Dar in bioshock e penala treaba ...
Dar si aici apare o "anomalie" anume X1650XT care se afla pe la acelasi nivel cu 7900GS ...

Aici http://www.amdzone.com/modules.php?op=m ... 315&page=1 observ asa :
1) inca un link care demonstreaza ca seria 7 e slaba pentru bioshock ... 8600GTS > 7900GT [smilie=maniac.gif]
2) diferentele intre 2 versiuni de 8600 la performanta (GTS resp GT oc) sunt mai evidente aici

Ce te suprinde anomalia cu x1650xt care se apropie de 7900GS ? poate nu au optimizat driverele Nvidia inca ptr. jocul sponsorizat de ei :d ce n-ai mai vazut cum HD2900XT in world in conflict este la acelasi nivel cu 8600GTS.Uite ca iti demonstrezi singur ca Nvidia nu sta asa bine in bioshock.Ti-am zis stai ca mai apar review-uri pe net in care Nvidia nu se descurca bine in jocurile noi si cine a luat teapa ? ala care si-a luat 8800gts 640mb in loc de Hd2900XT si de ce ? ptr. ca nvidia castiga in FEAR,half-life....etc. jocuri vechi cu engine-uri facute ptr. sisteme cu placi video vechi.Las ca sare in ajutorul vostru Nvidia cu o noua serie de placi video si va ia banutii ptr. niste placi mai bune decat HD2900XT la acelasi pret :d :d :d.
adrian66

Mesajde andreeak » Joi Aug 30, 2007 6:17 pm

andreeak

Mesajde Calin Banc » Joi Aug 30, 2007 7:06 pm

Nu prea dă bine. :-k
Calin Banc

Mesajde greywolf » Joi Aug 30, 2007 7:42 pm

adrian66 scrie:Ti-am zis stai ca mai apar review-uri pe net in care Nvidia nu se descurca bine in jocurile noi si cine a luat teapa ? ala care si-a luat 8800gts 640mb in loc de Hd2900XT si de ce ? ptr. ca nvidia castiga in FEAR,half-life....etc. jocuri vechi cu engine-uri facute ptr. sisteme cu placi video vechi.Las ca sare in ajutorul vostru Nvidia cu o noua serie de placi video si va ia banutii ptr. niste placi mai bune decat HD2900XT la acelasi pret :d :d :d.

Bioshock nu e singurul joc aparut in ultimile lune ... M-ai inteles total gresit si ai tras concluzii pripite mergand de la particular la general ... Tot ce am vrut sa stiu este vreun motiv pentru acele discrepante care apar in jocurile care folosesc UE3 iar tu nu mi-ai raspuns decat cu niste pareri trase din 2-3 teste care ti-au placut tie ... cand un om te intreaba DE CE ar aparea acele rezultate nu-i raspunzi " Nvidia nu se descurca bine in jocurile noi si cine a luat teapa" ... ca nu i-ai zis nimic cu asta ... UE3 nu e singurul engine de pe piata si acele jocuri care o sa il foloseasca nu o sa fie probabil nici 5% din viitoarele jocuri ... NU are sens sa-ti comentez parerile tale personale ... fiecare crede ce vrea si nu vreau sa-i impun nimanui o idee ... deci ma opresc aici si doresc sa revin la subiect ... Deci stie cineva de ce ar aparea probleme de performanta la serile 6 si 7 ? In seria 8 "parca" s-a mai atenuat problema care o fi aceea dar tot e ceva acolo ...Deci va rog daca stie cineva o anume cauza ...
greywolf

Mesajde adrian66 » Joi Aug 30, 2007 9:32 pm

greywolf scrie:UE3 nu e singurul engine de pe piata si acele jocuri care o sa il foloseasca nu o sa fie probabil nici 5% din viitoarele jocuri

Ha 5% poate din urmatorele jocuri din viitor pe o perioada de 10 ani ptr. ca daca pui 1-2 ani la cate jocuri apar pe PC nu prea e 5%.Pai mai este gear of wars cam toate rainbow six si splinter cell sunt pe engine de la Epic si pe viitor tot la engine-ul asta vor apela si mai este si unreal tournament 3 bineinteles dupa aia mai este unreal championship si ma uit pe site-ul de pe epic si este o lista destul de mare cu jocuri grele pana si electronic arts a licentiat engine-ul asta cu ultimul joc medal of honor airbone care arata super bine.Ce zici tot 5% este ? :d :d
greywolf scrie:Deci stie cineva de ce ar aparea probleme de performanta la serile 6 si 7 ? In seria 8 "parca" s-a mai atenuat problema care o fi aceea dar tot e ceva acolo

Hai sa iti explic dragutu cat pot si eu ca nu ma pricep asa de bine.Din cate vad eu jocurile astea pun accent foarte mult pe lumini si efecte speciale de fum apa chestiile astea din experienta mea foarte limitata cica ar vrea putere pe partea shaderelor.Seria 6 si 7 nu sta bine la capitolul asta de seria 6 nu avem ce sa ii reprosam ptr. ca i-a trecut de mult timpul dar seria 7 chiar nu a fost gandita sa reziste pana in vremurile astea si cele 20 unitati de pixel shaders dintr-un 7900GS echivaleaza cu cele 24 unitati dintr-un x1650XT de aici si apropierea intre ele la framerate in jocuri cum este bioshock.Acum depinde foarte mult de joc ptr. ca daca bioshock era un joc care sa foloseasca texturi detaliate si multe si sa suporte AA atunci x1650XT era undeva jos de 2 ori sub 7900GS dar programatorii acestui joc n-au pus accent pe treaba asta de aici si miscarea asta in placile de generatie noua cum este 8600 gt/gts si 2600pro/XT care au o interfata pe 128 biti putine unitati de texturare si ingrijorarea la vremea cand au iesit placile astea ca sunt foarte slabe si nu se stie daca poti juca vreun joc nou cu ele dar uite ca directia este alta si acum se doreste altceva intr-o placa video si producatorii acestor placi video (nvidia si ati) nu s-au inselat cand le-au facut pe 128 biti ei stiind de atunci ce vor jocurile care urmeaza sa apara.Asa ca nu o sa se schimbe nimic la 7900GS fata de 8600gt si gts care au pana la urma 32 de shadere tactate la frecvente foarte mari 1000... si ceva MHZ ca nu mai stiu deci iti dai seama ca nu are nici o sansa un 7900GS in fata unei placi din asta daca jocul vrea putere pe partea asta de shadere.Sper ca ai inteles ce ti-am explicat eu oricum ti-am zis nu ma pricep asa de bine dar de cati ani citesc pe net review-uri cam la concluzia asta am ajuns.
adrian66

Mesajde greywolf » Joi Aug 30, 2007 10:02 pm

1) 5% e mult spus deoarece anual se lanseaza peste 100 de jocuri ...

2) vad si eu care este tendinta dar tot nu pricep cum sta exact treaba ...O chestie : nu mai compara unitatile (fie ele pixel / vertex ) de la nvidia cu cele de la ati ... sunt altfel concepute si obtin alte rezultate in diverse situatii ... Acum acest test ar fi trecut neobservat de mine daca diferentele erau mai mici si daca situatia nu se repeta si in alte jocuri bazate pe acelasi engine ... Se pare ca acest engine anume UE3 are ceva care nu prea e dus bine de placile nvidia ...studiind arhitectura cat o pot studia eu (numarul de unitati pixel / vertex / tmu / rop) nu am gasit nimic si nu am tras nici o concluzie ...este ceva acolo care se duce peste numarul sau frecventa unitatilor care alcatuiesc arhitecturile actuale si se duce in adanc in nucleu ...sau o fi driverul ? dar nu cred ... daca pana si cei care lucreaza la UT3 au afirmat ca seria 6 e deficitara fata de seria 7 ... Singurul lucru "stralucit" la arhitecturile curente (din cate vad eu - o fi si altele) e faptul ca nu mai exista unitati fixe de pixel respectiv vertex ... acum singura explicatie care imi vine in minte e ca UE3 sa fie greu la geometrie ... atunci seriile trecute ar avea probleme la randare deoarece au un numar fix de unitati vertex care s-ar dovedi deficitar intr-un asemenea caz ... dar atunci de ce seria X de la ati reuseste sa scoata mai bine ca seria 7 ? tot nu tine nici afirmatia asta ...Si mai mult repet asta e doar la acest engine ... la alte jocuri nu e asa treaba ...

3) in pixel shader 8600GT nu stiu daca ar face "foarte multe" impotriva unui 7900 ... dar la vertex shader e alta treaba ...are intr-adevar o frecventa mare 8600GT la shadere dar gandeste-te ca au trebuit sa simplifice constructia pentru a putea efectua si operatii vertex deci consider ca frecventa ridicata "suplineste" diferenta de performanta datorita simplificarii

4) cu producatorii ai avea dreptate ca evident nu o sa il optimizeze pentru 7900 ... mai curand il optimizeaza pentru seriile mainstream ati/nvidia de acum si apoi se ocupa de "restul" ...dar asta tot nu explica diferentele ... nu-s singurii producatori de jocuri ...

PS : am citit recent un review al placilor video dx10 in chip si am ramas surprins ... se pare ca "viitoarele jocuri vor necesita multa memorie video" ...ok pana aici si total de acord ... dar cand a venit testul si vad ca HD2600XT 256 MB merge cu 8 fps iar 8600GT 256 MB se chinuie sa scoata 3 atunci am
ramas :-s ... dar stai ca o placa 8600GT cu 512 poate sa scoata 10 fps ...era si o placa HD2600XT underclockata cu 512 dar aia nu aduce performanta in plus ... nu nu ... la nvidia era buba cu memoria video [smilie=maniac.gif] ... concluzia ? :-s nu exista concluzie e o zapaceala completa ...
Am invatat totusi unde e Gigabyte 8600GT (600/1440) ... intre Asus 8600GT (540/1400) si Asus 8600GT (540/1400)...
Dar stati mai e ... ca sa nu plecam complet nedumeriti au aruncat printre cele 3 teste dx10 (2 jocuri si call of juarez [smilie=maniac.gif] ) si tam tam tam ... ati ghicit ...3dmark 2006 care aparent testeaza si ala performanta dx10 ...
Nimic nu mai are sens ce ma surprinde testul bioshock cand probabil in UE4 HD2600XT o sa scoata dublu fata de 8800Ultra [smilie=maniac.gif]
greywolf

Mesajde Calin Banc » Joi Aug 30, 2007 10:18 pm

greywolf scrie:1) 5% e mult spus deoarece anual se lanseaza peste 100 de jocuri ...

Majoritatea nu-ţi fac probleme. Este vorba de cele bune ca şi calitate, nu toate tentativele de joc. Apoi mai e o chestie, în seria Splinter Cell, unul dintre jocuri, mergea excelent pe ATI, iar pe nVIDIA şchiopăta. Acum şi în Xbox360 tot cip ATI este, poate şi de aici o mai bună performanţă pe jocurile muliplatform.
Partea "funny" o reprezintă suportul cam inexistent pe partea de DX10 pe console şi cum majoritatea jocurilor merg cel puţin şi pe altceva în afară de PC, rămâne discutabilă dorinţa "nebună" a producătorilor de introduceri de noi "componente" din DX10 sau o optimizarea foarte bună în direcţia asta. :-k
Calin Banc

Mesajde greywolf » Joi Aug 30, 2007 10:20 pm

consolele nu au directx ... e altceva acolo ...
greywolf

Mesajde adrian66 » Joi Aug 30, 2007 10:55 pm

greywolf scrie:dar atunci de ce seria X de la ati reuseste sa scoata mai bine ca seria 7 ? tot nu tine nici afirmatia asta ...Si mai mult repet asta e doar la acest engine ... la alte jocuri nu e asa treaba ...

Pana la urma greywolf shooterele cu engine de unreal 3 sunt cele mai aratoase si cele mai recente sunt uimitoare cum este medal of honor airbone si bioshock.Mi-a placut ce au spus cei de la Ageia physx cand marii programatori de jocuri de la ID,valve si altii spuneau ca nu este nevoie de placa de fizica ca ce face placa aia pot sa faca ei din soft s.a.m.d iar cei de la Ageia au spus bine atunci dovediti ca puteti sa faceti si voi ce face placa noastra si uite ca nici acum nu au dovedit nimic asa si cu shooterele astea daca tot crezi ca e ceva in neregula cu engine-ul de unreal 3 atunci arata alt engine cu grafica asa de buna si sa faca dreptate la placile nvidia care ti se pare ca nu sunt indreptatite de engine-ul asta.
Nvidia a avut destul timp sa isi optimizeze seria 7 pentru engine-ul asta si totusi un 8600 gt/gts este mai bun decat un 7900GS si ATI exceleaza in engine-ul asta, ce sa mai asa sta situatia si nu o sa se schimbe nimic la placile actuale de pe piata.Nu e nimic de mirat asa cum nvidia a fost dintodeauna buna in quake 3 si cu nimic nu putea sa schimbe situatia ATI asa se intampla si acum cu engine-ul asta care va sta la baza multor jocuri (unul care il astept cu nerabdare Stargate Worlds).
greywolf scrie:in pixel shader 8600GT nu stiu daca ar face "foarte multe" impotriva unui 7900

Ha asta este o afirmatie foarte incorecta dar ramai cu parerea ta probabil ai un 7900GS in calc si crezi ca e cel mai bun ca joci fear si half-life mai bine decat cineva care are un 8600GT.
greywolf scrie:1) 5% e mult spus deoarece anual se lanseaza peste 100 de jocuri ...

ce 100 jocuri visezi greywolf ? tu pui si console ?
daca pui numai de pc si nu incluzi tetris si jocuri in flash sau alte basini de jocuri de pentium 1 atunci ai sa vezi ca pe an se lanseaza putine jocuri pe PC care merita atentia unui gamer.Ia fa tu o lista de 100 jocuri de PC sa zicem din 2006 chiar sunt curios ce jocuri pui tu acolo :d :d :d
adrian66

Mesajde Calin Banc » Joi Aug 30, 2007 11:29 pm

greywolf scrie:consolele nu au directx ... e altceva acolo ...

Nu au, dar nu este aşa mare diferenţă cum crezi. UE3 este şi pt. console btw. :wink:
Calin Banc

Mesajde KodiaK » Vin Aug 31, 2007 12:08 am

Actually chiar sunt peste 100 jocuri lansate anual ptr PC (jocuri adevarate, nu flash sau alte tampenii). Arunca un ochi pe gamespot si ai sa vezi ca pina in prezent exista review-uri la 110 jocrui pt PC. Si mai sunt inca 4 luni din an... [smilie=maniac.gif]
KodiaK
Radioactiv

Mesajde greywolf » Vin Aug 31, 2007 7:12 am

adrian66 scrie:
greywolf scrie:in pixel shader 8600GT nu stiu daca ar face "foarte multe" impotriva unui 7900

Ha asta este o afirmatie foarte incorecta dar ramai cu parerea ta probabil ai un 7900GS in calc si crezi ca e cel mai bun ca joci fear si half-life mai bine decat cineva care are un 8600GT.

daca pui numai de pc si nu incluzi tetris si jocuri in flash sau alte basini de jocuri de pentium 1 atunci ai sa vezi ca pe an se lanseaza putine jocuri pe PC care merita atentia unui gamer.Ia fa tu o lista de 100 jocuri de PC sa zicem din 2006 chiar sunt curios ce jocuri pui tu acolo :d :d :d

Nvidia se descurca mai bine in opengl (cel putin asa era pana la seria 6) ... de aceea era mai buna in Quake3 ... chiar in Quake4 era peste ...cel putin x1600 in acel joc pierde la diferente mari cu "doar" un 6600GT ...

Daca consideri ca in fiecare luna se lanseaza macar 10-15 jocuri ajungi la mult mai mult decat 100 ...A si nu jocuri gen tetris ... Jocuri serioase ...Numai daca te uiti in "asa zisele" reviste de specialitate in jocuri o sa vezi ca pe luna sunt sutdiate mult mai multe jocuri ...

Sunt posesor de 8600GT si deasemenea am avut posibilitatea sa compar in numeroase situatii cu 7600GT/7300GT extrem ... diferenta e dar in nici un caz cat reiese din toate review-urile ...Am apucat sa joc Bioshock pe un 7300GT si se misca "acceptabil" la 800x600 totul on si cele 2 optiuni medium (fara dx10) ...

O ultima chestie ... Cry Engine 2 ... Sa vedem cum arata si acesta si cum se misca ...
greywolf

Mesajde adrian66 » Vin Aug 31, 2007 11:58 pm

Nvidia triseaza in testele video
http://www.fudzilla.com/index.php?optio ... 7&Itemid=1 hehehe marea companie uite ce le face la dragii lor clienti
mai cu treaba asta cu 100 de jocuri o sa investighez situatia eu tot nu sunt convins ca sunt 100 de jocuri pe an de PC eu cel putin nu prea am ce juca majoritatea anului poate am prea mult timp liber.pe gamespot poate ai dat un search si ti-a dat 100 rezultate cu tot cu "updated impressions" , "hardware guide" .... la acelasi joc vreo 2-3 articole.Oricum o sa intru pe gamespot sa caut ptr. ca am si cont acolo.
adrian66

Mesajde greywolf » Sâm Sep 01, 2007 7:09 am

depinde ce te intereseaza ... pentru mine personal "nu apar" mai mult de 20-30 jocuri pe an ...
dar per total daca luam in considerare toate genurile atunci da apar cu siguranta peste 100 ...
greywolf

Mesajde KodiaK » Sâm Sep 01, 2007 9:06 am

adrian66, eu am dat search dupa review-uri la jocurile pt PC.
Uite cum arata prima pagina.
Sunt 50 jocuri per pagina, si sunt 2 pagini si un pic de review-uri la jocuri pt PC aparute in 2007.
KodiaK
Radioactiv

Mesajde adrian66 » Sâm Sep 01, 2007 9:59 am

La pagina aia postata de tine Kodiak nu este functionabil butonul de next.Am cautat si eu cu find all games si le-am ordonat dupa data http://www.gamespot.com/games.html?type ... asc&page=0 si mi-au iesit 48 de jocuri din 2007.Am incercat si cu gamefinder sa caut dar imi da tot timpul 200 de rezultate indiferent de an si cand dau sa imi deschida urmatoarea pagina (2,3..) imi da o pagina goala.Tot nu stiu exact cate jocuri sunt pe an dar stiu ca anul asta sunt cel putin 48 pana acum si cu inca cateva pana la sfarsitul anului poate ajunge numarul ala pe la 70-80.Am gasit pana la urma jocurile din 2006 http://www.gamespot.com/games.html?type ... asc&page=1 si au iesit 98 la numar :d :d na ca nu sunt 100 greywolf.Acum daca e sa te uiti la ele multe sunt un fel de addon (The Elder Scrolls IV: Knights of the Nine) la un alt joc sau o colectie de jocuri mai vechi intr-un pachet nou(Command & Conquer The First Decade) si f.f. multe din ele sunt jocuri proaste care nimeni nu le joaca sau aude de ele vreodata asa ca imi mentin parerea cand zic ca multe jocuri acum zic bune vor merge pe engine-ul de unreal 3 si daca nvidia nu ruleaza bine engine-ul asta este un minus foarte mare din partea mea.
adrian66

Mesajde greywolf » Sâm Sep 01, 2007 11:09 am

http://www.gamespot.com/reviews.html?ty ... ortdir=asc
50+
http://www.gamespot.com/reviews.html?ty ... asc&page=1
50+
http://www.gamespot.com/reviews.html?ty ... asc&page=2
11
= 111
Pana in acest moment gamespot a facut review la 111 jocuri ...Nr Review <= Nr Jocuri ...

PS : un simplu calcul si depasim lejer 150 jocuri anual ... deci acel 5% dupa cum ziceam e tras de par ...
greywolf

Mesajde adrian66 » Sâm Sep 01, 2007 3:13 pm

Ai dreptate greywolf nu stiam ca sunt asa multe jocuri lansate pe an.Scuze greseala mea.5% e tras de par din atatea jocuri dar daca e sa le iei pe cele mai bune pe an o parte mica sau mare au engine de unreal si majoritatea cu un buget mare si cu pretentii de joc foarte bun opteaza ptr. un engine bun ori de la ID software ori de la Epic.Suntem la topicul de VS-uri si cred ca am demonstrat ca un 8800GTS 640mb sta mai prost in bioshock si probabil toate jocurile care vor fi bazate pe engine de unreal 3 fata de un HD2900XT.Astept comentarii la problema cu redarea video care apare la Nvidia nu vi se pare anormal ca Nvidia sa triseze asa pe fata hai ca au fost prinsi cu chestia asta dar cine stie ce mai triseaza si in alte bench-uri de jocuri.Eu sunt foarte dezamagit si sincer imi pare rau de cei care si-au luat placi Nvidia si nu se bucura de o adevarata experienta HD poate la urmatorul upgrade nu va mai tepuiti in halul asta [smilie=Thumbs-Up.gif] .A si uite si pe firingsquad ca Nvidia mananca bataie rau in DX9 bioshock http://www.firingsquad.com/hardware/bio ... /page5.asp depaseste pe alocuri si 8800GTX hahaha
http://www.firingsquad.com/hardware/bio ... /page6.asp
acum nu va apucati sa comparati cu 8800 ultra sau SLI tineti minte ca un HD2900XT 512 Mb costa 12 mil si concurentul ei cu care si-au luat multi teapa este 8800gts 640 MB.
adrian66

Mesajde Alert » Sâm Sep 01, 2007 3:36 pm

adrian66 sa nu uiti ca numai in DX9 este mai rapid decat 8800 GTX :d , in DX10 este mai lent decat 8800 GTS, inca. :sad1:
Alert

Mesajde greywolf » Sâm Sep 01, 2007 3:44 pm

Aici da am ramas si eu surprins de diferentele vizuale dar oricum pe mine nu ma afecteaza ... cel putin nu acum ... caci eu nu am vreun film HD ...
vedem cum o sa fie viitoarele drivere ... poate o sa se rezolve problema ... vedem...
Momentan aici e singurul loc un ATI este peste NVIDIA clar (ma refer la ultimile serii) anume la redarea filmelor in format HD ...
greywolf

Mesajde adrian66 » Sâm Sep 01, 2007 7:37 pm

Alert scrie:adrian66 sa nu uiti ca numai in DX9 este mai rapid decat 8800 GTX :d , in DX10 este mai lent decat 8800 GTS, inca. :sad1:

Mai este de mentionat ca diferentele dintre dx10 si dx9 sunt asa minore ca la nvidia ptr. ca au avut timp sa lucreze la drivere cu producatorii acestui joc intre dx10 si dx9 sunt diferente de 1-2 fps.Stai linistit ca o sa scoata si ATI driver de dx10 si cu timpul cu drivere mai noi cred ca o sa ajunga 8800 ultra din urma sa vezi atunci jale intre fanii nvidia :d si oricum DX10 nu aduce nimic vizibil pe imagine chiar am citit review-uri pe net si saracii cei care au scris articolul s-au chinuit sa gaseasca diferente ca la jocurile alea de puzzle.Saracii detinatori de placi Nvidia cate tepe mai luati fratilor va irositi banii munciti din greu an de an cu jafurile astea de la nvidia macar ATI cand a scos HD2900XT si HD2600XT le-au pozitionat bine ca pret si corect dar nvidia va tras teapa din prima cu 8800gts si 8600gts cu preturi mari :d cel putin 8600GTS este teapa anului cand la inceput costa in jur de 7 mil una de galaxy.Sincer imi pare rau ptr. voi :sad1:
adrian66

Mesajde greywolf » Sâm Sep 01, 2007 8:16 pm

1) diferentele nu sunt asa minore precum ai crede caci in Lost Planet de exemplu un 8600 scoate cam 80% din scorul de la xp ...inca mai exista cazuri
2) HD2600XT nu stiu cat de best buy e considerand ca daca mai pui 10-20RON ai 8600GT oc iar daca mai pui 50-60RON ai versiunea Sonic de 625/1800 care merge oc si la 750/2000 ... fain nu ?
3) de cand e mai 8800GTS (varianta 320 mai ales) teapa ? are ati ceva la 9 milioane ? poate am ratat niste lansari importante si nu stiu eu ... chestia cu mai baga 150 milioane si iti iei HD2900 nu merge caci probabil acea persoana pur si simplu nu are banii in plus ...
4) acum nu are sens sa pornim un flame pe tema asta si considerand rezultatele controversate pe care se obtin mai recent in unele jocuri zic sa lasam balta discutia ati vs nvidia cel putin pentru inca 2-3 luni cand o sa fie clara de tot situatia ...

adrian66 scrie:de an cu jafurile astea de la nvidia macar ATI cand a scos HD2900XT si HD2600XT le-au pozitionat bine ca pret si corect :sad1:

pai dupa 8 luni intarziere ? daca ATI scotea mai repede poate aveam si noi un mainstream mai decent ...toate preturile astea mari si tepele de care vorbesti sunt datorate incapacitatii firmei ATI de a scoate un produs la timp ...daca ATI nu scoate la timp NVIDIA face legea la tot inclusiv la preturi ... Cine e lider decide preturile atat pentru el direct cat si indirect pentru concurenta... De fiecare data cand ATI a raspuns rapid am avut niste placi mainstream de toata frumusetea ...
greywolf

Mesajde doru_bm » Sâm Sep 01, 2007 8:58 pm

adrian66 scrie:Stai linistit ca o sa scoata si ATI driver de dx10 si cu timpul cu drivere mai noi cred ca o sa ajunga 8800 ultra din urma sa vezi atunci jale intre fanii nvidia :d

Acuma fara suparare, eu incep sa cred ca tu vrei sa trezesti mortu :laughing6:
doru_bm

Mesajde Alert » Sâm Sep 01, 2007 9:08 pm

adrian66 scrie:si oricum DX10 nu aduce nimic vizibil pe imagine chiar am citit review-uri pe net si saracii cei care au scris articolul s-au chinuit sa gaseasca diferente ca la jocurile alea de puzzle

Nu chiar ca la apa se vad diferente din cate am citit eu... :-k
Alert

Mesajde adrian66 » Sâm Sep 01, 2007 9:17 pm

greywolf scrie:1) diferentele nu sunt asa minore precum ai crede caci in Lost Planet de exemplu un 8600 scoate cam 80% din scorul de la xp ...inca mai exista cazuri

vorbeam de bioshock nu de lost planet

greywolf scrie:2) HD2600XT nu stiu cat de best buy e considerand ca daca mai pui 10-20RON ai 8600GT oc iar daca mai pui 50-60RON ai versiunea Sonic de 625/1800 care merge oc si la 750/2000 ... fain nu?

Radeon HD 2600 XT 256MB
49
GeForce 8600 GTS 256MB
44
GeForce 8600 GT 256MB
40
tot de pe gamespot sunt luate rezultatele si culmea cum tot timpul nvidia pierde in fata la ATI in jocuri cu cea mai buna grafica cand a iesit oblivion nvidia pierdea acum cand a iesit bioshock nvidia pierde dar castiga in fear si half-life jocuri antice si de demult si le gasiti scuze deja se contureaza viitorul jocurilor si ca intodeauna placile nvidia nu se descurca in jocuri noi asa cum s-a intamplat cu seria 7 asa se intampla si cu seria 8.

greywolf scrie:3) de cand e mai 8800GTS (varianta 320 mai ales) teapa ? are ati ceva la 9 milioane ? poate am ratat niste lansari importante si nu stiu eu ... chestia cu mai baga 150 milioane si iti iei HD2900 nu merge caci probabil acea persoana pur si simplu nu are banii in plus ...

poate nu am fost eu explicit dar este vorba de perioada de lansare a acestor produse cand preturile erau foarte mari si nvidia profita de lipsa unui concurent si cine pierdea ? fanul nvidia care dadea banu pe un produs cu adaos foarte mare care avea sa se ieftineasca destul de mult cand iesea si concurenta cu ceva inca o data nvidia a profitat sa va ia banii :d :d

greywolf scrie:pai dupa 8 luni intarziere ? daca ATI scotea mai repede poate aveam si noi un mainstream mai decent ...toate preturile astea mari si tepele de care vorbesti sunt datorate incapacitatii firmei ATI de a scoate un produs la timp

tu ce ai impresia ca ATI lucreaza pentru tine ? sa tina preturile Nvidia in frau ca sa poti sa iti iei tu placa video de la tepari ? pai atunci daca Nvidia este o firma asa profitoare de conditiile de piata de ce mai cumparati de la ei ? oricum in final iti iei o placa care nu te tine prea mult timp daca iei de la tepari ex. 7900GTX comparativ cu x1900xtx si acum 8800GTS 640 MB comparativ cu HD2900XT care placa video din ultimile doua crezi ca va merge mai bine pe viitor ?
adrian66

Mesajde greywolf » Sâm Sep 01, 2007 9:43 pm

Oblivion http://www23.tomshardware.com/graphics_ ... &chart=294
Versiune HD2600XT GDDR4 bate la limita 8600GT stock ... Oare cum se descurca 8600GT oc cu versiunea HD2600XT GDDR3 ?

Uite aici Serious Sam 2 de exmplu ...sau Stalker ...
http://www.guru3d.com/article/Videocards/450/10

Dar GRAW 2 ?
http://www.guru3d.com/article/Videocards/450/12

Ideea e urmatoarea : ATI are putine jocuri & teste sintetice unde castiga la mainstream peste nvidia .. cum cu o floare nu se face primavara nici cu cateva teste nu face mare lucru ATI...
Ati nu are placi mai bune nici macar din prisma raportului pret performanta (exceptie HD2600PRO varianta Palit care merge oc la frecevente de XT - fie vorba nici de asta nu-s sigur)
Astept sa-mi faci o list cu jocuri unde ATI castiga ... NU jocuri unde este remiza ... Unde castiga ...si nu vreau cu HD2900XT vreau cu HD2600XT ...
Astept !!! La nevoie iti fac si eu o lista si comparam ...in cate jocuri castiga ATI si in cate castiga NVIDIA ...sa vezi ce o sa iasa [smilie=maniac.gif]
ATI are 4 jocuri mari si late unde bate cu HD2600XT ... + un benchmark Call of Juarez ...In rest NVIDIA e mai buna (8600GT vs HD2600XT) ...Abia astept replica ...

Mai lasa replica aia cu "jocuri de viitor" ca ai vazut cate jocuri apar anual si vezi si tu cat inseamna 4 jocuri din 150...
Ultima oară modificat de greywolf pe Sâm Sep 01, 2007 9:58 pm, modificat de 4 ori în total.
greywolf

Mesajde Calin Banc » Sâm Sep 01, 2007 9:44 pm

Alert scrie:
adrian66 scrie:si oricum DX10 nu aduce nimic vizibil pe imagine chiar am citit review-uri pe net si saracii cei care au scris articolul s-au chinuit sa gaseasca diferente ca la jocurile alea de puzzle

Nu chiar ca la apa se vad diferente din cate am citit eu... :-k

Mai este şi pe la fum,ceaţă etc., la umbre...Vorbind de BioShock. :-#) Cel puţin la cele menţionate de mine, diferenţele sunt chiar vizibile. De exemplu, umbra degetelor mâinii, în DX9, apare ca o mănuşă. În DX10 fiecare deget are umbra lui, rezultând o imagine mult mai bună.
Legat de praf, ceaţă şi alte asemănătoare ăstora două, ai avantajul pe DX10 că respectivele chiar au volum, nu apar în valuri ca pe DX9.
Calin Banc

Mesajde greywolf » Sâm Sep 01, 2007 9:47 pm

uite aici diferentele http://www.firingsquad.com/hardware/bio ... /page4.asp

adrian66 scrie:tu ce ai impresia ca ATI lucreaza pentru tine ? sa tina preturile Nvidia in frau ca sa poti sa iti iei tu placa video de la tepari ? pai atunci daca Nvidia este o firma asa profitoare de conditiile de piata de ce mai cumparati de la ei ? oricum in final iti iei o placa care nu te tine prea mult timp daca iei de la tepari ex. 7900GTX comparativ cu x1900xtx si acum 8800GTS 640 MB comparativ cu HD2900XT care placa video din ultimile doua crezi ca va merge mai bine pe viitor ?

Care e garantia mea ca ATI avea sa mai scoata placa ? Adica sincer la cat a tot intarziat putea sa apara si de Craciun ... Fiecare ia ce poate intr-un anume interval de timp ...Am banii acum ma decid si iau o placa saptamana asta ... Nu astept sa scoata si ATI o serie placi care apropo nici macar nu au lasat impresie buna la lansare ...daca NVIDIA a fost slaba la mainstream ATI e penibila cel putin astea au fost primele impresii ... pretul a salvat seriile HD2600 si HD2400 ...Cat despre HD2900XT merita in intervalul ei de pret ... Oricum teapa nu-ti iei daca iei 8800GTS 640 ...

Eu nu ma ghidez dupa brand (fie el ATI sau NVIDIA sau Intel in viitor) ci dupa performante ... Acum cand as vedea ca ATI e in fata in asa de putine jocuri si as avea bani de 8600GT nu prea as ezita si as merge pe o varianta 8600GT overclockata ...Tu ce ai lua ? Ati ?
greywolf

Mesajde xandi8207 » Dum Sep 02, 2007 3:29 pm

Am citit o parte din ce ati scris, sincer ma plictiseam sa citesc tot si sunt si la munca... poate acasa am mai multa rabdare...

Acum se pune problema in felul urmator: sunt articole pe net (softpedia.com de ex.) unde se pune problema asa:

- Direct X10 va fi disponibil numai impreuna cu Vista (in curand va apare si DirectX 10.1 cu Vista SP1)
- placile DX10 din seria 8 de la nVidia au mari probleme cu driverele si cu Vista si se pare ca, cu fiecare lansare de driver nou de la nVidia, apar si mai multe probleme... se pare ca cei de la nVidia nu reusesc sa ii dea de cap...
- in schimb, placile DX10 de la ATi nu au nici un fel de probleme cu Vista.

Si atunci vine intrebarea fireasca, de ce sa cumperi o placa nVidia din seria 8, daca nu poti beneficia cum trebuie de tehnologia DirectX 10 !? Si implicit, si de jocurile care vor fi pe DirectX 10, fara a avea probleme....

Aici e un plus mare de tot in favoarea lui ATi ....

Si nu mai zic ca a aparut HD 2900XT 512-bit 1GB DDR4, frecventa GPU 825 MHz, frecventa RAM 2100 MHz .... la pretul de 520 USD
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814103044

In schimb, cea mai de top de la nVidia 8800Ultra 384-bit 768MB DDR3, frecventa GPU 684 MHZ, frecventa RAM 2322 MHz, are un pret de 800 USD.
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814122030

Deci chiar nu cred, desi inca nu stiu sa fi aparut teste cu modelul de la ATi mai sus mentionat, sa fie 8800Ultra mai performanta.... nu cred ca plusul care il are la frecventa RAM-ilor poate depasi modelul ATi...

P.S.: maine o sa pun si link-urile la articolele respective...
xandi8207

Mesajde greywolf » Dum Sep 02, 2007 4:23 pm

Mai deci in primul rand am 8600GT si driverele la zi si nu inteleg de care probleme zici tu ca sunt in Vista ...(diferenta de performanta fata de xp e in destule cazuri neglijabila)
HD2900XT e la nivelul unui 8800GTS 640MB ... Nicidecum la nivelul unui 8800Ultra ... Nu te mai uita la specificatii caci sunt arhitecturi complet diferite cu plusurile si minusurile lor specifice ...
Modelul de 1GB aduce ceva peste cel de 512MB...peste 8800GTS dar tot sub un 8800GTX (nu cu mult totusi) ...pana la Ultra mai e dar e in directia buna ati :)

xandi8207 scrie:- in schimb, placile DX10 de la ATi nu au nici un fel de probleme cu Vista.

performanta mai mica in vista decat in xp nu se pune ? (se mai intalneste si la nvidia dar nu ca la ati)

LE : am vazut un test si vad ca HD2900XT 1GB se apropie considerabil de mult de 8800GTX ... astept sa-mi confirme si altii din alte teste ... Bravo ati :)
greywolf

Mesajde adrian66 » Lun Sep 03, 2007 12:00 am

greywolf scrie:Acum cand as vedea ca ATI e in fata in asa de putine jocuri si as avea bani de 8600GT nu prea as ezita si as merge pe o varianta 8600GT overclockata ...Tu ce ai lua ? Ati ?

Cand o sa imi raspunzi si tu la intrebarea mea iti raspund si eu ce as lua

adrian66 scrie:8800GTS 640 MB comparativ cu HD2900XT care placa video din ultimile doua crezi ca va merge mai bine pe viitor ?

asta era intrebarea
adrian66

Mesajde Radoo » Lun Sep 03, 2007 12:21 am

Nici una nu va merge bine pe viitor, că nu suportă DX10.1 :iconbiggrin:
Radoo
Membru obosit

Mesajde adrian66 » Lun Sep 03, 2007 1:22 pm

Rayden scrie:Nici una nu va merge bine pe viitor, că nu suportă DX10.1 :iconbiggrin:
un x1900xtx merge bine si in ziua de azi in cele mai bune jocuri si cu cele mai mari detalii si nu suporta DX10.Nu mai evitati raspunsul ca nu suntem in politica aici.
adrian66

Mesajde AndreiD » Lun Sep 03, 2007 1:49 pm

adrian66 scrie:
greywolf scrie:Acum cand as vedea ca ATI e in fata in asa de putine jocuri si as avea bani de 8600GT nu prea as ezita si as merge pe o varianta 8600GT overclockata ...Tu ce ai lua ? Ati ?

Cand o sa imi raspunzi si tu la intrebarea mea iti raspund si eu ce as lua

adrian66 scrie:8800GTS 640 MB comparativ cu HD2900XT care placa video din ultimile doua crezi ca va merge mai bine pe viitor ?

asta era intrebarea

Personal cred ca 8800GTS 640MB va merge mai bine :)
Cantitate de memorie mai mare, si overall este mai constanta in rezultate.
2900XT-ul ba in unele jocuri este peste 8800GTS ba in altele este sub nivelul marii.
AndreiD

Mesajde Alert » Lun Sep 03, 2007 2:11 pm

Rayden scrie:Nici una nu va merge bine pe viitor, că nu suportă DX10.1

Asta inca nu este confirmat oficial, poate ca o sa suporte mai ales HD2900 XT-ul.

AndreiD scrie:Personal cred ca 8800GTS 640MB va merge mai bine

Un vot pt. HD 2900 XT ca va merge mai bine in viitor decat 8800 GTS, cum merg acum placile din seria X1000 mai bine ca seria 7xxx.

AndreiD scrie:Cantitate de memorie mai mare, si overall este mai constanta in rezultate. :iconbiggrin:

Tu crezi ca intre 512 Mb si 640 Mb o sa fie mare diferenta? Si latimea de banda unde lasi?
Alert

Mesajde adrian66 » Lun Sep 03, 2007 2:59 pm

Sa nu uitam ca 8800GTS 640 Mb nu stie ce e aia virtualization si nici tesselation si sa nu uitam ca in jocuri noi cum este bioshock si de curand lost planet cu utlimile drivere de la ati 8800GTS pierde si cred ca in tot ce o sa apara cu grafica foarte buna nvidia va pierde (aici vorbim de produse la acelasi pret 8800GTS 640mb vs HD2900XT 512 Mb sa nu sariti la 8800 ultra).Si nu am terminat numai daca va ganditi ca un 8800 GTS are o parte din GPU dezactivat mai exact are cu 25% mai putine shadere decat 8800GTX asta inseamna ca daca un 8800 GTX are 680 mil tranzistori un 8800 GTS 640 Mb are vreo 500 mil tranzistori functionabili comparabil cu un HD2900XT care are 720 mil tranzistori.Eu cred ca un 8800GTS 640 MB nu are nici o sansa in fata unui HD2900XT pe viitor daca acum in bioshock (joc sponsorizat de nvidia) un HD2900XT depaseste in DX9 si un 8800GTX si ATI nu a avut timp sa isi perfectioneze driverele cat timp a avut Nvidia pai atunci ce sanse sa aibe un amarat de 8800GTS 640MB.Stati sa vedem urmatoarele drivere sa vedeti atunci ce se detaseaza ATI si mai mult de 8800GTS si poate si de 8800GTX.E unu pe forum la vanzari care vrea sa isi vanda HD2900XT-ul si cine credeti ca vor upgrade ? cei cu 8800GTS :d :d sunt si cu alte placi dar sunt si cu 8800GTS doritori de HD2900XT.Oare de ce ?
adrian66

Mesajde Dragon_Fighter » Lun Sep 03, 2007 3:24 pm

Poate unora le place mai mult PCB-ul celor de la ATI-AMD... [smilie=Nice-try.gif] ?
Dragon_Fighter

Mesajde andreeak » Lun Sep 03, 2007 3:51 pm

Lui 8800GTS ai este imposibil sa depasasca 2900XT cel putin din doua motive:
1. 8800GTS are o putere bruta de ~345 Gflop (in cazul in care luam in considerare si al 2-lea MUL care, in momentul de fata, nu se poate folosi pt. general shading) spre deosebire de 2900XT care are o putere de ~475 Gflop.
2. Latimea de banda a memoriei care este de ~64 Gb/sec spre deosebire de 2900XT care are ~105.6 GB/s
Ca specificatii tehnice 2900XT ar trebui comparat cu 8800GTX si, avand in vedere arhitectura mai simpla a lui G80 plus cei ~518 Gflop de care este capabil, 8800GTX e mai mai bun, cu toate ca numai 8800ULTRA se aprobie din punctul de vedere al latimi de banda de 2900XT, insa ca pret se compara cu 8800GTS 640 in fata caruia nu prea are cum sa piarda.
Sper ca acum e totul cat se poate de clar.
andreeak

Mesajde greywolf » Lun Sep 03, 2007 8:32 pm

Posibil HD2900XT ... nu avem aceasi situatie si la mainstream totusi cum HD2600XT se afla la diferente apreciabile in multe jocuri fata de 8600GT ...
greywolf

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Plăci video

Autentificare

Autentifică-mă automat la fiecare vizită